Рішення від 08.06.2009 по справі 5/51/09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.09 Справа № 5/51/09

Суддя

За позовом Василівської міської ради Запорізької області, 71600, Запорізька обл., м.Василівка, вул. Чекістів, 1

до відповідача Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164

про визнання недійсним

рішення від 12.02.2009 р № 7-рш

Суддя Проскуряков К.В.

У судовому засіданні брали участь представники:

Від позивача - Кондрашова Н.В., довіреність № 118/05-12 від 23.01.2009

Нечет О.М., довіреність № 1009/05-12 від 18.05.2009

Від відповідача -Фесенко М.В., довіреність №95 від 21.05.2009

Стрюкова Є.В., довіреність №51 від 23.03.2009

СУТНІСТЬ СПОРУ:

16.04.2009 Василівська міська рада Запорізької області звернулася до господарського суду Запорізької області із позовною заявою до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про відміну рішення від 12.02.2009 р № 7-рш .

Ухвалою суду від 16.04.2009 порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 21.05.2009. У судовому засіданні оголошувалась перерва. У судовому засіданні 09.06.2009 оголошено вступну та резолютивну частини постанови. За письмовим клопотанням позивача розгляд справи відбувався без фіксації судового процесу за допомогою технічних засобів.

Позивач підтримав позовні вимоги, вважає рішення відповідача від 12.02.2009 року № 7-рш про визнання вчинених порушення законодавства про захист економічної конкуренції, яким дії Василівської міської ради по встановленню рішенням від 04.06.2008 № 6 відсоткових ставок від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку орендної плати за земельні ділянки в залежності від форм власності суб'єктів господарювання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, шляхом надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції на товарних ринках м. Василівка, таким, що не відповідає вимогам законодавства та прийнято без врахування усіх фактичних обставин. Зокрема, посилаючись на ст. ст. 12, 92 Земельного кодексу України вказує, що міська рада може передати комунальному підприємству земельну ділянку не в оренду, а в постійне користування. Для поповнення міського бюджету міська рада не передає комунальним підприємствам, які ведуть комерційну діяльність, земельні ділянки в постійне користування, а залишає їх в оренді. Враховуючи те, що комунальні підприємства можуть набувати право постійного користування землею і сплачувати лише земельний податок, Василівська міська рада Запорізької області вважає, що прийнятим рішенням від 04.06.2008 р. № 6 не порушує законодавство і не ставить підприємства комунальної форми власності в привілейоване становище по відношенню до інших суб'єктів господарювання. Відповідно з п. 35 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування України»до виключної компетенції міських рад відноситься затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Відповідач проти позову заперечив, вказавши, що спірне рішення прийнято відповідно до чинного законодавства України, в межах визначеної законом компетенції та не порушує прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Земельне "Законодавство не передбачає встановлення орендних ставок в залежності від форм власності суб'єктів господарювання, які використовують земельні ділянки для підприємницької діяльності за однаковим цільовим призначенням. Водночас, позивачем Рішенням № 6 встановлено розміри орендних ставок в залежності від форм власності суб'єктів господарювання, що може призвести до того, що комунальні підприємства будуть поставлені у привілейовану позицію на одному і тому ж товарному ринку по відношенню до суб'єктів господарювання інших форм власності. Крім того, значно вищий розмір ставки орендної плати для суб'єктів господарювання некомунальної форми власності є додатковим бар'єром для вступу на товарні ринки м. Василівка. Враховуючи вищевказане, дії позивача по встановленню розміру відсоткових ставок від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку орендної плати за земельні ділянки в залежності від форм власності суб'єктів господарювання (п. 2.1. Рішення № 6) є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. З ст. 50, абз. 7 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, шляхом надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції на товарних ринках в м. Василівка. Затвердження розмірів плати за користування природними ресурсами дійсно має відбуватись відповідно до закону, при цьому не лише відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», на який посилається позивач, але і з дотриманням вимог інших законів, у тому числі ч. 3 ст. 16 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Просить в позові відмовити.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення від 15.10.2008 за №61-р, за результатами дослідження питання встановлення органами місцевого самоврядування м. Василівки вартості орендної плати за користування земельними ділянками, отриманих суб'єктами господарювання не на конкурсній основі, впродовж 2007 року - І півріччя 2008 року, було розпочато розгляд справи за ознаками вчинення Василівською міською радою порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, передбаченого пунктом 3 статті 50, абзацом 7 частини 2 статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду якої встановлено наступне.

Василівська міська рада відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є органом місцевого самоврядування територіальної громади м.Василівка, та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Міськрада має статус юридичної особи.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про оренду землі», орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради.

Статтею 93 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі», розмір річної орендної плати для інших категорій земель державної та комунальної власності (крім сільськогосподарського призначення) до 01.01.2008 складав від 1% до 10% від їх грошової оцінки, з 01.01.2008 - від 3% до 12% від їх грошової оцінки.

Земельне законодавство не передбачає встановлення орендних ставок в залежності від форм власності суб'єктів господарювання, які використовують земельні ділянки для підприємницької діяльності за однаковим цільовим призначенням.

Величина орендної плати у м.Василівці затверджена рішенням Міськради від 04.06.2008 №6 «Про прийняття регуляторного акту «Про встановлення ставок орендної плати за землю на території Василівської міської ради»(надалі - Рішення № 6).

Зазначеним рішенням визначені відсоткові ставки від нормативної грошової оцінки землі (надалі - Ставка орендної плати) для розрахунку Орендної плати за земельні ділянки.

Пунктом 2.1. Рішення № 6 встановлена Ставка орендної плати:

- за земельні ділянки комерційного використання, а саме: землі автотехобслуговування, оптової торгівлі та складського господарства, роздрібної торгівлі та комерційних послуг, іншої комерційної діяльності в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі;

- за земельні ділянки комерційного використання, що орендуються комунальними підприємствами Василівської міської ради у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі;

- за земельні ділянки ринкової інфраструктури в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі.

Тобто, Міськрадою встановлені розміри орендних ставок в залежності від форм власності суб'єктів господарювання, при цьому для комунальних підприємств вони є найнижчими. Рішенням №6 розмір Ставки орендної плати для комунальних підприємств, які орендують земельну ділянку під ринок, встановлений на 25% нижче ніж для суб'єктів господарювання інших форм власності. В інших випадках комерційного використання землі (зокрема, автотехобслуговування, оптової торгівлі та складського господарства, роздрібної торгівлі та комерційних послуг), розмір Ставки орендної плати для комунальних підприємств встановлений в 3 рази нижчий, ніж для суб'єктів господарювання інших форм власності.

Таким чином, Рішенням №6 підприємствам комунальної форми власності надані кращі можливості для підприємницької діяльності, у порівнянні з суб'єктами господарювання інших форм власності.

Встановлення Міськрадою розмірів орендних ставок в залежності від форм власності суб'єктів господарювання може призвести до того, що комунальні підприємства будуть поставлені у привілейовану позицію на одному і тому ж товарному ринку по відношенню до суб'єктів господарювання; інших форм власності шляхом оплати значно нижчої Ставки орендної плати за користування земельними ділянками на умовах оренди. Крім того, значно вищий розмір Ставки орендної плати для суб'єктів господарювання некомунальної форми власності є додатковим бар'єром для вступу на товарні ринки м.Василівка (зокрема, автотехобслуговування, оптової торгівлі та складського господарства, роздрібної торгівлі та комерційних послуг).

За інформацією Міськради, договір оренди земельної ділянки укладено лише з комунальним підприємством «Зеленгосп», яке здійснює свою діяльність на ринку «організація та обслуговування ринку» (договір від 08.09.2004 №040526600006). Ставка орендної плати складає 4 %.

Договори оренди земельних ділянок із суб'єктами господарювання, які здійснюють аналогічний вид діяльності, що і КП «Зеленгосп», укладено також з ТОВ «Лідер Плюс»(договір від 23.02.2006 за №040726600001) та приватним підприємцем Гамовою Н.А. (договір від 30.12.2005 №040826600052).

За інформацією Міськради, зазначеним суб'єктам господарювання надіслані додаткові угоди до договорів, в яких Ставка орендної плати складає 5 %. Зазначені додаткові угоди щодо зміни Ставок орендної плати не укладені.

Враховуючи вищевказане, дії Міськради по встановленню розміру відсоткових ставок від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку орендної плати за земельні ділянки в залежності від форм власності суб'єктів господарювання (пункт 2.1 рішення від 04.06.2008 №6), є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.З ст.50, абз.7 ч.2 ст.15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, шляхом надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції на товарних ринках в м.Василівка.

Відповідно до пункту 26 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 №5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за №90/299 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29.06.1998 за №169-р) (із змінами), Міськраді було надіслано подання про попередні висновки по справі №04/46-08 (лист тервідділення від 29.01.2009 за №04-29.2/02-486) для надання доказів, пояснень, заперечень та клопотань стосовно результатів розгляду справи.

На попередні висновки по справі, Міськрада зазначила (лист від 11.02.2009 №267/05-19), що при встановленні Ставок орендної плати не вбачає в своїх діях ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції, оскільки відповідно до ст.92 Земельного Кодексу України підприємства та організації, які відносяться до державної або комунальної власності мають право набувати право постійного користування земельними ділянками, та одержувати державний акт на право постійного користування землею. При цьому плата за користування земельними ділянками надходить у вигляді земельного податку, ставка якого відповідно до Закону України «Про плату за землю»встановлюється у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки землі.

Також, Міськрада зазначила, що для поповнення міського бюджету вона не передає комунальним підприємствам, які ведуть комерційну діяльність, земельні ділянки в постійне користування, а залишає їх в оренді. Враховуючи, що комунальні підприємства мржуть набувати право постійного користування землею і сплачувати лише земельний податок міськрада вважає, що прийнятим Рішенням №6 не порушує законодавство і не ставить підприємства комунальної форми власності в привілейоване становище по відношенню до інших суб'єктів господарювання.

Територіальне відділення не погодилося із твердженнями Міськради в силу наступного.

Відповідно до ст.92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою1 - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно зі ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Враховуючи, що:

- Рішення №6 стосується права користування земельними ділянками на умовах оренди, а не права постійного користування землею;

- на підставі Рішення №6 Міськрада вносила зміни в договори оренди земельних ділянок, зокрема з КП «Зеленгосп»в частині зміни Ставки орендної плати;

- плата за користування земельною ділянкою на умовах оренди стягується у вигляді орендної плати, а не земельного податку;

- територіальним відділенням досліджувалося питання встановлення органами місцевого самоврядування м.Василівка вартості орендної плати за користування земельними ділянками, а не питання передачі земельних ділянок у постійне користування, зазначене пояснення Міськради не може бути взяте до уваги.

За результатми розгляду справи, на підставі ст.14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", ст.48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", п.П Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.2001 №32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.2001 за №291/5482 (із змінами), пунктом 33 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 №5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06.05.1994 за №90/299 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29.06.1998 №169-р) (із змінами), адміністративна колегія Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняла оскаржуване рішення № 7-рш від 12.02.2009р., яким:

1. Визнала дії Василівської міської ради по встановленню рішенням від 04.06.2008 №6 відсоткових ставок від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку орендної плати за земельні ділянки в залежності від форм власності суб'єктів господарювання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п.3 ст.50, абз.7 ч.2 ст.15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, шляхом надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції на товарних ринках в м.Василівка.

2. Зобов'язала Василівську міську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом вилучення з рішення від 04.06.2008 №6 положення, яким комунальним підприємствам м.Василівка надаються переваги, що ставлять їх у привілейоване становище порівняно з суб'єктами господарювання інших форм власності.

Не погодившись із вказаним рішенням Василівська міська рада звернулася до господарського суду з цим позовом.

Оцінивши представлені докази в їх сукупності вважаю, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Між сторонами відсутній спір щодо фактичних обставин, встановлених відповідачем при розгляді справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Позивач лише не згодний з висновками відповідача щодо наявності в діях позивача антиконкурентних ознак.

Дійсно, з матеріалів справи вбачається, що величина орендної плати у м.Василівці затверджена рішенням міськради від 04.06.2008 №6 «Про прийняття регуляторного акту «Про встановлення ставок орендної плати за землю на території Василівської міської ради» .

Зазначеним рішенням визначені відсоткові ставки від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку Орендної плати за земельні ділянки.

Пунктом 2.1. Рішення № 6 встановлена ставка орендної плати:

за земельні ділянки комерційного використання, а саме: землі автотехобслуговування, оптової торгівлі та складського господарства, роздрібної торгівлі та комерційних послуг, іншої комерційної діяльності в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі;

- за земельні ділянки комерційного використання, що орендуються комунальними підприємствами Василівської міської ради у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі;

- за земельні ділянки ринкової інфраструктури в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином відповідачем встановлені розміри орендних ставок в залежності від форм власності суб'єктів господарювання, при цьому для комунальних підприємств вони дійсно є найнижчими: розмір ставки орендної плати для комунальних підприємств, які орендують земельну ділянку під ринок, встановлений на 25% нижче ніж для суб'єктів господарювання інших форм власності; в інших випадках комерційного використання землі (зокрема, автотехобслуговування, оптової торгівлі та складського господарства, роздрібної торгівлі та комерційних послуг), розмір ставки орендної плати для комунальних підприємств встановлений в 3 рази нижчий, ніж для суб'єктів господарювання інших форм власності.

Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:

а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;

б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації;

в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.

Плата за користування земельною ділянкою на умовах постійного користування стягується у вигляді земельного податку.

Згідно зі ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Право постійного користування земельними ділянками посвідчується Державним актом на право постійного користування землею, оренда - договором оренди землі.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду землі», розмір річної орендної плати для інших категорій земель державної та комунальної власності (крім сільськогосподарського призначення) до 01.01.2008 складав від 1% до 10% від їх грошової оцінки, з 01.01.2008 - від 3% до 12% від їх грошової оцінки.

Позивач стверджує, що комунальні підприємства можуть набувати право постійного користування землею і сплачувати лише земельний податок і таким чином прийняття Рішення № б не порушує законодавство і не ставить підприємства комунальної форми власності в привілейоване становище по відношенню до інших суб'єктів господарювання.

Однак, земельне "Законодавство не передбачає встановлення орендних ставок в залежності від форм власності суб'єктів господарювання, які використовують земельні ділянки для підприємницької діяльності за однаковим цільовим призначенням, тоді як позивачем Рішенням № 6 встановлено розміри орендних ставок саме в залежності від форм власності суб'єктів господарювання, що фактично призводить до того, що комунальні підприємства поставлені у привілейоване становище на одному і тому ж товарному ринку по відношенню до суб'єктів господарювання інших форм власності.

Крім того, суд погоджується з висновком відповідача, що значно вищий розмір ставки орендної плати для суб'єктів господарювання некомунальної форми власності є додатковим бар'єром для вступу на товарні ринки м. Василівка.

Позивач також посилається на те, що відповідно до матеріалів нормативної грошової оцінки землі територія міста Василівка розбита на 10 економіко-планувальних зон де нормативна грошова оцінка комерційного використання різна і складає в першій зоні 167,27 грн. та 152,77 грн. , в третій зоні 153,52 грн. та 106,21 в залежності від місця розміщення земельної ділянки , в сьомій зоні 91,55 грн., в десятій зоні 60,93 грн. Виходячи з нормативної грошової оцінки землі плата за землю є різною. Ринки «Центральний», «Покровський», розміщені в першій економіко-планувальній зоні, ставка орендної плати складає 5% від нормативної грошової оцінки землі що становить 8,36 грн за 1 м2 (нормативно грошова оцінка - 167,27). При цьому за площу 0,73687 ПП Гамова Н.А., в оренді якої , земельна ділянка під ринком «Покровський»повинна сплачувати орендну плату в сумі 61602,33 грн в рік. За оренду земельної ділянки під ринком «Центральний»орендна плата за площу 0,5572 повинна сплачуватися у сумі 46581,92 грн. Для ринку «Південний», який також розміщений в першій зоні, орендна плата складає 4% від нормативної грошової оцінки землі і становить 6,11грн за 1м2 (нормативно грошова оцінка - 152, 77 у зв'язку з наявністю знижуючих локальних коефіцієнтів) і орендна плата надходить у сумі 26126,36грн за площу 0,4276 га. Для підприємців, що орендують землі в сьомій зоні при ставці 12% орендна плата складає 10,99 грн за 1 м2, в десятій зоні 7,31 грн. Отже в залежності від місця розміщення земельної ділянки та грошової оцінки землі орендна плата може при ставці 12% бути нижчою ніж при ставці 4-5 % від нормативної грошової оцінки землі.

Однак з такими висновками суд не може погодитись, оскільки наявність коригуючи локальних коефіцієнтів для різних земель у м. Василівка і є тим об'єктивним та достатнім економічним чинником, на підставі якого здійснюється диференціація ставок орендної плати для усіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності.

Відповідно до ст. 13 Конституції України Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом.

Враховуючи вищевказане, суд погоджується з висновками відповідача відносно того, що дії Василівської міськради по встановленню розміру відсоткових ставок від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку орендної плати за земельні ділянки в залежності від форм власності суб'єктів господарювання (пункт 2.1 рішення від 04.06.2008 №6), є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 3 ст.50, абз.7 ч.2 ст.15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, шляхом надання окремим суб'єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що може призвести до обмеження конкуренції на товарних ринках в м.Василівка.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Суддя К.В.Проскуряков

Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 21.09.2009.