Постанова від 07.09.2015 по справі 815/4488/15

Справа № 815/4488/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2015 року м. Одеса

10 год. 39 хв.

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Балан Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження, за наявними матеріалами, адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції про зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції: доповнити актовий запис № 169 від 28.01.2010 року в книзі записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, складений Київським відділом реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_1 міського управління юстиції, відомостями про національність батька ОСОБА_2 - «німець»; доповнити актовий запис № 7757 від 06.09.2012 року в книзі записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті ОСОБА_1 міського управління юстиції, відомостями про національність батька ОСОБА_2 - «німець»; доповнити актовий запис № 945 від 30.09.2006 року в книзі записів актів громадянського стану про шлюб ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста ОСОБА_1, відомостями про національність нареченого ОСОБА_2 - «німець», -

ВСТАНОВИВ:

До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції про зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції: доповнити актовий запис № 169 від 28.01.2010 року в книзі записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, складений Київським відділом реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_1 міського управління юстиції, відомостями про національність батька ОСОБА_2 - «німець»; доповнити актовий запис № 7757 від 06.09.2012 року в книзі записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті ОСОБА_1 міського управління юстиції, відомостями про національність батька ОСОБА_2 - «німець»; доповнити актовий запис № 945 від 30.09.2006 року в книзі записів актів громадянського стану про шлюб ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста ОСОБА_1, відомостями про національність нареченого ОСОБА_2 - «німець».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до Відділу РАЦС у Київському районі РС ОМУЮ із заявою про доповнення актових записів в Книгах реєстрації народжень (запису № 169 від 28.01.2010 року про народження доньки - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 та № 7757 від 06.09.2012 року про народження ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2) відомостями про національність батька - «німець». Одночасно, позивач також просив доповнити актовий запис № 945 від 30.09.2006 року в Книзі реєстрації шлюбів, про шлюб ОСОБА_2, відомостями про національність нареченого - «німець». Проте, листом 14.05.2015 року відповідач відмовив у внесенні доповнень в актові записи. На думку позивача, така відмова порушує права, свободи та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносинах, пов'язаних з приналежністю до національної меншини та прийнята з недотриманням приписів ст.ст. 3, 11 Закону України «Про національні меншини в Україні», оскільки згідно наявного в книзі записів актів громадянського стану про народження запису № 321 від 07.02.1973 року про народження ОСОБА_2, національність матері позивача - «німка». Здійснення позивачем вільного вибору власної національності за національністю матері - відповідачем не заперечується, так як Відділ РАЦС не визнає правових наслідків того, що ОСОБА_2 належить до певної національності, а лише реєструє цивільний стан позивача (аркуші справи 3-5).

В судове засідання сторони або їх представники не з'явились, належним чином та своєчасно повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи (аркуші справи 20-22).

Через канцелярію ОСОБА_1 окружного адміністративного суду за вхід. № 21969/15 від 07.09.2015 року позивачем до суду надано клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні (аркуш справи 24).

Відповідач про причини неприбуття суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності або про відкладення розгляду справи до суду не надав. Письмові заперечення проти позову відповідачем до суду не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частиною 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України, під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

На підставі ч. 1 ст. 41 та ч. 6 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто без здійснення фіксування судового засідання.

З урахуванням зазначених обставин, а також клопотання позивача про розгляд справи у письмовому провадженні, згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07 лютого 1973 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Київської райдержадміністрації виконкому ОМР в книзі записів актів громадянського стану було зроблено актовий запис № 321 про народження ОСОБА_6 (19.12.1972 р.н.), що підтверджується наявними в матеріалах справи Свідоцтвом про народження серії І-ЖД № 296404 від 09.09.1999 року (видане повторно) (аркуш справи 7).

Згідно вказаного Свідоцтва про народження, національність батька позивача - ОСОБА_7 вказано - «українець», національність матері позивача - ОСОБА_8 - «німка».

28.01.2010 року Київським Відділом РАЦС ОМУЮ в Книзі реєстрації народжень зроблено відповідний актовий запис № 169 про народження ОСОБА_3 (14.01.2010 р.н.), про що свідчить наявне в матеріалах справи свідоцтво про народження серії 1-ЖД № 214644, видане 28.01.2010 року (аркуш справи 8).

Відповідно до вказаного Свідоцтва про народження, громадянство батька - ОСОБА_2 внесено як «громадянин України», громадянство матері - ОСОБА_9 - «громадянка України».

Відомостей про національність батьків або дитини вказане свідоцтво не містить.

Також, згідно наявного в матеріалах справи свідоцтва про народження серії І-ЖД № 322086, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті ОСОБА_1 06.09.2012 року про народження 03.09.2012 року ОСОБА_4, 06.09.2012 року Відділом ДРАЦС у м. Одесі ОМУЮ складено актовий запис № 7757 (аркуш справи 9).

Згідно вказаного свідоцтва, у графі громадянство батька - ОСОБА_2 записано - «громадянин України», громадянство матері - ОСОБА_9 - «громадянка України».

Відомостей про національність батьків або дитини вказане свідоцтво не містить.

Крім того, як вбачається з виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції м. Одеси Свідоцтва про шлюб серії І-ЖД № 034339, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_10, у графу громадянство чоловіка - ОСОБА_2 внесено громадянин України», у графу громадянство дружини - ОСОБА_9 - «громадянка України» (аркуш справи 10).

Будь-яких відомостей про національність чоловіка або дружини вказане свідоцтво не містить.

Як зазначає позивач у своєму позові, ОСОБА_2 звернувся до Відділу ДРАЦС у Київському районі РС ОМУЮ із заявою про доповнення актових записів в Книгах реєстрації народжень, а саме: актового запису № 169 від 28.01.2010 року про народження доньки - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 та запису № 7757 від 06.09.2012 року про народження доньки - ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_5 відомостями про національність батька - «німець». Також, у своєму зверненні позивач також просив внести доповнення до актового запису № 945 від 30.09.2015 року в Книзі реєстрації шлюбів, про шлюб ОСОБА_2, відомостями про національність нареченого - «німець».

За результатами розгляду звернення ОСОБА_2 № 1690/12.2-80 від 14.05.2015 року відповідач повідомив, що у зв'язку із тим, що заявником не надано документів, які підтверджують факт відновлення, зміни чи набуття певної національності, не є можливим внести зміни до вище перелічених актових записів цивільного стану (аркуш справи 6).

Суд погоджується з твердженням відповідача, виходячи з наступного.

Статтею 49 Цивільного кодексу України, ст.ст. 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 року (надалі - Закон України № 2398-VI від 01.07.2010 року) визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Народження, смерть фізичної особи, шлюб є актами цивільного стану, які підлягають державній реєстрації.

Вказаний закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до частини третьої статті 9 та частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», постановою Кабінету Міністрів України № 1025 від 10.11.2010 року затверджено зразки актових записів цивільного стану, описи та зразки бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, яка не передбачає в актових записах цивільного стану, описах та бланках свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану графи про національність в актових записах цивільного стану.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України № 1367 від 12.09.2002 року затверджено зразки книг реєстрації актів цивільного стану та описів бланків свідоцтв, що видаються державними органами реєстрації актів цивільного стану (чинна на час виникнення спірних правовідносин).

Вказана постанова, як встановлено судом, не передбачає графи про національність у актових запис цивільного стану.

Згідно ст. 22 вказаного Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

У відповідності до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5, відділи реєстрації актів цивільного стану вносять зміни, доповнення актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, у свідоцтві про народження позивача ОСОБА_2 та актовому записі № 321 від 07.02.1973 року в Книзі актових записів про народження відомості про національність дитини не вказано, у зв'язку з відсутністю такої графи у свідоцтві встановленого зразка та в Книзі актових записів про народження.

Також, у свідоцтвах про народження дітей позивача - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та у актових записах № 169 від 28.01.2010 року та № 7757 від 06.09.2012 року в Книгах актових записів про народження також відсутні будь-які відомості про національність батьків, в тому числі батька, у зв'язку із відсутністю такої графи у свідоцтві встановленого зразка та Книзі актових записів про народження.

Аналогічно, свідоцтво про шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_10 та актовий запис № 945 від 30.09.2006 року про шлюб в Книзі реєстрації шлюбів не містить будь-яких відомостей про національність наречених, в тому числі нареченого, у зв'язку із відсутністю такої графи у встановленого зразка свідоцтві та книзі реєстрації шлюбів.

З урахуванням зазначеного, суд вражає доводи відповідача щодо відсутності підстав для внесення доповнень до актових записів № 169 від 28.01.2010 року про народження ОСОБА_3 відомостями про національність батька - «німець», № 7757 від 06.09.2012 року про народження ОСОБА_4 відомостями про національність батька - «німець» та № 945 від 30.09.2006 року про шлюб ОСОБА_2 відомостями про національність нареченого - «німець».

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до Положення про паспорта, затвердженого постановою Ради міністрів СРСР від 21.10.1953 року та постанови Ради міністрів СРСР від 28.08.1974 року «Про затвердження положення про паспортну систему СРСР», п'яті графа паспорта - «національність» була обов'язковою для заповнення.

Національність особи визначалась в 16 років при отриманні паспорту. Шляхом вибору національності матері або батька. Національність записувалась за особистим побажанням особи, яка отримувала паспорт та надалі запис про національність зміні не підлягає.

За приписами п. 1.6 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 96/5 від 12.01.2011 року, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, на підставі аналізу наведених норм законодавства, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позовні вимоги суперечать приписам чинного законодавства, якими встановлено зразки актових записів та Книг реєстрації актових записів із відсутністю графи про національність осіб та у зв'язку із непідтвердженістю позивачем фактів відновлення, зміни чи набуття певної національності.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі зазначеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції про зобов'язання Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Київському районі Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції: доповнити актовий запис № 169 від 28.01.2010 року в книзі записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, складений Київським відділом реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_1 міського управління юстиції, відомостями про національність батька ОСОБА_2 - «німець»; доповнити актовий запис № 7757 від 06.09.2012 року в книзі записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті ОСОБА_1 міського управління юстиції, відомостями про національність батька ОСОБА_2 - «німець»; доповнити актовий запис № 945 від 30.09.2006 року в книзі записів актів громадянського стану про шлюб ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції міста ОСОБА_1, відомостями про національність нареченого ОСОБА_2 - «німець» - відмовити у повному обсязі.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Я.В. Балан