Постанова від 02.09.2015 по справі 361/3151/15-а

Справа № 361/3151/15-а

Провадження № 2-а/361/209/15

02.09.2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2015 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючої судді Маценко Н.П.

при секретарі Телепі Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд визнати протиправними дії Головного управління МВС України у Київській області щодо не надання йому довідки про заробітну плату на роботах у другій та третій зоні небезпеки (в зоні відчуження) м. Прип'ять, м. Чорнобиль по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року з включенням одноразової грошової винагороди у розмірі 500 карб., добових у розмірі 3 карб. 50 коп.; зобов'язати Головне Управління МВС України у Київській області включити у його довідку про заробітну плату за період з 26 по 29 квітня 1986 року на підставі розпорядження ОСОБА_2 Міністрів СРСР № 964-рс від 17 травня 1986 року, Постанови УРСР і ОСОБА_2 професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 року за роботу у другій та третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять та м. Чорнобиль по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС одноразову грошову винагороду в розмірі 500 карб., заробітну плату з урахуванням коефіцієнта 4,5 та добові у розмірі 3 карб. 50 коп. та надати довідку з урахуванням зазначених виплат.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи захворювання пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи, відповідно має право на пільги встановлені законодавством.

01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Вказаною постановою передбачено проведення перерахунку та осучаснення пенсій особам, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1990 роках та визнані інвалідами, і встановлено, що пенсії за бажанням цих осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної ними за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Під час виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в період з 26 по 29 квітня 1986 року він перебував на службі у складі окремого дивізіону міліції ГУ МВС України в Київській області на посаді міліціонера-водія у званні старшини мілції та був відряджений до зони відчуження, де безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та від впливу іонізуючого випромінювання втратив здоров'я та став інвалідом. Під час виконання службових обов'язків він отримав радіаційну дозу опромінення в 25,88 бер.

Згідно із розпорядженнями ОСОБА_2 Міністрів СРСР “Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати” від 17 травня 1986 року № 964-рс, “Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС” від 23 травня 1986 року № 1031-рс, постановою ОСОБА_2 Міністрів ОСОБА_2 PCP і ОСОБА_2 ОСОБА_3 професійних союзів “Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища” від 10 червня 1986 року № 207-7 його заробітна плата за час перебування в зоні відчуження повинна обчислюватися в 4,5 розмірі. Також йому мали виплачувати одноразову винагороду в розмірі 500 крб., добові в розмірі 3,50 крб.

Далі вказує, що у лютому 2015 року він звернувся до ГУ МВС України у Київській області із заявою про видачу довідки з урахуванням зазначених виплат.

Разом з тим, відповідач довідку не видав та повідомив, що така довідка на підставі розрахункових даних йому уже видавалася підстав для видачі нової не має. Дії відповідача щодо відмови у видачі йому такої довідки суперечать вимогам законодавства та порушують його права, тому він змушений звернутися до суду.

У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав, пояснив, що 17.02.2012 року позивачу була надана довідка про грошове забезпечення виходячи із розрахункового листа за 1986 рік. Який є первинним документом нарахування грошового забезпечення за період несення служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Накази про виплату позивачу премій не видавалися.

Додав, що даний позов на підставі ст. 100 КАС України слід залишити без розгляду, оскільки отримуючи довідку 17.02.2012 року позивачу стало достеменно відомо про його порушене право та законний інтерес.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач по даній справі є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи довічно з 01 квітня 2005 року, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У період з 26 по 29 квітня 1986 року позивач, працюючи міліціонером-водієм у УВС в Київській області, приймав участь в заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у населених пунктах відчуження Прип'ять, Чорнобиль, що відносяться до 2 та 3 зони небезпечності, про що свідчить маршрутний лист та довідка.

Згідно із карткою обліку доз радіоактивного опромінення позивач отримав радіаційну дозу опромінення в 25,88 бер.

Згідно із довідкою № 118 від 17 січня 2012 року, виданою ГУ МВС України посадовий оклад міліціонера-водія становив 175 крб. За чотири дні роботи в ІІ та ІІІ зоні відчуження позивачу виплачена фактична заробітна плата у розмірі 104,94 крб. із застосуванням коефіцієнта 4,5.

З матеріалів справи вбачається, що 12 лютого 2015 року позивач звернувся до ГУ МВС України у Київській області із заявою про надання довідки про заробітну плату з урахуванням виплат, передбачених ОСОБА_6 Міністрів СРСР № 964-рс від 17 травня 1986 року, Постанови УРСР і ОСОБА_2 професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 року, в якому включити одноразову грошову винагороду у розмірі 500 крб.; добові у розмірі 3,50 крб.; кошти на харчування - 2,85 крб. за добу; заробітну плату у розмірі 175 крб. за квітень 1986 року з урахуванням коефіцієнта 5 та виплатити недоплачені кошти.

Листом від 10.03.2015 року відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для видачі довідки з урахуванням вищевказаних доплат.

Статтями 21 та 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.

Частиною 1 статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

ОСОБА_6 Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року № 964-рс “Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати” визначено, що в залежності від рівня радіоактивного забруднення території були введено зони небезпечності з відповідною оплатою роботи працівників, а саме: у ІІІ зоні небезпечності - у п'ятикратному розмірі в порівнянні із встановленими чинним законодавством нормами, у ІІ зоні - чотирикратному розмірі, у І зоні - трьохкратному розмірі. У тих випадках, коли працівник отримував граничну допустиму дозу радіації, у зв'язку чим не допускався для подальшої роботи у вказаних зонах небезпечності, йому виплачувалась одноразова винагорода в розмірі п'ятикратної місячної тарифної ставки (посадового окладу), а особам офіцерського складу військових частин, офіцерського і начальницького складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - трьох місячних окладів грошового утримання за посадою і військовому чи спеціальному званню, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, особам молодшого начальницького і рядового складу органів КДБ СРСР і внутрішніх справ - 500 крб., військовослужбовцям строкової служби і військовим будівельникам - 300 крб.

Вказані норми оплати роботи в зонах небезпечності поширювались також на осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі розпорядження ОСОБА_6 Міністрів СРСР від 23 травня 1986 року № 1031-рс “Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС”.

Згідно із ч. 1 ст. 5, ч. 3 ст. 8 Закону України “Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання” від 14 січня 1998 року основна дозова межа індивідуального опромінення населення не повинна перевищувати 1 мілізіверта ефективної дози опромінення за рік, при цьому середньорічні ефективні дози опромінення людини, віднесеної до критичної групи, не повинні перевищувати встановлених цією статтею основних дозових меж опромінення незалежно від умов та шляхів формування цих доз. Якщо протягом перших двох тижнів після аварії ефективна доза опромінення досягає 50 мілізівертів здійснюється евакуація людей.

Відповідно до примітки до ст. 5 цього Закону 1 мілізіверт дорівнює 0,1 бера.

Позивач, як особа молодшого начальницького складу органів внутрішніх справ, виконуючи у період з 26 по 29 квітня 1986 року службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, знаходячись у ІІ та ІІІ зоні небезпечності та отримавши гранично допустиму дозу радіації 25,88 бер., мав право на отримання грошового забезпечення за 4 дні із застосуванням саме коефіцієнту 4,5 та одноразової винагороди в розмірі 500 крб.

ОСОБА_6 Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1993 року № 1006-р з метою соціального захисту колишніх співробітників апарату МВС - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до першої категорії, а також тих, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше, МВС було дозволено перерахувати їх грошове утримання за період роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальними званнями, що діяли в період роботи в зоні Чорнобильської АЕС, у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу. Перерахунок проводився в межах фонду заробітної плати МВС. Крім того, МВС, Мінсоцзахисту було доручено призначати і перераховувати пенсії відповідно до норм чинного законодавства із перерахованого згідно з цим розпорядженням грошового утримання.

Постановою Центрального Комітету КПРС, Президії Верховної ОСОБА_6 СРСР, ОСОБА_6 Міністрів СРСР та Всесоюзного Центрального Комітету Професійних Спілок від 07 травня 1986 року № 524-156 “Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції” керівникам підприємств та організацій було надано право проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, по підвищеним до 100 відсотків тарифним ставкам і посадовим окладам. Конкретні розміри підвищення зазначених ставок та окладів встановлювалися з урахуванням складності і терміновості виконуваних робіт.

Дана постанова передбачала виплату військовослужбовцям військових частин і органів Комітету державної безпеки СРСР, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, виконуючим службові обов'язки в зоні Чорнобильської АЕС, посадові оклади та оклади за військовим або спеціальним званням у подвійному розмірі.

Крім того особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби, начальницькому та рядовому складу органів внутрішніх справ мали виплачувати добові та забезпечувати їх безкоштовним харчуванням.

Відповідно до п. 2 постанови ОСОБА_6 Міністрів ОСОБА_2 PCP та ОСОБА_2 ОСОБА_3 професійних союзів від 10 червня 1986 року № 207-7 “Про умови оплати праці і матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища” міністерствам і відомствам було дозволено виплачувати працівникам, у тому числі військовослужбовцям військових частин і органів Комітету Державної Безпеки СРСР, військовозобов'язаним, призваних на збори, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, направленим на роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища, добові в розмірі 3 крб. 50 коп., а також забезпечувати їх безкоштовним трьохразовим гарячим харчуванням (із розрахунку 2 крб. 85 коп. на добу) та безкоштовним житлом.

Отже, ОСОБА_1 за 4 дні перебування у ІІ та ІІІ зонах небезпечності, крім перерахунку грошового забезпечення із застосуванням коефіцієнта 4,5 та одержання винагороди в розмірі 500 крб., мав також право на отримання за вказані дні добових у розмірі 3 крб. 50 коп.

За змістом ст.ст. 1, 2 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.

Відповідно до п. 1.3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженого наказом МВС від 31 грудня 2007 року № 499, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначається залежно від посади, спеціального звання, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов служби.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 2 Закону України “Про оплату праці” додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог.

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач посилається на пропуск позивачем строку на звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, так як після отримання довідки 17.02.2012 року ОСОБА_1 повинен був дізнатися про порушення своїх прав.

Згідно зі ч. ч. 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов можу бути подано у межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється із дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Разом з тим, суд вважає що позивачем не пропущено строки звернення до суду, оскільки ч. 2 ст. 233 КЗпП України передбачено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 159-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління МВС України у Київській області щодо не надання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату на роботах у другій та третій зоні небезпеки (в зоні відчуження) м. Прип'ять, м. Чорнобиль по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року з включенням одноразової грошової винагороди у розмірі 500 карб., добових у розмірі 3 карб. 50 коп.

Зобов'язати Головне Управління МВС України у Київській області включити у довідку про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 26 по 29 квітня 1986 року на підставі розпорядження ОСОБА_3 Міністрів СРСР № 964-рс від 17 травня 1986 року, Постанови УРСР і ОСОБА_2 професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 року за роботу у другій та третій зоні небезпечності (зоні відчуження) м. Прип'ять та м. Чорнобиль по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС одноразову грошову винагороду в розмірі 500 карб., заробітну плату з урахуванням коефіцієнта 4,5 та добові у розмірі 3 карб. 50 коп. та надати довідку з урахуванням зазначених виплат.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Н. П. Маценко