Справа № 815/7743/13-а
08 листопада 2013 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до голови Державної служби надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 про притягнення до відповідальності, бажано кримінальної; зобов'язання розглянути скаргу від 18.10.2013 року; зобов'язання відшкодувати шкоду у відповідності до ст..56 Конституції України та ст..25 Закону України «Про звернення громадян» в розмірі 1 гривни, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до голови Державної служби надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 про притягнення до відповідальності, бажано кримінальної; зобов'язання розглянути скаргу від 18.10.2013 року; зобов'язання відшкодувати шкоду у відповідності до ст..56 Конституції України та ст..25 Закону України «Про звернення громадян» в розмірі 1 гривни.
Згідно п.4 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.1 КАС України цей Кодекс визначає повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.
Поняття справи адміністративної юрисдикції законодавчо визначено у п.1 ч.1 ст.3 КАС України: це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикцій адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'ктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, предметом адміністративного спору є виключно дії, бездіяльність та рішення субекта владних повновадень.
При цьому позивач в пункті першому поданого адміністративного позову просить суд притягнути відповідача до відповідальності, бажано кримінальної. Тобто позивач вважає, що вчинено злочин, а отже оцінка законності дій відповідача підлягає визначенню підчас розслідування зазначеної кримінальної справи прокуратурою.
Відповідно до положень п.2 ч.3 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Приймаючи до уваги те, що вказані позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають оскарженню у порядку, визначеному КАС України та не поєднані з вимогами вирішення публічно - правового спору, тобто спору, в якому предметом оскарження є рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку, що дані позовні не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, в частині позовних вимог про притягнення до відповідальності, слід відмовити в відкритті провадження по справі.
Відносно вимог позивача про зобов'язання розглянути скаргу від 18.10.2013 року; зобов'язання відшкодувати шкоду у відповідності до ст. 56 Конституції України та ст. 25 Закону України «Про звернення громадян» в розмірі 1 гривни, зазначені позовні вимоги відповідають вимогам ст.106 КАС України і подані особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, а, отже, вона підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Одеським окружним адміністративним судом.
На підставі поданого адміністративного позову суддя вважає за можливе відкрити провадження по справі в частині позовних вимог щодо зобов'язання розглянути скаргу від 18.10.2013 року; зобов'язання відшкодувати шкоду у відповідності до ст..56 Конституції України та ст..25 Закону України «Про звернення громадян» в розмірі 1 гривни та призначити судове засідання для з'ясування фактичних обставин справи, в іншій частині позовних вимог відмовити в відкритті провадження по справі.
З урахуванням зазначеного, керуючись ст.ст. 105-106, 108, 109, 160, 165, КАС України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Державної служби надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 про притягнення до відповідальності, бажано кримінальної.
Відкрити провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Державної служби надзвичайних ситуацій України ОСОБА_2 про зобов'язання розглянути скаргу від 18.10.2013 року; зобов'язання відшкодувати шкоду у відповідності до ст..56 Конституції України та ст..25 Закону України «Про звернення громадян» в розмірі 1 гривни.
Направити сторонам копію ухвали, а відповідачу також копію позову з додатками та зобов'язати відповідача надати заперечення на позов та докази, які у нього є в строк до 03.12.2013 року.
Призначити справу до судового розгляду на 03 грудня 2013 року 12:00 у приміщенні суду (зала № 14).
Справа розглядатиметься одноособово суддею Вовченко О.А.
Ухвала може бути оскаржена лише в частині відмови у відкритті провадження через Одеський окружний адміністративний суд протягом 5 (п'яти) днів з дня отримання копії ухвали.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Вовченко