43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а
"12" березня 2007 р.
Справа № 2/110-2А.
За позовом Державного підприємства «Нововолинський ремонтно - механічний завод»
до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень від 10.06.05р. № 0000291800/0-649, № 0000301800/0-650 від 17.05.06р., № 0002541500/0.
Суддя Л.О.Черняк
при секретарі Андрусенко О.О.
від позивача: Бойко Б. І. - директор
від відповідача: Костюк А. Ю. -начальник юрвідділу (довіреність від 11.01.2006 р.)
Відповідно до ст.160 КАС України в засіданні суду 12.03.2007 р. було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представникам сторін у судовому засіданні роз'яснені права та обов'язки, передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу від представників сторін не надходило.
Суть спору: Державне підприємство «Нововолинський ремонтно - механічний завод» (надалі підприємство, завод) просить суд визнати нечинними податкові повідомлення - рішення Нововолинської ОДПІ :
- від 10.06.05р. № 0000291800/0-649 про застосування штрафу в розмірі - 3295.79 коп. (50%);
- від 10.06.05р. № 0000301800/0-650 про застосування штрафу в розмірі 429,14 грн. (20%);
- від 17.05.2006р. № 0002541500/0, яким застосовано штраф в сумі 1844,38 грн. (50 %).
Ці штрафи нараховані на підставі підпункту 17.1.7.п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями) за затримку граничних строків узгодженої суми податкового зобов'язання по податку на додану вартість у відповідних сумах.
Позовні вимоги завод обгрунтовує таким.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»: податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації (в даному конкретному випадку - розрахунок), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
З вказаної норми Закону вбачається, що у разі визначення платником податку податкового зобов'язання у податковій декларації, таке податкове зобов'язання є самостійно узгодженим податковим зобов'язанням.
Податкові зобов'язання ДП «Нововолинський РМЗ№ з комунального податку, є такими, що узгодженні самостійно, на підставі п. 5.1. ст. 5 Закону України № 2181.
Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. № 1251,- до місцевих податків належать:
2) комунальний податок.
Розрахунок комунального податку платника подають в державну податкову інспекцію щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного періоду.
Перерахування коштів комунального податку до бюджету міста платники здійснюють самостійно протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем подачі розрахунків.
ДП «Нововолинський РМЗ» є законопослушним господарюючим суб'єктом, згідно поданих розрахунків за 2004 рік, проведено сплату комунального податку, відповідно 30.03.200 року, 18.08.2004 року, згідно поданих розрахунків за 2004 рік, однак податковим органом, неправомірно сплачену суму в розмірі 12426,03 грн., враховано в погашення податкового боргу за період починаючи з 2002 року, окрім того, відповідач неправомірно застосував штрафні санкції по фактах, де кошти спрямовувались на самостійно узгодженні суми згідно поданих розрахунків.
Окрім того, у відповідності до ст. 238 гл. 27 Господарського суду України, - за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно - господарські санкції, тобто заходи організаційно - правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Ст. 239 вищезгаданого кодексу, визначає види адміністративно - господарських санкцій, а саме такими є:
адміністративно - господарський штраф - грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності;
стягнення зборів (обов'язкових платежів) - порушення господарювання встановлених правил обліку або звітності щодо сплати зборів (обов'язкових платежів) або їх несплати чи неповної сплати сума, яку належить сплатити.
При цьому ст. 250 Кодексу, передбачає строки застосування адміністративно - господарських санкції, - Адміністративно - господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як вбачається із оспорюваних податкових повідомлень - рішень, минув строк застосування адміністративно - господарських санкцій, а отже оспорювані рішення є незаконними.
Відповідач - Нововолинська ОДПІ в письмових поясненнях та в засіданні суду проти позову заперечив посилаючись на наступне.
Як видно з матеріалів перевірки, Нововолинською ОДПІ 07.06.2005р. проведено перевірку дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання по комунальному податку, про що складено акт перевірки № 209 від 07.06.05р. Перевіркою охоплено період діяльності підприємства з 19.08.02р. по 18.08.2004р.
За наслідками перевірки прийняті податкові повідомлення - рішення про застосування штрафних санкцій відповідно до п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
№ 0000301800/0-650 від 10.06.05р. на суму 429,14 грн. (20%);
№ 0000291800/0-649 від 10.06.05р. на суму 3295,79грн. (50%).
За наслідками розгляду акта перевірки № 249/1 від 17.05.2006р. прийняте податкове повідомлення - рішення від 17.05.2006р. № 0002541500/0-564/15 про застосування штрафних санкцій до п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на суму 1844,38 грн. (50%).
Позивач вважає такі рішення інспекції незаконними та регламентує, щодо неправомірності віднесення сплати поточних податкових зобов'язань за відповідний податковий період на сплату податкового боргу.
Нововолинська ОДПІ, заперечує таке обгрунтування позивача, оскільки п. п. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181-ІІІ імперативно вказує на першочерговість та пріоритет погашення податкового боргу при сплаті податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, виходячи з принципу рівності бюджетних інтересів.
У своїй позовній заяві ДП «Нововолинський РМЗ» також вказує на порушення ОДПІ річного строку на право застосування штрафної санкції, виходячи з приписів ст. 239, ст. 238, ст. 250 ГК України, якими штраф визначено, як адміністративно - господарська санкція.
Однак позивач не врахував, що ст. 250 ГК України дійсно передбачає річний строк застосування штрафу, але крім випадків визначених законом. В даному випадку строк та право податкового органу донарахувати податкове зобов'язання платнику податків становить 1095к/д, від граничного терміну подання декларації що чітко виписано у п. п. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 спеціального за кокону з оподаткування Закону України 2181-ІІІ.
Із досліджених матеріалів справи, пояснень представників сторін суд,
встановив:
Відповідно до акту № 209 Нововолинської ОДПІ від 07.06.05р. про результати перевірки дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання по ДП «Нововолинський РМЗ», останній не забезпечив своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання по комунальному податку протягом граничних термінів на суму 8737,28 грн. При затримці від 31 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, завод зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 20% від суми 2145,70 грн., що складає 429,14 грн., при затримці, що є більшою 90 календарних днів сума штрафу складає 3295,79 (50 % від суми 65910,58, а. с. 8-9).
Згідно акту № 249/1 від 17.05.2006р. Нововолинської ОДПІ заводом по комунальному податку не забезпечено своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання протягом граничного строку у зв'язку з чим при затримці, що є більшою 90 календарних днів - зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 1844,38 грн. (50% від суми сплаченого боргу - 3688,75грн).
Суми штрафних санкцій підтверджуються додатками до актів перевірки - розрахунками штрафних санкцій, а саме: по акту від 07.06.05 № 209 сума штрафу - 3295,79 грн., та 429,14 грн., по акту від 17.05.2006р. № 249 - сума штрафу складає 1844,38грн.
За наслідками перевірки керівником Нововолинської ОДПІ було прийнято податкові повідомлення - рішення
- від 10.06.2005р. № 0000301800/0-650 про застосування штрафу в розмірі 20% - 429 грн. 14 коп., за затримку на 407 днів сплати узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 3688,75 грн.;
- від 10.06.2005р. № 0000291800/0-649 про застосування штрафу в розмірі 50% за затримку на 589 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 6591,58 грн.;
- від 17.05.06р. № 0002541500/0 про застосування штрафу в розмірі 3688,75 грн.
Відповідно до підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1 зазначеного закону передбачено зазначеного закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу (як зазначено в п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181).
Ці граничні строки завод порушував, що підтверджується актами перевірки.
Відповідно до пункту 7.7 Закону № 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях (пункт 7.7 статті 7 у редакції Закону України від 20.02.2003 р. N 550-IV і набрав чинності з 26.03.2003 р.).
Згідно акту перевірки від 07.06.2005 р. № 209 та додатку до акту (розрахунок штрафних санкцій) податковою інспекцією безпідставно застосовано штрафну санкцію в сумі 131,33 грн. на суму боргу 262,66 грн., яка згідно рішення відповідно до ст. 14 ЗУ від 2181-ІІ № 3 від 25.02.2002 р. - розстрочена.
Твердження заводу з посиланням на ст. 238, 239, 250 Господарського кодексу України спростовується преамбулою Закону № 2181, згідно якої цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення (відповідно до п. п. 15.1.1. п. 15.1 ст. 15 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання).
Наведені докази у постанові свідчать про правомірність ДПІ в нарахуванні заводу штрафних санкцій по податкових повідомленнях-рішеннях:
- № 0000291800/0-649 в сумі 3164 грн.;
- № 0000301800/0-650 в сумі 429,14 грн.;
- № 0002541500/0 в сумі 1844,38 грн.
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ (з наступними змінами та доповненнями), господарський суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Податкове повідомлення-рішення Новолинської ОДПІ від 10.06.05р. № 0000291800/0-649 визнати нечинним в частині застосування штрафної санкції в сумі 131,33 грн., в решті суми штрафної санкції - 3164 грн. - відмовити.
3. В частині позовних вимог про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0000301800/0-650 від 10.06.2005 р., № 0002541500/0 від 17.05.2006р. - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Л. О. Черняк
Дата виготовлення повного тексту постанови 13.03.2007 р.
Суддя Черняк Л.О.