Справа № 2-а-649/ 2011 p.
7 лютого 2011 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши у скороченому провадженні в смт. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок додаткової пенсії та доплати
Позивач звернулася до суду із зазначеним позовом до відповідача. У позовній заяві зазначала, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, має другу інвалідності, перебуває на обліку у відповідача, де отримує нараховану ним пенсію. Проживаючи на радіоактивно забрудненій території, як непрацюючий пенсіонер, отримує доплату за проживання у цій зоні.
Відмову відповідачу у проведенні перерахунку їй додаткової пенсії та доплати позивач вважає неправомірною, оскільки вона суперечить вимогам ст. 39, 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як її розмір має бути не меншим 75% мінімальної пенсії за віком щомісяця, а доплати , як непрацюючому пенсіонеру - двох мінімальних заробітних плат.
Тому позивач просила визнати дії відповідача незаконними та зобов'язати зробити відповідний перерахунок з 01.01.2010 року, з подальшим перерахунком у зв'язку із збільшенням мінімального розміру пенсії за віком та заробітної плати, у позові просила справу розглядати без її участі.
Представник відповідача подав суду заперечення, у якому просив при розгляді справи застосувати шестимісячний строк позовної давності .
Дослідивши докази, що є у справі суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом - 2 групи довічно, що підтверджено відповідними посвідченням та довідкою МСЕК.
Згідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 2 групи у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідач у запереченні посилається на те, що при нарахуванні і виплаті пенсії вони керуються чинними постановами КМ України, а також на те, що вони не є належним відповідачем у справі.
Розмір додаткової пенсії, визначений постановами КМ України суперечить вимогам ст. 50 Закону та іншим нормативним актам, оскільки на момент звернення згідно наданих відповідачем довідок її розмір становить - 146,80 грн.
Позиція відповідача грунтується виключно на Постановах Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 8 ОСОБА_2 України в Україні визначається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_2 України має вищу юридичну силу.
Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_2 України -є нормами прямої дії.
Відповідно до ст. 19 ч. 2 ОСОБА_2 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_2 України та Законами України.
Статтю 113 ОСОБА_2 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_2 України та Законами України.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, за необхідне застосувати саме норму Закону, а не постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 46 ОСОБА_2 України мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою ніж прожитковий мінімум, ст.ст. 17, 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” наголошують, що мінімальна пенсія за віком є державною гарантією і вона визначається виключно законом України.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, для позивача, яка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом відповідно 2 групи розмір додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи з прожиткового мінімуму, які втратили працездатність з 25.07.2010 року, враховуючи строк позовної давності, на застосуванні якого наполягає відповідач.
Тому дії відповідача є незаконними у призначенні, перерахунку, сплаті пенсії у меншому розмірі, ніж це передбачено Законом.
Щодо позовних вимог, що ґрунтуються на ст. 39 Закону, доплата позивачці, як непрацюючій пенсіонерці, за проживання на радіоактивно забрудненій території -в смт. Іванків, яке відноситься до зони добровільного гарантованого відселення, має проводитися в розмірі двох мінімальних заробітних плат. Проте, незважаючи на це, відповідач виплачує їй лише 10 грн. 50 коп. щомісяця, керуючись постановою № 836 від 26.07.2010 року. Тому в цій частині позовні вимоги слід задовольнити за період з 25.07.2010 року.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача у майбутньому сплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до наведених норм Закону, суд вважає, безпідставними, оскільки такий спосіб захисту порушеного права, як зобов'язання вчинити певні юридичні дії у майбутньому не передбачений чинним законодавством України, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
На підставі ст. 8, 19, 22, 46, 48, 152 ОСОБА_2 України, ст. 14, 49, 39, 50, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 79, 122, 161-163, 183-2 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати дій управління пенсійного фонду в Іванківському районі Київської області щодо нарахування та виплаті ОСОБА_3 додаткової пенсії і доплати, у розмірах менших, ніж передбачено Законом, неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити ОСОБА_4 перерахунок та виплатити перераховані суми додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 25.07.2010 року з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити ОСОБА_1 перерахунок та виплатити доплату відповідно до ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат, за період з 25.07.2010 року з урахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Допустити у справі негайне виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного Адміністративного суду через Іванківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: