Постанова від 07.09.2015 по справі 815/4312/15

Справа № 815/4312/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2015 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Єфіменко К.С. розглянувши у скороченому провадженні у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про визнання дій протиправними, щодо несвоєчасному наданні відповіді Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області на запит адвоката ОСОБА_1 від 25.06.2015 року вих..15/1 та зобов'язати Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області надати адвокату ОСОБА_1 відповідну інформацію на адвокатський запит від 25.06.2015 року вих..15/1, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про визнання дій протиправними, щодо несвоєчасному наданні відповіді Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області на запит адвоката ОСОБА_1 від 25.06.2015 року вих..15/1 та зобов'язати Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області надати адвокату ОСОБА_1 відповідну інформацію на адвокатський запит від 25.06.2015 року вих..15/1.

29.07.2015 року було відкрито провадження по справі та надано відповідачу строк до 10.08.2015 року для надання заперечень.

Згідно вимог п.3 ч.1 ст.1832 КАС України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії щодо розгляду звернення, у т.ч. інформаційного запиту, фізичної або юридичної особи.

Положеннями ч.3,4 ст.1832 КАС України передбачено, що суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.

Відповідно до ч.5 ст.1832 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення десятиденного строку отримання відповідачем адміністративного позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Позивач - ОСОБА_1 25.06.2015 року надіслала до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області адвокатський запит (вих.15/1), в якому просила надати необхідну інформацію для подачі позову, що стосується виселення невідомих осіб з приватної власності ОСОБА_2, до вказаного запиту було надано усі необхідні документи (а.с.11-12).

07.07.2015 року вищевказаний запит було отримано за довіреністю уповноважена особа відповідача ОСОБА_3, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.15).

22.07.2015 року позивачем було направлено заяву про надання обґрунтованої відповіді на запит (а.с.16). Однак, станом на 28.07.2015 року відповідь не отримано.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», під час здійснення адвокатської діяльності, адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у т.ч. щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

Поняття, строки та порядок розгляду адвокатського запиту визначається частинами 1,2,3 ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», відповідно до яких адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, до посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту. До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється. Адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства. Надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом. Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом. У разі якщо адвокатський запит стосується надання значного обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту може бути продовжено до двадцяти робочих днів з обґрунтуванням причин такого продовження, про що адвокату письмово повідомляється не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання адвокатського запиту. У разі якщо задоволення адвокатського запиту передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як десять сторінок, адвокат зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір таких витрат не може перевищувати граничні норми витрат на копіювання та друк, встановлені Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

Згідно ст.20 Закону України «Про інформацію», за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України «Про інформацію», інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1,2 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація та службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Згідно ст.7 Закону України "Про доступ до публічної інформації", конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про доступ до публічної інформації", таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.

Визначення службової інформації наведено в ст.9 Закону України "Про доступ до публічної інформації", згідно якої, відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:

1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;

2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Запитуємо інформація не відноситься до інформації до конфіденційної інформації і повинна бути надана для відновлення прав клієнта.

Таким чином, адвокатський запит розглядається у строки, чітко визначені Законом, та на нього повинно бути надано своєчасно та у повному обсязі інформацію, яка відповідає дійсності, та копії документів, які містять таку інформацію, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом, а саме - конфіденційна інформація, таємна інформація та службова інформація.

Окрім того, ухвала суду від 11.08.2015 року щодо надання прокуратурою Малиновського району м.Одеси оригіналу матеріалів справи (№12315 від 21.07.2015 року по матеріалам ЖЄО №20122 від 09.07.2015 року) виконана не була. Таким чином вищезазначені обставини відповідачем не спростовані, як і не надано аргументованих пояснень, в зв'язку із чим, відповідно до положень ч.2 ст.71 КАС України, суд приходить до висновку щодо не підтвердження суб'єктом владних повноважень правомірності своїх дій чи виконання покладеного на нього законом обов'язку.

Враховуючи викладене, суд вважає що адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про визнання дій протиправними, щодо несвоєчасному наданні відповіді Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області на запит адвоката ОСОБА_1 від 25.06.2015 року вих..15/1 та зобов'язання Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області надати адвокату ОСОБА_1 відповідну інформацію на адвокатський запит від 25.06.2015 року вих..15/1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню згідно положень ч.2 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163,1832,256,267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати дії Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, що виразились у несвоєчасному наданні відповіді на запит адвоката ОСОБА_1 від 25.06.2015 року вих..15/1 протиправними.

3. Зобов'язати Малиновський РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області надати адвокату ОСОБА_1 відповідну інформацію на адвокатський запит від 25.06.2015 року вих.15/1.

4. Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови тільки з підстав, визначених ч.8 ст.1832 КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.