Броварський міськрайонний суд Київської області
м. Бровари, вул. Грушевського, 2, 07400, (04594) 6-49-92
справа 2-4192/10
Іменем України
20 вересня 2010 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1,
при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату недоплаченої суми пенсії,
У липні 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому зазначав, що він з 24 вересня 1995 року перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області (далі - ОСОБА_4 ПФУ) та отримує пенсію за віком, призначену йому за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
У квітні 2010 року він звернувся до ОСОБА_4 ПФУ із заявою про перерахунок розміру пенсії по стажу та з більшого заробітку, додавши до заяви індивідуальні відомості персоніфікованого обліку за період з 01 квітня 2008 року по 31 березня 2010 року.
Згідно із поданою ним заявою ОСОБА_4 ПФУ з 01 квітня 2010 року провело перерахунок розміру його пенсії згідно із ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4 ПФУ керувалося спільним листом від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України за № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України за № 4096/02-01, яким визначено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій проводяться із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік у сумі 1197 грн. 91 коп.
Вважає, що при перерахунку розміру його пенсії у квітні 2010 року ОСОБА_4 ПФУ взято невірний показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п. 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530 за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Роком, який передує року проведення у квітні 2010 року перерахунку розміру його пенсії є 2009 рік, тому при перерахунку розміру його пенсії мав застосовуватися показник середньої заробітної плати саме за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп., а не показник за 2007 рік у сумі 1197 грн. 91 коп., який є значно нижчим, ніж показник середньої заробітної плати за 2009 рік.
Положення зазначеного вище спільного листа не ґрунтуються на вимогах закону, цей лист не є нормативно-правовим актом, він носить лише інформаційний, а не обов'язковий характер.
Просив зобов'язати ОСОБА_4 ПФУ здійснити перерахунок розміру його пенсії відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік у розмірі 1650 грн. 43 коп. та виплатитийому недоплачену суму пенсії, враховуючи проведені виплати.
Позивач ОСОБА_3у судове засідання не з'явився, просив суд розглянути справу у його відсутності за станом здоров'я.
ВідповідачОСОБА_4 ПФУ у судове засідання теж не з'явилося, надало суду письмові заперечення проти позову, в яких просить розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_3не визнає, просить у задоволенні позову відмовити.
У запереченнях на позов зазначає, що ОСОБА_3перебуває на обліку в ОСОБА_4 ПФУ та отримує пенсію за віком, призначену йому за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
12 квітня 2010 року позивач ОСОБА_3звернувся до ОСОБА_4 ПФУ із заявою про перерахунок пенсії по стажу та з більшого розміру, додавши до заяви індивідуальні відомості персоніфікованого обліку за 2008-2010 роки.
Згідно із поданою заявою ОСОБА_4 ПФУ з 01 квітня 2010 року провело перерахунок розміру пенсії позивача відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Підпунктами 9, 10 п. 35 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни до ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якими врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Визнання Конституційним Судом України неконституційними положень п. 35 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” породжує численні різнотлумачення щодо застосування норм законів, які згідно із вказаним законом були виключені або до яких вносилися зміни.
У зв'язку з цим, на сьогоднішній день виникла правова колізія, яка обумовлює необхідність законодавчого врегулювання цього питання Верховною Радою України.
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році проводились із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.) відповідно до спільного листа від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України за № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України за № 4096/02-01.
Пенсія призначена та виплачується ОСОБА_3згідно із вимогами законодавства.
У зв'язку з наведеним, підстави для задоволення позову ОСОБА_3відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області та отримує пенсію за віком, яка призначена йому відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
12 квітня 2010 року у встановленому законом порядку позивач ОСОБА_3звернувся до ОСОБА_4 ПФУ із заявою про перерахунок пенсії по стажу та з більшого заробітку, додавши до заяви індивідуальні відомості персоніфікованого обліку за 2008-2010 роки.
Відповідач ОСОБА_4 ПФУ провело з 01 квітня 2010 року перерахунок пенсії позивача ОСОБА_3із урахуванням страхового стажу та заробітку, при цьому при перерахунку пенсії позивача у квітні 2010 році використало показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, що становить 1197 грн. 91 коп.
При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3ОСОБА_4 ПФУ керувалося спільним листом від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України № 4096/02-01.
Даний лист на підтвердження заперечень проти позову ОСОБА_3відповідачем ОСОБА_4 ПФУ суду не надано.
З таким перерахунком ОСОБА_4 ПФУ пенсії позивача суд погодитися не може.
01 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно із преамбулою до даного Закону зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 вказаного Закону умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
У ч. 3 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції від 09 липня 2003 року було визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стражу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Законом України від 23 грудня 2004 року № 2291-ІV у ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” були внесені зміни та після частини 2 цю статтю доповнено новою частиною, у зв'язку з чим зазначена вище частина 3 ст. 42 даного Закону стала вважатися частиною 4.
Статтею 102 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-V було встановлено, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” провадиться з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, зокрема пунктом 35 підпунктом 10, частину 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” було викладено у новій редакції та передбачено, що уразі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно із цим Законом враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 35 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими з 01 січня 2008 року вносились вказані вище зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні № 10-рп/2008 у п. 5.4 дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
З метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян 28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, в якій у абзаці першому підпункту 3 пункту 11 установив, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч. 1 ст. 40 даного Закону.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при проведенні у квітні 2010 року перерахунку пенсії позивача ОСОБА_3 відповідачем ОСОБА_4 ПФУ безпідставно застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески,за 2007 рік, оскільки календарним роком, що передує року перерахунку пенсії позивача є 2009 рік.
Спільний лист від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України № 4096/02-01 за своєю природою не є нормативним документом, який може встановлювати чи змінювати порядок проведення перерахунку пенсії, визначений Законом України чи постановою Кабінету Міністрів України.
Виходячи з наведеного вище, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_3 щодо перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік підлягає задоволенню, оскільки перерахунку пенсії позивача у квітні 2010 року передував саме 2009 рік.
Враховуючи, що перерахунок пенсії ОСОБА_3 проводився з 01 квітня 2010 року, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача ОСОБА_4 ПФУ провести перерахунок пенсії позивача саме з цієї дати.
Що стосується вимог у частині перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 ріксаме в розмірі 1650 грн. 43 коп., то в цій частині позов задоволенню не підлягає, оскільки будь-яких даних про те, що у 2009 році цей показник становив вказану вище суму позивачем суду не надано та судом не здобуто.
На підставі ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530, керуючись ст. ст. 60, 212 - 215 ЦПК України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області провести з 01 квітня 2010 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік та доплатити йому недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Дутчак І.М.