Постанова від 01.12.2011 по справі 2-а-6017/11

Справа № 2-а-6017/11

Провадження № 2-а/1015/4465/11

ПОСТАНОВА

іменем України

01.12.2011 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Ковальчук Л.М., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій посадових осіб неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства із позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Свої вимоги мотивував тим, що він проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до 2 категорії додаткова пенсія за шкоду здоров'ю повинна призначатися у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Йому дані виплати виплачуються в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.

Додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розраховується відповідно до мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Він звернувся до ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області з проханням здійснити перерахунок пенсії, проте йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відсутні законні підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії.

Вважає, що ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірно було нараховано та виплачено йому додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в значно меншому розмірі.

Посилаючись на зазначене ОСОБА_1 просив визначити дії посадових осіб ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними; зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області провести перерахунок та виплату додаткової пенсії відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 1 січня 2004 року та виплачувати в подальшому згідно закону.

Ухвалою судді від 26 вересня 2011 року в частині позовних вимог за період з 1 січня 2004 року по 20 березня 2011 року - залишено без розгляду.

Відповідач подав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам віднесеним до категорії 2 додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року та Постанови КМУ № 654 додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 2, виплачується у розмірі 15 % від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до п. 4 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (зміни набрали чинності 19.06.2011 р.) установлено, що у 2011 році норми і положення ст. ст. 39, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету пенсійного фонду України на 2011 рік.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, отримує пенсію за віком. Має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р., 2 категорії, серія А № 066022 від 14 квітня 1993 року.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до наданого листа № 7960/П-01 від 20.09.2011 р. ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області визнав той факт, що позивач належить до 2 категорії та йому здійснюється виплата додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.

Розрахунок виплат, визначених відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу проводяться у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року та Постанови Кабінету Міністрів України № 654, якими встановлено розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 2 категорії здійснюється у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У відповідності до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі по тексту - Закон) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Ст. 51 на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року було замінено та викладено у такій редакції, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, такі зміни визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., а відтак, дія ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» знову була відновлена у попередній редакції з 22 травня 2008 року.

Згідно ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 422/96-ВР, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу в порівняні з постановою Уряду, відповідач не правомірно виплачував додаткову пенсію в меншому розмірі ніж це передбачено ст. 51 зазначеного Закону.

При цьому, пунктом 7 Закону України вiд 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пункт 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», відповідно до п. 4 передбачено: встановити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (2195-15) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік». Даний закон набрав чинності 19 червня 2011 року і на даний час він неконституційним не визнавався.

На виконання пункту 7 Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 06.07.2011 року №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».

Зазначена Постанова Кабінету Міністрів України набрала законної сили 23.07.2011 року.

Отже, на даний час такий порядок та розмір, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, Кабінетом Міністрів України не встановлено.

Згідно вимог ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи дату звернення позивача до суду 21.09.2011 року суд зобов'язує відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії позивача за період починаючи з 21 березня 2011 року по 23 липня 2011 року включно, в межах строку звернення до суду.

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення може бути постановлене тільки щодо правовідносин, які склались на день його постановлення, та має бути наслідком чинного правового регулювання. Суд не може обмежувати законодавчий орган в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних правовідносин.

Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, суддя дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 152 Конституції України, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст. ст. 86, 99, 158, 159, 160 - 163, 183-2 КАС України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо нарахування та виплати пенсії неправомірними.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 21 березня 2011 року по 23 липня 2011 року включно, з урахуванням раніше здійснених виплат.

В решті позову відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Л.М. Ковальчук