Постанова від 03.02.2011 по справі 2-а-653/11

Справа № 2-а- 653/2011 p.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

3 лютого 2011 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., розглянувши у скороченому провадженні в смт. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахування та виплату додаткової пенсії та доплати до пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом до відповідача. У позовних заявах зазначали, що ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорія), ОСОБА_2 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, обоє перебувають на обліку у відповідача, де отримують нараховану ним пенсію. Крім того, як непрацюючі пенсіонери, отримують доплату за проживання на радіоактивно забрудненій території.

Призначена пенсія не відповідає чинному законодавству і підлягає перерахунку.

Позивачі письмово звернулися до відповідача за проведенням перерахунку, але їм було відмовлено.

Такі дії відповідача, як вважають, позивачі є неправомірними, оскільки вони суперечать вимогам ст. 51, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, для учасників ЛНА на ЧАЕС 2 категорії - 30% мінімальної пенсії за віком, а для осіб віднесеним до категорії 3 - 25% мінімальної пенсії за віком. Доплата за проживання на радіоактивно забрудненій території відповідно до ст. 39 Закону має становити одну мінімальну заробітну плату.

Тому позивачі просять визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати зробити відповідний перерахунок з 01.06.2010 року.

Представник відповідача подав суду заперечення, у якому просив розглядати справу без його участі, при розгляді справи застосувати шестимісячний строк позовної давності, передбачений ст. 99 КАС України, позов не визнали, посилаючись на те, що діяли в межах бюджетного законодавства та чинних постанов КМ України.

Дослідивши докази, що є у справі суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, ОСОБА_2 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджено відповідними посвідченнями.

Згідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 2 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю встановлюється у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а особам, віднесеним до 3 категорії - призначається у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком. Розмір додаткової пенсії ОСОБА_1 становить 106,35 грн., а ОСОБА_2 - 70,90 грн.

Відповідно до ст. 39 вищевказаного Закону доплата непрацюючим пенсіонерам за проживання на радіоактивно забрудненій території у зоні посиленого радіологічного контролю має становити одну мінімальну заробітну плату (с. Хочева Іванківського району Київської області, де проживають позивачі), проте відповідач виплачує їх у розмірі 5 грн.20 коп.

Відповідач у запереченні посилається на те, що діяли в межах бюджетного законодавства, чинних постанов Кабінету Міністрів України.

Розмір додаткової пенсії у позивачів та доплати за проживання на радіоактивно забрудненій території визначений постановами КМ України суперечить вимогам ст. 39, 51 Закону та іншим нормативним актам і на момент розгляду справи значно менший, ніж передбачено Законом.

Позиція відповідача ґрунтується виключно на постановах Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 8 ОСОБА_3 України в Україні визначається і діє принцип верховенства права, ОСОБА_3 України має вищу юридичну силу.

Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України та повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України - є нормами прямої дії.

Відповідно до ст. 19 ч. 2 ОСОБА_3 України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_3 України та Законами України.

Статтю 113 ОСОБА_3 України передбачено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується ОСОБА_3 України та Законами України.

Враховуючи вище наведене, суд вважає, за необхідне застосувати саме норму Закону, а не постанови Кабінету Міністрів України.

Згідно ст. 46 ОСОБА_3 України мінімальна пенсія за віком не може бути нижчою ніж прожитковий мінімум, ст.ст. 17, 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» наголошують, що мінімальна пенсія за віком є державною гарантією і вона визначається виключно законом України.

Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, цього Закону.

Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, для позивачів ОСОБА_1, який є учасником ЛНА на ЧАЕС та віднесений до 2 категорії та ОСОБА_2, яка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії додаткова пенсія повинна розраховуватися, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, які втратили працездатність з 25.07.2010 року (враховуючи шестимісячний строк позовної давності). Доплата за проживання на радіоактивно забрудненій території позивачам також має бути перерахована за такий же період.

Позивачі підлягають звільненню від сплати судового збору, а також і відповідач, відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».

Керуючись ст. ст. 79, 122, 161-163, 183-2 КАС України, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 48, 152 ОСОБА_3 України, ст. ст. 14, 49, 39, 50, 51, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування», рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дій Управління Пенсійного фонду в Іванківському районі Київської області щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1, ОСОБА_2 додаткової пенсії та доплат, як непрацюючим пенсіонерам, що проживають на радіоактивно забрудненій території - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити перерахунок та стягнути перераховану додаткову пенсію, за шкоду, заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.07.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити перерахунок та стягнути перераховану додаткову пенсію ОСОБА_2 відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування» з 25.07.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити перерахунок та стягнути перераховану доплату, як непрацюючим пенсіонерам, ОСОБА_1, ОСОБА_2, що проживають на радіоактивно забрудненій території відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 25.07.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Допустити у справі негайне виконання.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Іванківський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: