справа № 2-а-6657/11
Україна
№2-а-6657/11
«01» вересня 2011 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
при секретарі - Лобко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Броварах Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату недоплаченої суми пенсії,
встановив:
У травні 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Броварах Київської області (далі - ОСОБА_2 ПФУ), в якому зазначила, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом II групи.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона, як інвалід II групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на отримання державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю.
Згідно із ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір її пенсії, як інваліда II групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, має виплачуватись в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Розмір призначеної та виплачуваної їй державної та додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, не відповідає зазначеним вище розмірам, встановленим цим Законом.
06 квітня 2011 року позивач зверталася до ОСОБА_2 ПФУ з проханням провести перерахунок розміру пенсії відповідно до розмірів, визначених у ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте у задоволенні її прохання відмовлено.
Просила визнати неправомірними дії ОСОБА_2 ПФУ щодо відмови у здійсненні перерахунку її пенсії відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ здійснити з 06 червня 1996 року нарахування їй державної пенсії, як інваліду II групи, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком й виплачувати в подальшому.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася. У позовній заяві позивача викладено клопотання про розгляд справи без її участі.
Відповідач ОСОБА_2 ПФУ ухвалу про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів отримав 23 серпня 2011 року, що підтверджується відміткою вчиненою уповноваженою особою ОСОБА_2 ПФУ (а.с.20). Заперечень проти позову або заяву про визнання позову відповідач до суду не надав. У судове засідання представника не направив про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них,
соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом II групи довічно внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії А № 137948 від 23 січня 2009 року.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 ПФУ та одержує пенсію по інвалідності на підставі ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст.50 цього ж Закону.
Листом від 20 квітня 2011 року № 1747/С-01 ОСОБА_2 ПФУ у здійсненні перерахунку основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_1 відмовлено. З листа вбачається, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 ПФУ в місті Броварах. Позивач одержує пенсію по інвалідності, професійного захворювання пов'язане з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС згідно із Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Далі у листі зазначається, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, було внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і встановлено, що інвалідам II групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 розмір пенсії по II групі інвалідності, що наступила внаслідок Чорнобильської катастрофи, становить 1 090 грн. 00 коп.
Станом на 01 квітня 2011 року розмір пенсії позивача ОСОБА_1 складає 1 642 грн. 60 коп., з якого: 1 090 грн. 00 коп. - основний розмір пенсії, 152 грн. 80 коп. - додаткова пенсія, 305 грн. 60 коп. - підвищення інваліду війни, 50 грн. 00 коп. - адресна допомога інвалідам війни, 44 грн. 20 коп. - державна адресна допомога.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1. 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно із ч.4 ст.54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із ЧАЕС, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності, ніж 8 мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тексти ст.ст. 50, 54 Закону викладено в новій редакції та встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розміри пенсій у всіх випадках для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по II групі інвалідності - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
ОСОБА_2 ПФУ виплачувало позивачу ОСОБА_1 державну пенсію в розмірі 200 %, а додаткову пенсію - в розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.
Відповідно до ст.71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно із ч.І ст.147, ч.2 ст.152 Конституції України Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою встановив, що з 22 травня 2008 року особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - інвалідам II групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у розмірі 20 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, а розмір їхньої основної пенсії не може бути нижче 965 грн.
Згідно із Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16 липня 2008 року № 654 з 01 липня 2008 року розмір пенсії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - інвалідів II групи становить 1 090 грн.
Починаючи з 22 травня 2008 року, ОСОБА_2 ПФУ нараховує та виплачує позивачу основну і додаткову пенсії у розмірах, встановлених зазначеними постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 та 16 липня 2008 року № 654.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, суд дійшов висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, а не розміри визначені, вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно із ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення ч.3 ст.28 цього Закону, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством іншого, крім передбаченого ч.І цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком не встановлено.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 ПФУ повинно виплачувати позивачу основну та додаткову пенсії, передбачені ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.З ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За таких обставин, дії відповідача ОСОБА_2 ПФУ щодо непроведення перерахунку розміру основної та додаткової пенсій позивача згідно із ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доплати їй недоплаченої частини пенсії суд вважає протиправними.
Ухвалою суду від 30 червня 2011 року позовні вимоги в частині про зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії та виплату недоплаченої суми за період з 06 червня 1996 року по 22 листопада 2010 року залишено без розгляду.
Крім того, вимога позивача ОСОБА_1 щодо зобов'язання ОСОБА_2 ПФУ нараховувати пенсію в подальшому з врахуванням вказаної надбавки є безпідставною і не підлягає задоволенню з наступних підстав. Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Доказів можливості порушення права у майбутньому не надано.
Разом із тим, необхідно визначити кінцеву дату здійснення відповідачем перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивача, оскільки на майбутнє суд не має повноважень приймати рішення і права позивача в майбутньому не порушені. Тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги враховуючи ст.99 КАС України, за період з 23 листопада 2010 року по 23 травня 2011 року, з урахуванням виплачених коштів.
На підставі ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 86, 99, 100, 159-163 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Броварах Київської області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Броварах Київської області провести з 23 листопада 2010 року по 23 травня 2011 року перерахунок розміру основної та додаткової пенсій ОСОБА_1 відповідно до ст.50, ч.4 ст.54, ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та виплатити їй недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Постанова суду в частині присудження підвищення та виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин