Постанова від 28.08.2015 по справі 811/2372/13-а

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2015 року Справа №811/2372/13-а

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді

до відповідача: Комунального закладу «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи»

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1

про визнання протиправними дій та скасування рішення,

за участю:

секретаря судового засідання - Дегтярьова Д.В.,

представників:

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився,

третьої особи - не з'явився.

Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернулося з позовом до Комунального закладу «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи», вказавши третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1, про скасування експертного рішення Комунального закладу «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» щодо визнання захворювання громадянину ОСОБА_1 в частині встановлення причини інвалідності внаслідок виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яке викладене в акті огляду МСЕК №246/1 на підставі якого видана виписка з акту огляду МСЕК серія 2-18 ГА №060719 від 07.11.2013 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржуване експертне рішення, яке стало підставою для призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС, прийняте на підставі експертного висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (далі за текстом - Дніпропетровська РМЕК), який фактично Дніпропетровською РМЕК не видавався.

Відповідачем подано заперечення на позовну заяву у яких вказано, що надані до МСЕК висновки Дніпропетровської РМЕК на підставі яких встановлювалася причина інвалідності візуально не викликали сумнівів щодо їх достовірності, а наявні копії завірені нотаріально. Також відповідач зазначає, що до компетенції медико-соціальної експертизи не входить перевірка достовірності наданої до МСЕК документації, а відповідальність за якість медичного обстеження, своєчасність та обґрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я.

У судове засідання представник позивача не з'явився, до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача (а.с.186).

Представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.189).

Третя особа ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.188).

У відповідності до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши подані позивачем, відповідачем, та третьою особою документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді згідно з випискою до акта огляду у МСЕК Серії 2-18 ГА №060719 від 07.11.2003 р. (а.с.11) призначено ОСОБА_1 пенсію по інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС.

Зі змісту абз.6 п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подається, зокрема, довідка МСЕК про визнання особи інвалідом.

Відповідно до п.2 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992 р. №83 (далі за текстом - Положення №83), чинного на час складання акта огляду №383/2 від 30.09.2008 р., медико-соціальній експертизі підлягають особи, які втратили здоров'я внаслідок захворювання, травм та уроджених дефектів, що обмежує їх життєдіяльність, а також особи, які за чинним законодавством мають право на соціальну допомогу, компенсацію втраченого заробітку або звільнення від виконання відповідних обов'язків тощо.

Згідно з п.5 Положення №83 органом, який здійснює медико-соціальну експертизу, є медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), що організуються в самостійні центри, бюро при управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Пунктом 25 Положення №83 визначено, що медико-соціальні експертні комісії проводять засідання тільки у повному складі і колегіально приймають рішення. Дані експертного огляду і рішення заносяться до акта огляду та протоколу засідання медико-соціальної експертної комісії, які підписуються головою, членами комісії і засвідчуються печаткою.

У відповідності до п.32 Положення №83 медико-соціальні експертні комісії видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу, управлінню міської, районної у місті ради, на території якого проживає інвалід. Форми документів, що використовуються у роботі медико-соціальних експертних комісій, затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.

Згідно з ч.1 ст.12 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. №796-ХІІ, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію Міністерства охорони здоров'я України.

У відповідності до п.1 Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30.05.1998 р. №166/129 (далі за текстом - Наказ №166/129), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі за текстом - Положення), складовими системи експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС для дорослих є Центральна та регіональні міжвідомчі експертні комісії, обласні (міські) спеціалізовані медико-соціальні експертні комісії та обласні спеціалізовані лікарсько-консультативні комісії.

Пунктом 6 Положення встановлено, що відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» експертні комісії знаходяться у віданні Міністерства охорони здоров'я і здійснюють свою роботу за територіальним принципом.

Відповідно до п.14, 15 Положення, до складу експертної комісії входить технічна група, експерти консультативної групи і безпосередньо члени експертної комісії. Склад членів експертних комісій затверджується раз у два роки Міністерством охорони здоров'я і Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за поданням управлінь охорони здоров'я та управлінь у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласних, міських державних адміністрацій. До складу членів експертної комісії входять досвідчені фахівці установ та закладів охорони здоров'я України, представники міністерств, що їх засновують, які пройшли підготовку з радіаційної медицини.

Відповідно до Переліку міжвідомчих експертних комісій по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, додаток 2 до Наказу №166/129 та Переліку областей, з яких особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, подаються документи на розгляд до регіональних міжвідомчих експертних комісій, додаток 3 до Наказу №166/129, створено, зокрема, Дніпропетровську регіональну міжвідомчу експертну комісію повноваження якої поширюються на Кіровоградську область.

Згідно з п.7 Положення висновки експертних комісій про причини захворювань постраждалих осіб є підставою для підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності і видів їх діяльності, для надання їм пільг, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до п.27 Положення розгляд медичних справ в експертних комісіях проводиться за особистим зверненням та направленням спеціалізованого лікувально-профілактичного закладу при наявності посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У відповідності до п.40 Положення експертні комісії в тижневий строк видають експертний висновок особам, у яких встановлено (не встановлено) причинний зв'язок хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.

З аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що Комунальний заклад «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» наділений повноваженнями щодо встановлення особам інвалідності, натомість причинний зв'язок інвалідності з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС встановлюються ним на підставі експертних висновків Дніпропетровської РМЕК.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем 07.11.2003 р. проведено огляд ОСОБА_1 щодо встановлення інвалідності та її причин, за результатом якого складено акт огляду №246/1 від 07.11.2003 р. (а.с.52-56).

Під час огляду ОСОБА_1 визначено причину інвалідності - захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, при цьому причинний зв'язок між захворюванням ОСОБА_1 та виконанням ним робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлено експертним висновком Дніпропетровської РМЕК від 12.08.2003 р. №8965, протокол засідання комісії від 18.09.2003 р., протокол №472 (а.с.54).

Водночас, матеріали справи містять письмову інформацію позаштатного спеціаліста з питань медичного забезпечення постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи №5/1111 від 22.05.2013 р. відповідно до змісту якої заява ОСОБА_1 розглянута на засіданні комісії №472 від 18.09.2003 р., захворювання визнано загальним, з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не пов'язане (а.с.8-9), що відображено в експертному висновку Дніпропетровської РМЕК від 12.08.2003 р. №8965 (а.с.10).

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.02.2014 р. зобов'язано Центральну МЕК переглянути медичну документацію ОСОБА_1. яку надано ним до Дніпропетровської РМЕК та надати результати розгляду медичних матеріалів Центральною МЕК (а.с.139-140).

Відповідно до експертного висновку №6362 від 09.07.2014 р. прийнятого за результатами розгляду звернення ОСОБА_1, захворювання визнано загальним, з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не пов'язане (а.с.177).

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що експертне рішення Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи в частині встановлення причини інвалідності внаслідок виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, внесене до акту огляду №246/1 від 07 листопада 2003 року підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Скасувати експертне рішення Комунального закладу «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи» в частині встановлення причини інвалідності внаслідок виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, внесене до акту огляду №246/1 від 07 листопада 2003 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_2