Постанова від 23.08.2011 по справі 2а-7218/10/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв.

15:10

23.08.2011 р. Справа № 2а-7218/10/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мельника О. М.

за участю секретаря судового засідання Миндрул Л.В. розглянувши адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Спільне українсько-бельгійське підприємство з іноземними інвестиціями" ЄВРОЛАКТ", вул. Молодогвардійська, 58-А, м.Вознесенськ, Миколаївська область,56500

доВознесенської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області, пров. Б.Іпатових, 6, м.Вознесенськ, Миколаївська область,56500

провизнання протиправним та скасування рішення №0000021500/0 від 01.09.2010 р. №15468/25/10-101 від 16.09.2010 р.,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Спільне українсько-бельгійське підприємство з іноземними інвестиціями "Євролакт" (далі - позивач) до Вознесенської об'єднаної державної податкової інспекції у Миколаївській області (далі - відповідач, ОДПІ), у якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення №0000021500/0 від 01.09.2010 р. №15468/25/10-101 від 16.09.2010 р.

Обґрунтуванням вимог позивача є посилання на те, що нарахована пеня є адміністративно-господарською санкцією, а не податковим зобов'язанням, але відповідач застосував пеню за процедурними правилами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яким визначаються правила стягнення податкового боргу, що на думку позивача, є суттєвим порушенням, у зв'язку із чим і просить скасувати спірні рішення.

Представник позивача у жодне судове засідання не прибув, незважаючи на визнання судом його явки обов'язковою, натомість надіслав заяви про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач адміністративний позов не визнав та подав суду заперечення, вважає позов необґрунтованим, а податкові повідомлення- рішення такими, що не підлягають скасуванню. З приводу доводів позивача, відповідач вказав, що нарахування пені за виявлені порушення здійснюється саме за правилами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", про що мається пряма вказівка в Законі.

Оскільки відповідач, який у спірних правовідносинах виступає суб'єктом владних повноважень, заперечує проти адміністративного позову, статтею 72 ч. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) на нього покладається обов'язок доказування правомірності свого рішення.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд встановив наступні обставини.

18.08.2010 р. сектором контролю за фінансовими установами та операціями у сфері зовнішньоекономічної діяльності Вознесенської ОДПІ на підставі ч. 6 п. 2 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі: Закону України від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ) проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ СП "Євролакт" з питань дотримання вимог валютного законодавства по взаєморозрахунках з фірмою "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) по контракту від 10.07.2009 р. № 0402-11, від 31.08.2009 р. № 0402-12 за період з 09.06.2010 р. по 21.06.2010 р. За наслідками перевірки складено акт від 18.08.2010 р. № 2279/22/32332395 та встановлено порушення ТзОВ СП "Євролакт" ст. 1 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (в подальшому Закон України від 23.09.94 р. № 185/94-ВР) та відповідно до ст. 4 Закону України від 23.09.94 р. № 185/94-ВР нарахована пеня за період з 09.06.2010 р. по 21.06.2010 р.

Як вбачається з матеріалів справи 10.07.2009 р. між ТзОВ СП "Євролакт" та фірмою "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) в особі директора ОСОБА_1 було укладено контракт № 0402-11 за яким продавець ТзОВ СП "Євролакт" зобов'язувався передати у власність Покупця сухе незбиране молоко, а покупець зобов'язувався прийняти та оплатити товар. Валюта платежу - дол. США. Особа відповідальна за фінансове регулювання - ТзОВ СП "Євролакт". Крім того відповідно до доповнення № 01 від 10.07.2009 р. до контракту № 0402-11 від 10.07.2009 р. продавець поставляє сухе незбиране молоко в асортименті. Загальна вартість контракту склала 3400000 дол. США. Товар поставляється на умовах РСА Вознесенськ. Строк дії контракту до 31.12.2010 р.

На виконання умов експортного контракту від 10.07.2009 р. № 0402-11 ТзОВ СП "Євролакт" відвантажив сухе незбиране молоко на користь "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) у загальній сумі 120000 дол. США, що по курсу Національного Банку України складає 922980 грн. відповідно до вантажно митних декларацій (ВМД): - ВМД № 001959 від 28.07.2009 р. на суму 40000 дол. США або 307660 грн.; - ВМД № 001960 від 28.07.2009 р. на суму 40000 дол. США або 307660 грн.; - ВМД № 001961 від 28.07.2009 р. на суму 40000 дол. США або 307660 грн.

Граничний термін надходження коштів 24.01.2010 р. Як вбачається з матеріалів справи актом перевірки від 08.06.2010 р. № 1764/22/32332395 про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ СП "Євролакт" з питань дотримання вимог валютного законодавства в період з 01.07.2009 р. по 08.06.2010 р. товариству нарахована пеня за період з 25.01.2010 р. по 08.06.2010 р. в сумі 389208,24 грн.

Станом на 09.06.2010 р. заборгованість фірми "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) перед ТзОВ СП "Євролакт" по контракту від 10.07.2009 р. № 0402-11 склала 120000 дл. США.

Оплата за експортований товар надійшла від фірм "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) 21.06.2010 р. у загальній сумі 120050,00 дол. США, що по курсу на дату здійснення операцій становить 949823,60 грн. з порушенням строку розрахунку за здійснення експортних операцій.

Таким чином, актом перевірки від 18.08.2010 р. № 2279/22/32332395 про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ СП "Євролакт" з питань дотримання вимог валютного законодавства в період з 09.06.2010 р. по 21.06.2010 р. товариству нарахована пеня за період з 09.06.2010 р. по 21.06.2010 р. в сумі 37479,31 грн.

Крім того, 31.08.2009 р. між ТзОВ СП "Євролакт" та фірмою "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) в особі директора ОСОБА_1 було укладено контракт № 0402-12 за яким продавець ТзОВ СП "Євролакт" зобов'язувався передати у власність Покупця сухе незбиране молоко, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити товар. Валюта платежу - дол. США. Особа відповідальна за фінансове регулювання - ТзОВ СП "Євролакт". Згідно з доповненням № 01 від 02.09.2009 р. до контракту № 0402-12 від 31.08.2009 р. продавець поставляє сухе незбиране молоко в кількості 50 тон по ціні 1750 дол. США за 1 тону нетто. Загальна вартість контракту згідно доповнення склала 87500 дол. США. Товар поставлявся на умовах РСА Вознесенськ. Строк дії контракту до 31.12.2010 р.

На виконання умов експортного контракту від 31.08.2009 р. № 0402-12 ТзОВ СП "Євролакт" відвантажив сухе незбиране молоко на користь "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) у загальній сумі 87500 дол. США, що по курсу Національного Банку України складає 698687,50 грн. відповідно до вантажно-митних декларацій (ВМД): - ВМД № 002345 від 04.09.2009 р. на суму 43750 дол. США або 349343,75 грн.; - ВМД № 002346 від 04.09.2009 р. на суму 43750 дол. США або 349343,75 грн.; Граничний термін надходження коштів 03.03.2010 р. Згідно попереднього акту перевірки від 08.06.2010 р. № 1764/22/32332395 про результати позапланової виїздної перевірки ТзОВ СП "Євролакт" з питань дотримання вимог валютного законодавства в період з 01.07.2009 р. по 08.06.2010 р. товариству нарахована пеня за період з 04.03.2010 р. по 08.06.2010 р. в сумі 203292,60 грн. Станом на 09.06.2010 р. заборгованість фірми "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) перед ТзОВ СП "Євролакт" по контракту від 31.08.2009 р. № 0402-12 складає 87500 дол. США. Оплата за експортований товар надійшла від фірм "MILK PRODUCTS TRADING BVBA" (Бельгія) 21.06.2010 р. у загальній сумі 87500 дол. США, що по курсу на дату здійснення операцій становить 692291,25 грн. з порушенням строку розрахунку за здійснення експортних операцій.

Таким чином актом перевірки від 18.08.2010 р. № 2279/22/32332395 про результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ СП "Євролакт" з питань дотримання вимог валютного законодавства в період з 09.06.2010 р. по 21.06.2010 р. товариству правомірно нарахована пеня за період з 09.06.2010 р. по 21.06.2010 р. в сумі 27245,40 грн.

Порядок та механізм розрахунків при здійсненні суб'єктами експортно-імпортних операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності встановлено спеціальним законодавством, зокрема, Законом України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Статтею 1 зазначеного Закону передбачалось, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. Порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Відповідно до Указу Президента України „Про невідкладні заходи щодо повернення в Україну валютних цінностей, що незаконно знаходяться за її межами" від 18 червня 1994 року №319/94, із змінами та доповненнями, суб'єктам підприємницької діяльності України, незалежно від форм власності необхідно декларувати належні їм валютні цінності, які знаходяться за межами України, в тому числі одержані у результаті здійснення підприємницької діяльності за межами України і здійснювати декларування щоквартально. Відповідно до статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України „Про систему валютного регулювання та валютного контролю" передбачено, що валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України. За невиконання резидентами вимог щодо декларування валютних цінностей та іншого майна, передбачених статтею 9 цього Декрету застосовується штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України (стаття 16 Декрету).

Відповідно до пункту 3 наказу Міністерства фінансів України від 25 грудня 1995 року №207 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 січня 1996 року №18/1043) „Про затвердження форми Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами", обов'язкове декларування валютних цінностей, доходів та майна здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності за наведеною формою щоквартально в терміни, встановлені для подання квартальної та річної бухгалтерської звітності, починаючи з підсумків за 1995 рік, а спільними підприємствами з іноземними інвестиціями - щоквартально до 20 числа наступного місяця за звітним кварталом і у терміни, встановлені для подання річної звітності, починаючи з підсумків діяльності за 1995 рік. Пунктом 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року №419 встановлено, що квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) подається підприємствами органам, зазначеним у пункті 2, не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 20 лютого наступного за звітним роком.

Підпунктом 2.7 пункту 2 Положення про валютний контроль (затверджено постановою Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року №49 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2000 року за №209/4430), із змінами та доповненнями, встановлено, що невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей та іншого майна тягне за собою штраф, зокрема, за порушення строків декларування - накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період.

Відповідно до преамбули Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Пунктом 2.1 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджено наказом ДПА України від 21 червня 2001 р. № 253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 р. за № 567/5758), із змінами та доповненнями, передбачено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів (податків, зборів, обов'язкових платежів, неподаткових доходів, штрафних (фінансових) санкцій, у тому числі пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності) у порядку та в строки, визначені Законом або іншими законами України.

Статтею 4 Господарського Кодексу України передбачено, що адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання не є предметом регулювання цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 7.1 та 7.2 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджено наказом ДПА України від 21 червня 2001 року №253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 липня 2001 року за №567/5758), із змінами та доповненнями, податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма „С"). Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій складається на розраховану суму штрафних (фінансових) санкцій. Якщо податковий орган застосував штрафні санкції відповідно до декількох законодавчих актів, якими податковим органам надано право їх застосовувати, то складається відповідна кількість рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Що стосується доводів позивача про те, що жодним нормативно-правовим актом не передбачене право податкового органу видавати рішення про внесення змін до раніше прийнятого рішення поза процедурою адміністративного оскарження суд звертає увагу на наступне. Відповідно до Наказу ДПА України від 27.05.2009 р. № 278 "Про затвердження Тимчасового регламенту роботи органів державної податкової служби України з автоматизованою інформаційною системою "Скарга"" - у разі виявлення помилок після прийняття рішення за результатами розгляду скарги співробітник підрозділу, що розглядає скаргу коригує інформацію внесену у відповідні поля інтерфейсу АІС "Скарга", видаляє збережені неправильні цифрові копії документів АІС "Скарга" та неправильну інформацію про оскаржуваний документ, зберігає правильні. Також у разі внесення органами державної податкової служби України змін до раніше прийнятих рішень за результатами розгляду скарг, працівники підрозділів, що розглядають скарги (заяви, звернення) платників податків, а також особи, уповноважені здійснювати розгляд скарг (заяв, звернень) платників податків видаляють або додають інформацію про оскаржуваний документ, зберігають оновлену версію оскаржуваного документа.

Таким чином, відповідачем прийнято 16.09.2010 р. рішення про внесення змін до рішення Вознесенської ОДПІ від 01.09.2010 р. № 0000021500/0 на суму 64724,71 грн. за яким правильним номером рішення Вознесенської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій ТзОВ СП "Євролакт" по акту перевірки від 18.08.2010 р. № 2279/22/32332395 слід вважати рішення від 01.09.2010 р. № НОМЕР_1 на суму 64724,71 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення від 16.09.2010 р. № 15468/25/10-101 направлено ТзОВ СП "Євролакт" рекомендованим листом про вручення 16.09.2010 р. Отримане ТзОВ СП "Євролакт" 21.09.2010 р. та станом на 19.11.2010 р. не оскаржено позивачем ні до вищестоящого органу (ДПА у Миколаївській області чи ДПА України) ні до адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем допущені порушення валютного законодавства, які виявились у незарахуванні виручки в іноземній валюті на валютний рахунок не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення товару, а також несвоєчасне декларування валютних цінностей, що і стало підставами для нарахування пені.

Доводи позивача про те, що ОДПІ не мала права застосовувати пеню на підставі норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд знаходить безпідставними.

Як зазначено в преамбулі цього Закону, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Тобто, законодавцем визначено, що саме за правилами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" здійснюється нарахування пені за порушення вимог законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, під якою Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" розуміє діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

Відповідно до п. 7.1. Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 № 253 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 червня 2003 р. за № 467/7788, податковий орган здійснює розрахунок суми штрафних (фінансових) санкцій та приймає відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, якими податковим органам надано право застосовувати штрафні (фінансові) санкції, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма "С").

Таким чином, ОДПІ вірно визначено, що нарахування пені здійснюється за правилами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і відповідачу повинно надсилатись саме рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке складається за формою згідно з додатком 8 (форма "С").

За правилами ст. 2 ч. 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки інших доводів окрім того, що ОДПІ не мала права застосовувати пеню на підставі норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і надсилати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій замість податкового повідомлення-рішення, позивач у позові не навів, а такі доводи позивача суд знаходить безпідставними, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Спільне українсько-бельгійське підприємство з іноземними інвестиціями" ЄВРОЛАКТ" Вознесенської об'єднаної державної податкової інспекції Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення №0000021500/0 від 01.09.2010 р. №15468/25/10-101 від 16.09.2010 р.-відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Суддя О.М. Мельник