Рішення від 30.09.2010 по справі 2-3639/10

Броварський міськрайонний суд Київської області

м. Бровари, вул. Грушевського, 2, 07400, (04594) 6-49-92

справа № 2-3639/10

РІШЕННЯ

Іменем України

30 вересня 2010 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді ОСОБА_1,

при секретарі ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії та виплату недоплаченої суми пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області (далі - ОСОБА_4 ПФУ), в якому зазначав, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ст. ст. 49, 50, ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорії 1, інваліду ІІ групи повинна виплачуватись державна пенсія в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

У зв'язку з цим, він звернувся до ОСОБА_4 ПФУ із заявою про перерахунок розміру його основної та додаткової пенсій, проте відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що пенсія призначена відповідно до положень постанов Кабінету Міністрів України.

Вважає відмову ОСОБА_4 ПФУ у перерахунку пенсії безпідставною, оскільки розміри його додаткової та основної пенсій не відповідають розмірам, визначеним ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та не ґрунтуються на вимогах цього Закону.

Просив визнати дії ОСОБА_4 ПФУ щодо відмови йому у проведенні перерахунку розміру його основної та додаткової пенсій протиправними, зобов'язати ОСОБА_4 ПФУ провести з 22 травня 2008 року перерахунок його основної та додаткової пенсій відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 50, ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, просив розглянути справу у його відсутності, позов підтримує.

Відповідач ОСОБА_4 ПФУ у судове засідання теж не з'явилося, у своїх запереченнях на позов просить розглянути справу у відсутності їхнього представника, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити повністю з підстав, викладених у запереченнях на позов.

У запереченнях на позов зазначає, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_4 ПФУ та одержує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначену згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни до ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у зв'язку з чим з 01 січня 2008 року мінімальний розмір пенсії для осіб, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, не міг бути нижчим, зокрема, для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році по ІІ групі інвалідності - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір їхньої щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, становить 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року розмір основної пенсії для цієї категорії осіб не міг бути нижчим 965 грн.

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16 липня 2008 року мінімальний розмір основної пенсії по ІІ групі інвалідності становить 1090 грн.

Позивач отримує основну пенсію по інвалідності та додаткову пенсію, які призначені відповідно до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та постанов Кабінету Міністрів України №№ 530 та 654.

Крім того, необхідно враховувати, що згідно із ч. 3 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розмір мінімальної пенсії за віком, визначений ч. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених згідно із цим Законом, для перерахунку чи підвищення пенсії не застосовується. Тому ОСОБА_4 ПФУ не вбачає правових підстав для проведення перерахунку пенсії за вимогою позивача.

Дії ОСОБА_4 ПФУ є правомірними, оскільки розмір пенсії позивача визначений на підставі чинних постанов Кабінету Міністрів України, які відповідно до ст. 117 Конституції України є обов'язковими до виконання.

Таким чином, порушення прав позивача з боку ОСОБА_4 ПФУ відсутні, тому позов задоволенню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченнями серії А № 116269, вкладкою до цього посвідчення № 636653 та довідкою МСЕК серії КИО-І № 305838, з якої видно, що з 13 травня 2008 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності довічно, причиною інвалідності є захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОСОБА_4 ПФУ, одержує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначену згідно із ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього ж Закону.

Листом від 25 червня 2010 року № 52/В-01 ОСОБА_4 ПФУ у здійсненні перерахунку розміру основної та додаткової пенсій позивачу ОСОБА_3 відмовило, посилаючись на те, що пенсія призначена йому згідно із постановами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорій 1, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За змістом ст. 50 цього Закону (в редакції до 01 січня 2008 року) особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно із ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій, особам, віднесеним до категорії 1, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із ЧАЕС, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності, ніж 8 мінімальних пенсій за віком.

Підпунктами 12, 15 пункту 28 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, було внесено зміни до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тексти ст. 50, ч. 4 ст. 54 цього Закону викладено в новій редакції та встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІI групи - 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розміри пенсій у всіх випадках для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по ІI групі інвалідності - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 28 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року щодо внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно із ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, якою у п. п. 4, 6 встановив, що, починаючи з 22 травня 2008 року, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - інвалідам ІІ групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується у розмірі 20 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, а розмір їхньої основної пенсії не може бути нижче 965 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян” від 16 липня 2008 року № 654 у підпункті 2 пункту 1 визначено, що з 01 липня 2008 року розмір пенсії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - інвалідів ІI групи становить 1090 грн.

Починаючи з 22 травня 2008 року, ОСОБА_4 ПФУ нараховує та виплачує позивачу ОСОБА_3 основну і додаткову пенсії в розмірах, встановлених зазначеними постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 та від 16 липня 2008 року № 654.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору та визначенні розміру додаткової та державної пенсій позивача застосуванню підлягає ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не розміри визначені, вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України №№ 530 і 654 від 28 травня та 16 липня 2008 року, відповідно.

Із змісту ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” випливає, що під час визначення розміру пенсій за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Положення ч. 3 ст. 28 цього Закону, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки іншого розміру мінімальної пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, чинним законодавством не встановлено.

Враховуючи викладене вище, суд вважає, що ОСОБА_4 ПФУ повинно виплачувати позивачу ОСОБА_3 основну та додаткову пенсії в розмірах, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.

У ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, дії відповідача ОСОБА_4 ПФУ щодо відмови у проведенні перерахунку розміру основної та додаткової пенсій позивача ОСОБА_3 згідно із ст. ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” суперечать вимогам закону, тому судом вони визнаються протиправними.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 щодо проведення перерахунку розміру його основної та додаткової пенсій з 22 травня 2008 року та доплати йому недоплаченої суми пенсії підлягають задоволенню.

У зв'язку з цим, суд вважає необхідним зобов'язати ОСОБА_4 ПФУ здійснити з 22 травня 2008 року перерахунок розміру основної пенсії позивача в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, а також виплатити йому з 22 травня 2008 року недоплачену суму пенсії.

На підставі ст. ст. 19, 152 Конституції України, ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст. ст. 15, 212 - 215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку розміру основної та додаткової пенсій протиправними.

Зобов'язати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області провести з 22 травня 2008 року перерахунок розміру основної та додаткової пенсій ОСОБА_3відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 50, ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із розрахунку 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком та 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та виплатити йому недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І.М.