Справа № 2-а -6445/2011
23 серпня 2011 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши у письмовому провадженні в смт.Іванків адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, що діє в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, що діє в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_8 до управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок грошової допомоги,
Позивачі звернулися до суду з даним позовом та просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок та стягнути на їх користь з відповідача недовиплачені кошти по ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період, передбачений законом, мотивуючи це тим, що вони є потерпілими від Чорнобильської катастрофи, проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, отримують щомісячну допомогу у зв'язку з обмеження споживання продуктів місцевого виробництва у меншому розмірі, ніж передбачено Законом. ОСОБА_1, ОСОБА_2 є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії , інвалідом 2 групи, їм відповідно до ст. 48 Закону має виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат, а виплачується у значно меншому розмірі, тому вони просять стягнути недоплачені кошти з відповідача та зобов'язати відповідача в подальшому зобов'язати відповідача виплачувати зазначені кошти у відповідності із ст. 37, 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У позові позивачі просять справу розглядати без їх участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але до початку розгляду справи надав до суду заперечення проти позову, в якому просив розглядати справу в його відсутність, позов не визнає, оскільки діяли в межах чинних постанов КМ України та бюджетного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, в їх сукупності та давши їм оцінку, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачі проживають в ІНФОРМАЦІЯ_1 - зоні гарантованого добровільного відселення, є потерпілими від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням, ОСОБА_1, ОСОБА_2 є потерпілими від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, що підтверджується довідкою МСЕК. Таким чином вони має право на отримання коштів в розмірах, що передбачені ст.37 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та на виплату передбачену ст. 48 вищевказаного Закону.
У спірний період часу, ця допомога виплачувались частково, у фіксованому розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які проживають на території гарантованого добровільного відселення, проводиться доплата в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісяця. Відповідач же виплачує вказану доплату у розмірі 2 грн. 10 коп. щомісяця, керуючись постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року. Зазначена постанова прийнята більш ніж 14 років тому, і її положення не відповідають вимогам Закону.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» потерпілими від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи - п'ять мінімальних заробітних плат. Відповідач же виплачує вказану доплату у розмірі 120 грн. керуючись постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 року. Зазначена постанова і її положення не відповідають вимогам Закону. Враховуючи вищу силу норм Закону перед постановами КМУ, при нарахуванні і виплаті допомоги слід керуватися саме нормами Закону. Постанови КМ не можуть звужувати визначені Законами соціальні пільги та компенсації.
Виплата допомоги передбаченої ст.37, 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» працюючим і не працюючим громадянам, а також пенсіонерам проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що слід здійснити позивачу перерахунок та виплату коштів у розмірах визначених ст.37, 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», (враховуючи шестимісячний строк позовної давності, передбачений ст. 99 КАС України, на застосуванні якого наполягає відповідач), строк позовної давності слід рахувати з 22.01.2011 року.
Оскільки розпорядником цих коштів і в спірний період часу і тепер є Управління праці та соціального захисту населення Іванківської райдержадміністрації, тому суд, зобов'язує відповідача здійснити перерахунок та виплату вищевказаних коштів, а заперечення відповідача проти позову є безпідставними.
Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, а також і відповідач, відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7-12,122, 158-163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.37, 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області - неправомірними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, та на його користь в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, та на її користь в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_8 та стягнути перераховані кошти відповідно до ст.37 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, за період з 22.01.2011 року з урахуванням виплачених коштів.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок щомісячної грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_1, ОСОБА_2, та стягнути перераховані кошти відповідно до ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, за 2010 рік з урахуванням виплачених коштів.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Іванківський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отриманні її копії.
Суддя: