01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
02.03.07 р. № 24/505-А
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Студенця В.І.
суддів: Андрієнка В.В.
Малетича М.М.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Ніколаєнко І.І.,
від відповідача - Лазебний А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головне управління комунальної власності м.Києва
на постанову Господарського суду м.Києва від 09.10.2006
у справі № 24/505-А (Смілянець В.В.)
за позовом ДП "Фасадреставрація" ВАТ "Акціонерна компанія "Київреконструкція"
до Головне управління комунальної власності м.Києва
про визнання переважного права
Дочірнє підприємство “Фасадреставрація» Відкритого акціонерного товариства “Акціонерна компанія “Київреконструкція» (далі - ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція») звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до Головного управління комунальної власності м. Києва про визнання переважного права.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 22.08.2006 відкрито провадження у адміністративній справі № 24/505-А за позовом ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» до Головного управління комунальної власності м. Києва про визнання переважного права.
Постановою господарського суду м. Києва від 09.10.2006 позов задоволено. Суд постановив зобов'язати Головне управління комунальної власності м. Києва пролонгувати (продовжити) дію договору оренди № 10/1808 від 17.03.2005 на об'єкти нерухомого майна по вул. Старовокзальна/Жилянська буд. 13/146 (літера АА) загальною площею 553,80 кв.м. та дію договору оренди № 10/1809 від 17.03.2005 на об'єкти нерухомого майна по вул. Старовокзальна/Жилянська буд. 13/146 ( літера Б) загальною площею 32,10 кв.м. на той же строк, а саме до 17.03.2007. Також суд постановив Головному управлінню комунальної власності м. Києва включити об'єкти нерухомого майна по вул. Старовокзальна/Жилянська буд.. 13/146 ( літера АА) та буд.. 13/146 ( літера Б) загальною площею 585,90 кв.м. до Переліку об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу на користь ДП «Фасадреставрація» ВАТ «АК «Київ реконструкція».
Головне управління комунальної власності м. Києва, не погоджуючись з постановою суду, подало апеляційну скаргу, в якій просило її скасувати та прийняти нову постанову, якою в позові відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права.
До прийняття рішення суду, Головне управління комунальної власності м. Києва уточнило вимоги апеляційної скарги і просило постанову суду першої інстанції скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким в частині позовних вимог щодо включення об'єктів нерухомого майна по вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 (літера АА) та 13/146 (літера Б) до об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу, відмовити повністю, а в частині позовних вимог щодо визнання переважного права та пролонгації договорів оренди закрити провадження на підставі п. 1 ст. 157 КАС України.
ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» проти доводів, наведених в апеляційній скарзі заперечувало та просило постанову господарського суду м. Києва від 09.10.2006 залишити без змін, а апеляційну скаргу Головного управління комунальної власності м. Києва - без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Між КП “Київжитлоспецексплуатація» та ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» 17.03.2005 на підставі рішення Київської міської ради № 142/2718 від 17.03.2005 укладено договори № 10/1808 № 10/1809 оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади міста Києва за умовами яких, КП “Київжитлоспецексплуатація» на підставі рішення Київської міської ради від 17.03.2005 № 142/2718 додаток 5 п.п. 4, 5 передало, а ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» прийняло в оренду нежиле приміщення за адресою: вул. Старовокзальна, буд. 13/146 літ. А.А/Жилянська (згідно по поверхових планів БТІ - вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А) (п. 1.1 договору № 10/1808); вул. Старовокзальна, буд. 13/146 літ. Б/Жилянська (згідно по поверхових планів БТІ - вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б) (п. 1.1 договору № 10/1809) для розміщення будівельної організації.
Договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 17.03.2005 до початку реконструкції, але не більше 364 днів до 15.03.2006 (п. 9.1 договорів № 10/1808 та № 10/1809).
Згідно з актами приймання-передачі від 17.03.2005, що є додатками № 2 до договорів оренди № 10/1808 та № 10/1809 від 17.03.2005 КП “Київжитлоспецексплуатація» здала, а ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» прийняла об'єкти оренди за адресою: вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А. та вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б.
Головне управління комунальної власності м. Києва листом № 042/11/4-1921 від 17.03.2006 повідомило ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» про те, що управлінням розглянуті листи підприємства № 15/232 від 23.11.2005 та № 15/246 від 28.12.2005 щодо продовження терміну дії договорів оренди нежилих приміщень за адресою: вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А. та вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б. щодо включення даних приміщень в перелік об'єктів, які підлягають приватизації та зазначило, що управління не вважає за доцільне порушувати питання щодо продовження терміну дії договорів оренди нежилих приміщень за адресою: вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А. та вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б. та включення даних приміщень до переліку об'єктів, які підлягають приватизації.
ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» листом № 15/108 від 08.06.2006 звернулось до Головного управління комунальної власності м. Києва з проханням про внесення клопотання щодо продовження оренди на нежилі приміщення, що знаходяться за адресою: вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А. та вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б.
Згідно додатку № 1 до рішення Київської міської ради II сесії V скликання № 47/47 від 13.07.2006 “Про продовження термінів дії договорів оренди нежилих приміщень, надання дозволів на встановлення тимчасових пільгових орендних ставок та передачу в користування на умовах суборенди нежилих приміщень» продовжено термін дії договорів оренди на нежилі приміщення, що орендувались ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» за адресою: вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А. та вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б. на 2,5 місяці.
Відповідно до п. 27 рішення Київської міської ради II сесії V скликання № 47/47 від 13.07.2006 “Про продовження термінів дії договорів оренди нежилих приміщень, надання дозволів на встановлення тимчасових пільгових орендних ставок та передачу в користування на умовах суборенди нежилих приміщень» контроль за виконанням цього рішення покладено на постійну комісію Київради з питань власності та на виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію).
ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» листом № 4/185 від 14.08.2006 звернулось до КП “Київжитлоспецексплуатація» з проханням продовжити термін дії договорів оренди № 10/1808 та № 10/1809 згідно з рішенням Київської міської ради II сесії V скликання № 47/47 від 13.07.2006 та листа Головного управління комунальної власності м. Києва № 042/11/4-5288 від 13.07.12006, яким Головне управління комунальної власності м. Києва повідомило ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» про те, що відповідно до рішення Київської міської ради від 13.07.2006 погоджено продовження терміну дії договорів оренди нежилих приміщень за адресою: вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А. та вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б. терміном на 2,5 місяці.
ДП “Фасадреставрація» АТ “АК “Київреконструкція» свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що Головне управління комунальної власності м. Києва необґрунтовано відмовляє підприємству у продовженні терміну дії договорів оренди нежилих приміщень за адресою: вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. А.А. та вул. Старовокзальна/Жилянська, 13/146 літ. Б. та включенні даних приміщень до переліку об'єктів, які підлягають приватизації.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Відповідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про місцеве самоврядування» районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст; право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України “Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади (п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування»).
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати , використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні у м. Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами (ст. ст. 6, 10 Закону України «Про столицю України - місто - герой Київ»).
Згідно ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» цей Закон регулює: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Орендою, відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцями є:
Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук;
органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності;
підприємства - щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна, загальна площа яких не перевищує 200 кв. м на одне підприємство, а з дозволу органів, зазначених в абзацах другому та третьому цієї статті, - також щодо структурних підрозділів підприємств (філій, цехів, дільниць) та нерухомого майна, що перевищує площу 200 кв. м.
Отже, ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» в імперативному порядку визначено органи, яким надано право бути орендодавцями.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендарями згідно з цим Законом можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.
Ініціатива щодо оренди майна, згідно ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону. Орендодавець може оголосити конкурс на право оренди майна у порядку, встановленому частиною сьомою статті 9 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.
Органи, уповноважені управляти майном, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, розглядають подані матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляють підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову). При розгляді матеріалів щодо передачі в оренду нерухомого майна можуть враховуватися пропозиції місцевої державної адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування щодо розміщення бюджетних установ і організацій (ч. 3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
У разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду, арбітражного суду (ч. 8 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна).
Істотними умовами договору оренди, згідно ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» зокрема, є: термін, на який укладається договір оренди.
У разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини (ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
Положення про Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) затверджене рішенням Київської міської ради від 10.07.20003 № 584/744 ( далі Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Головне управління) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підзвітним і підконтрольним Київській міській раді та підпорядкованим Київському міському голові.
Згідно п. 2 Положення Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами та розпорядженнями Президента України, декретами, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Фонду державного майна України, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київського міського голови, розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також цим Положенням.
Головне управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства у м. Києві, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штампи, бланки та інші реквізити (п. 3 положення).
Виходячи із вимог ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 6, 10 Закону України «Про столицю України - місто - герой Київ» та матеріалів справи, колегія суддів вважає, що Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчий орган Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не є орендодавцем майна комунальної власності, а тому воно не може бути відповідачем у справі щодо продовження дії договорів оренди майна комунальної власності.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств ( малу приватизацію) об'єктами малої приватизації є:
цілісні майнові комплекси невеликих державних підприємств, віднесених Державною програмою приватизації до групи А;
окреме індивідуально визначене майно;
об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
У випадках, коли до складу підприємств входять структурні підрозділи (магазини, перукарні, майстерні, їдальні тощо), які можуть бути виділені у самостійні підприємства, об'єктами малої приватизації є названі структурні підрозділи.
Будівлі (споруди, приміщення) приватизуються разом з розташованими в них об'єктами приватизації, крім випадків відмови покупця від приватизації будівлі (споруди, приміщення), в якій розташований об'єкт, що приватизується шляхом викупу, або якщо на це немає прямої заборони відповідно Фонду державного майна України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевої Ради відповідного рівня.
Не можуть бути об'єктами малої приватизації будівлі (споруди, приміщення) або їх окремі частини, які становлять національну, культурну та історичну цінність і перебувають під охороною держави.
За наявності заборони на приватизацію будівлі (споруди, приміщення), в якій розташований об'єкт приватизації, або у разі відмови покупця від приватизації будівлі (споруди, приміщення), в якій розташований об'єкт, що приватизується шляхом викупу, зазначені будівлі (споруди, приміщення) передаються у встановленому порядку власникам приватизованих об'єктів в оренду на строк не менш як десять років.
Приватизація об'єктів малої приватизації здійснюється, згідно ст. 3 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств ( малу приватизацію) шляхом: викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.
Продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у загальнодержавній та комунальній власності, є відповідно:
Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва;
органи приватизації, створені місцевими Радами.
Продавцями об'єктів приватизації, що перебувають у власності Автономної Республіки Крим, є органи по управлінню її майном, створювані Верховною Радою Автономної Республіки Крим ( ст. 4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств ( малу приватизацію).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств ( малу приватизацію) Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у загальнодержавній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають:
продажу на аукціоні, за конкурсом;
викупу.
Орган приватизації зобов'язаний повідомити адміністрацію підприємства про включення даного підприємства або його структурного підрозділу до одного із зазначених переліків у місячний строк з дня прийняття відповідного рішення.
Включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється відповідно до Державної та місцевих програм приватизації або з ініціативи відповідних органів приватизації чи покупців.
Покупці подають до відповідного органу приватизації заяву про включення підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації.
Отже, зі змісту цієї норми випливає, що саме Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві ради є органами, які здійснюють функції відповідно, щодо розпорядження державною власністю, майном Автономної Республіки Крим і комунальною власністю. Способи приватизації визначаються шляхом прийняття цими органами рішень про затвердження конкретних переліків об'єктів приватизації.
З урахуванням того, що питання щодо включення об'єкта комунальної власності до переліку об'єктів, які підлягають приватизації та способи їх приватизації відноситься до компетенції Київської міської ради, а не до компетенції Головного управління комунальної власності м. Києва, то колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано дійшов висновку, що Головне управління комунальної власності м. Києва наділене повноваженнями включати об'єкти нерухомого майна по вул. Старовокзальна/Жилянська буд. 13/146 ( літера АА) та буд. 13/146 ( літера Б) до Переліку об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу на користь ДП «Фасадреставрація» ВАТ «АК «Київреконструкція».
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права і тому воно підлягає скасуванню, прийняти нове рішення, яким у позові відмовити повністю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 51, 160, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Постанову господарського суду м. Києва від 09.10.2006 у справі № 24/505-А скасувати повністю та прийняти нову постанову.
2. В позові відмовити повністю.
3. Постанова набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня її складення в повному обсязі.
4. Постанова в повному обсязі складена 07.03.2007.
5. Копію постанови надіслати сторонам.
Головуючий суддя Студенець В.І.
Судді
Андрієнко В.В.
Малетич М.М.