Броварський міськрайонний суд Київської області
м. Бровари, вул. Грушевського, 2, 07400, (04594) 6-49-92
справа 2-2363/10
Іменем України
20 липня 2010 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого-судді ОСОБА_1,
при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплату недоплаченої суми пенсії,
У квітні 2010 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, в якому зазначала, що вона з 08 жовтня 2006 року перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області (далі - ОСОБА_4 ПФУ) та отримує пенсію за віком, яка призначена їй відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
У березні 2009 року вона звернулася до ОСОБА_4 ПФУ із заявою про перерахунок пенсії по стажу та з більшого заробітку, додавши до заяви індивідуальні відомості персоніфікованого обліку про заробіток за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року.
Згідно із поданою нею заявою ОСОБА_4 ПФУ провело з 01 березня 2009 року перерахунок розміру її пенсії згідно із ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4 ПФУ керувалося спільним листом від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України за № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України за № 4096/02-01, яким визначено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік у сумі 1197 грн. 91 коп.
Після проведення перерахунку пенсії її страховий стаж становить 38 років 09 місяців 20 днів, а розмір пенсії складає 1329 грн. 99 коп., з яких: 1232 грн. 07 коп. - основний розмір пенсії за віком та 97 грн. 92 коп. - доплата за понаднормативний стаж 18 років.
Вважає, що при перерахунку розміру її пенсії у березні 2009 року ОСОБА_4 ПФУ взято невірний показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п. 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530 за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Роком, який передує року проведення у березні 2009 року перерахунку розміру її пенсії є 2008 рік, тому при перерахунку пенсії мав застосовуватися показник середньої заробітної плати саме за 2008 рік, а не показник за 2007 рік, який є значно нижчим, ніж показник середньої заробітної плати за 2008 рік, що вплинуло на розмір її пенсії у бік значного зменшення.
Положення зазначеного вище спільного листа не ґрунтуються на вимогах закону, а дії ОСОБА_4 ПФУ щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік при проведенні перерахунку пенсії у березні 2009 року є незаконними.
Просила визнати дії ОСОБА_4 ПФУ щодо проведення у березні 2009 року перерахунку розміру її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік протиправними, зобов'язати ОСОБА_4 ПФУ здійснити з 01 березня 2009 року перерахунок розміру її пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2008 рік та виплатитиїй недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, просила суд розглянути справу у її відсутності, позов підтримує.
ВідповідачОСОБА_4 ПФУ у судове засідання теж не з'явилося, надало суду письмові заперечення проти позову, в яких просить розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_3 не визнає, просить у задоволенні позову відмовити.
У запереченнях на позов зазначає, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОСОБА_4 ПФУ та отримує пенсію за віком, призначену їй за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
01 березня 2010 року позивач ОСОБА_3 звернулася до ОСОБА_4 ПФУ із заявою про перерахунок пенсії за 2009 рік із застосуванням показника заробітної плати за 2008 рік. Згідно із поданою нею заявою з 01 березня 2009 року було проведено перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Підпунктами 9, 10 п. 35 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було внесено зміни до ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, якими врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Проте, визнання Конституційним Судом України неконституційними положень п. 35 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” породжує численні різнотлумачення щодо застосування норм законів, які згідно із вказаним законом були виключені або до яких вносилися зміни.
У зв'язку з цим, на сьогоднішній день виникла правова колізія, яка обумовлює необхідність законодавчого врегулювання цього питання Верховною ОСОБА_5 України.
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році проводились із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.) відповідно до спільного листа від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України за № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України за № 4096/02-01.
Пенсія призначена та виплачується позивачу ОСОБА_3 згідно із вимогами чинного законодавства.
Звертає особливу увагу на те, що з метою вирішення питання механізму перерахунку пенсій у ОСОБА_5 України зареєстровані проекти Законів України “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” щодо перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам (реєстр. № 4217 від 17 березня 2009 року) та щодо страхового стажу (реєстр. № 4694 від 23 червня 2009 року).
У зв'язку з наведеним, підстави для задоволення позову ОСОБА_3 відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області з 08 жовтня 2006 року та отримує пенсію за віком, яка призначена їй відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
03 березня 2009 року, тобто через 24 місяці після призначення пенсії, у встановленому законом порядку позивач ОСОБА_3 звернулася до ОСОБА_4 ПФУ із заявою про перерахунок пенсії по стажу та з більшого заробітку, додавши до заяви індивідуальні відомості персоніфікованого обліку про заробіток за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року.
Відповідач ОСОБА_4 ПФУ провело з 01 березня 2009 року перерахунок пенсії позивача ОСОБА_3 із урахуванням страхового стажу та заробітку, при цьому при перерахунку пенсії позивача у 2009 році використало показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, що становить 1197 грн. 91 коп.
При проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3 ОСОБА_4 ПФУ керувалося спільним листом від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України № 4096/02-01.
Даний лист на підтвердження заперечень проти позову ОСОБА_3 відповідачем ОСОБА_4 ПФУ суду не надано.
01 березня 2010 року позивач ОСОБА_3 звернулася до відповідача ОСОБА_4 ПФУ із заявою, в якій зазначала, що відповідно до законодавства при перерахунку розміру її пенсії у 2009 році необхідно було застосовувати показник середньої заробітної плати за попередній календарний рік, тобто 2008 рік. Просила перерахувати та виплатити їй пенсію в новому розмірі.
Листом від 22 березня 2010 року № 97/Б-01 у задоволенні заяви ОСОБА_3 та перерахунку пенсії позивача ОСОБА_4 ПФУ відмовило, посилаючись на те, що пенсія призначена їй згідно із вимогами чинного законодавства.
Проте, з такими висновками ОСОБА_4 ПФУ суд погодитися не може.
01 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно із преамбулою до вказаного Закону зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 цього Закону умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
У ч. 3 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції від 09 липня 2003 року було визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стражу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Законом України від 23 грудня 2004 року № 2291-ІV у ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” були внесені зміни та після частини 2 цю статтю доповнено новою частиною, у зв'язку з чим зазначена вище частина 3 ст. 42 даного Закону стала вважатися частиною 4.
Статтею 102 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-V було встановлено, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” провадиться з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, зокрема пунктом 35 підпунктом 10, частину 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” було викладено у новій редакції та передбачено, що уразі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно із цим Законом враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 35 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими з 01 січня 2008 року вносились вказані вище зміни до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Конституційний Суд України у своєму Рішенні № 10-рп/2008 у п. 5.4 дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
З метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян 28 травня 2008 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, в якій у абзаці першому підпункту 3 пункту 11 установив, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім ч. 1 ст. 40 даного Закону.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що при проведенні у березні 2009 року перерахунку пенсії позивача ОСОБА_3 відповідачем ОСОБА_4 ПФУ безпідставно застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески,за 2007 рік, оскільки календарним роком, що передує року перерахунку пенсії позивача є 2008 рік.
Спільний лист від 11 березня 2009 року Міністерства праці та соціальної політики України № 2010/18-09/039 та Пенсійного фонду України № 4096/02-01 за своєю природою не є нормативним документом, який може встановлювати чи змінювати порядок проведення перерахунку пенсії, визначений Законом України чи постановою Кабінету Міністрів України.
Дії ОСОБА_4 ПФУ щодо застосування при перерахунку у 2009 році пенсії позивача ОСОБА_3 показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік суд вважає протиправними.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 щодо перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2008 рік підлягають задоволенню, оскільки перерахунку пенсії позивача у березні 2009 року передував саме 2008 рік.
На підставі ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530, Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 60, 212 - 215 ЦПК України, суд
Позов задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області щодо проведення у березні 2009 року перерахунку пенсії ОСОБА_3 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області провести з 01 березня 2009 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2008 рік та доплатити їй недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у зазначений вище строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Дутчак І.М.