Ухвала від 02.03.2007 по справі 38/374-А

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.03.07 р. № 38/374-А

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Студенця В.І.

суддів: Андрієнка В.В.

Малетича М.М.

при секретарі:

За участю представників:

від позивача - Бобров С.К.,

від відповідача 1 - Білецький О.В.,

від відповідача 2 - не з'явився,

від третьої особи 1 - Гіренько О.Т.,

від третьої особи 2 - Білецький О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ЗАТ "Молдавкабель"

на постанову Господарського суду м.Києва від 02.10.2006

у справі № 38/374-А (Власов Ю.Л.)

за позовом ЗАТ "Молдавкабель"

до Кабінет Міністрів України

Державна митна служба України

третя особа відповідача Міністерство закордонних справ України

Міністерство юстиції України

третя особа позивача

про визнання розпорядження таким, що не підлягає застосуванню

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство “Молдавкабель» (далі - ЗАТ “Молдавкабель») звернулось до господарського суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України та Державної митної служби України про визнання розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.03.2006 таким, що не підлягає застосуванню.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 24.05.2006 № 05-5-38/5853-А позовну заяву ЗАТ “Молдавкабель» залишено без руху з підстав недодержання товариством вимог подання позову, встановлених ст. 106 КАС України та зобов'язано ЗАТ “Молдавкабель» усунути недоліки, зазначені в ухвалі суду.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 23.06.2006 відкрито провадження у адміністративній справі № 38/374-А за позовом ЗАТ “Молдавкабель» до Кабінету Міністрів України та Державної митної служби України про визнання розпорядження від 01.03.2006 таким, що не підлягає застосуванню.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 08.09.2006 залучено до участі у справі на стороні Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору Міністерство закордонних справ України та Міністерство юстиції України.

Постановою господарського суду м. Києва від 02.10.2006 у задоволенні позову відмовлено повністю.

ЗАТ “Молдавкабель», не погоджуючись з постановою суду, подало апеляційну скаргу, в якій просило її скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом при винесені постанови, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи та неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Кабінет Міністрів України, Державна митна служба України, Міністерство закордонних справ України та Міністерство юстиції України проти доводів наведених в апеляційній скарзі заперечували і просили суд постанову господарського суду м. Києва від 02.10.2006 залишити без зміни, а апеляційну скаргу ЗАТ “Молдавкабель» - без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова 18.08.1999 укладено угоду про співробітництво і взаємодопомогу у митних справах ( далі Угода).

Ця угода вступає в силу на 30 день з дня останньої ноти про виконання угоди внутрішньодержавних процедур, які необхідні для набуття чинності угоди (п. 2 ст. 17 Угоди).

Ця угода укладається терміном на 5 років. Її дія буде автоматично продовжуватися на наступні п'ятирічні терміни, якщо жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону не пізніше ніж за 6 місяців до закінчення терміну дії цієї угоди про свій намір її денонсувати (п. 3 ст. 17 Угоди).

Міністерство закордонних справ України 30.05.2000 листом № 4.3/2-612/1/7-730 просило Кабінет Міністрів України доручити Міністерству закордонних справ України нотифікувати молдовську сторону про виконання українською стороною внутрішньодержавних процедур необхідних для набуття чинності угоди, укладеної між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова від 18.08.1999, про що 30.06.2000 листом № 4.3/20-612/1/4-883 Міністерство закордонних справ України повідомило Посольство Республіки Молдова в Україні.

Міністерство закордонних справ України 30.06.2000 повідомило Республіку Молдова про те, що Українська сторона виконала внутрішньодержавні процедури, необхідні для набуття чинності Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво і взаємну допомогу в митних справах, яку було підписано 18.08.1999 року в м. Києві.

Між Державною митною службою України і Митним департаментом Республіки Молдова 15.05.2003 підписано протокол про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень ( далі - Протокол).

Керуючись положеннями Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Молдова про співробітництво й взаємодопомогу в митних справах, підписаної 18.08.1999 в Києві з метою посилення митного контролю та спрощення митних процедур при переміщенні товарів через кордон, Договірні Сторони домовились, забезпечити, щоб транспортні засоби, вантажі, багаж, поштові відправлення, валюта, інші платіжні засоби й валютні цінності, переміщувані через митний кордон, супроводжувалися належними документами, передбаченими митним і валютним законодавством їх держав (ст. 1 Протоколу).

Відповідно до ст. 2 Протоколу Державна митна служба України та Митний департамент Республіки Молдова будуть взаємно визнавати товаротранспортні, комерційні та митні документи, митні пломби, відтиски печаток і штампів та офіційні знаки на транспортних засобах, вантажах, багажі й поштових відправленнях.

Цей протокол набирає чинності через 10 днів з дня його підписання й буде дійсним невизначений термін. Його дія буде припинена, коли одна з договірних сторін повідомить у письмовій формі дипломатичними каналами другу договірну сторону про свій намір його денонсувати. Цей протокол утратить свою чинність через 30 днів з дня отримання відповідного повідомлення другої договірної сторони (ст. 9 Протоколу).

На час підписання та набрання чинності вказаним протоколом, діяв Закон України «Про міжнародні договори України», в редакції від 22.12.1993 № 3767-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про міжнародні договори України», в редакції від 22.12.1993 № 3767-ХІІ цей Закон застосовується до всіх міжнародних договорів України - міждержавних, міжурядових і міжвідомчих, регульованих нормами міжнародного права, незалежно від їх форми і найменування (договір, угода, конвенція, пакт, протокол, обмін листами або нотами, інші форми і найменування міжнародних договорів).

Міжнародні договори України, згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про міжнародні договори України» укладаються з іноземними державами та міжнародними організаціями від імені: України; Уряду; міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади.

Від імені міністерств та інших центральних органів державної виконавчої влади України укладаються міжнародні договори з питань, що належать до їх компетенції (ч. 4 ст. 2 Закону України «Про міжнародні договори України», в редакції від 22.12.1993 № 3767-ХІІ ).

Затвердження міжнародних договорів України міжвідомчого характеру провадиться в порядку, що визначається Урядом України (ч. 2 ст. 9 Закону України «Про міжнародні договори України», в редакції від 22.12.1993 № 3767-ХІІ).

Відповідно до п. 1 Положення “Про порядок укладення, виконання та денонсації міжнародних договорів України міжвідомчого характеру» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 17.06.1994 (далі - Положення) міжнародні договори України міжвідомчого характеру укладаються від імені міністерств та інших центральних органів виконавчої влади з відповідними державними органами іноземних держав і міжнародними організаціями, в компетенцію яких входять питання, що регулюються договорами.

Ведення переговорів з метою підготовки тексту міжнародного договору України міжвідомчого характеру, прийняття тексту такого договору, встановлення його автентичності та підписання здійснюється лише уповноваженими на те особами.

Повноваження на ведення переговорів і підписання зазначених міжнародних договорів надаються відповідним міністерством чи відомством разом з МЗС (п. 4 Положення).

Затвердження міжнародних договорів України міжвідомчого характеру, які передбачають набуття ними чинності після затвердження, здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, від імені яких були підписані такі договори (п. 6 Положення).

Згідно п. 8 Положення Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, які уклали міжнародні договори України міжвідомчого характеру, забезпечують виконання зобов'язань Української Сторони, контролюють дотримання прав, що випливають з таких договорів для української Сторони, і виконання іншими учасниками договору їхніх зобов'язань.

Міжнародні договори України міжвідомчого характеру реєструються у Мін'юсті шляхом включення їх до Єдиного державного реєстру нормативних актів (ч. 2 п. 9 Положення).

Міністерство юстиції України 26.03.2004 листом № 34/1716 повідомило Державну митну службу України про внесення відповідно до Указу Президента України № 468 від 27.06.1996 “Про Єдиний державний реєстр нормативних актів» до Єдиного державного реєстру України, зокрема, протоколу від 15.05.2003 укладеного між Державною митною службою України та Митним департаментом Республіки Молдова про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень та присвоєння йому реєстраційного коду 28157/2004 згідно з рішенням № 1491 від 22.03.2004.

Виходячи із наведеного, Протокол про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень, який укладений 15.05.2003 між Державною митною службою України й Митним департаментом Республіки Молдова, згідно ст. 9 цього ж Протоколу набрав чинності через 10 днів з дня його підписання, тобто 25.05.2003 та в установленому порядку був занесений до Єдиного Державного реєстру нормативно - правових актів.

Між Прем'єр-Міністрами України та Республіки Молдова 30.12.2005 підписана спільна заява відповідно до якої, Кабінет Міністрів України і Уряд Республіки Молдова досягли домовленості про те, що починаючи з 25.01.2006, зокрема, пропуск товарів через українсько-молдавський кордон буде здійснюватись Українською стороною у відповідності з положеннями Протоколу між Державною митною службою України і Митним департаментом Республіки Молдова про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень, підписаного 15.05.2003.

Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади ( ч.1 ст. 113 Конституції України).

Згідно ч. 3 ст. 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Кабінет Міністрів України організовує та забезпечує здійснення митної справи відповідно до цього Кодексу та інших законів України, а також міжнародних договорів, укладених в установленому законом порядку, координує діяльність спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи, інших органів виконавчої влади при вирішенні питань, що стосуються митної справи ( ч. 4 ст. 3 Митного кодексу України).

Положення про Державну митну службу України (далі - Положення), затверджено Указом Президента України від 24.08.2000 № 1022/2000.

Державна митна служба України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері митної справи. Діяльність Держмитслужби України спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України ( п. 1 Положення).

Відповідно до п. 2 Положення Держмитслужба України у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.

Кабінет Міністрів України розпорядженням від 01.03.2006 № 112-р «Питання митного оформлення товарів і транспортних засобів, що ввозяться в Україну з Республіки Молдова» для реалізації домовленостей, визначених у Спільній заяві Прем'єр - Міністрів України та Республіки Молдова від 30.12.2005, Держмитслужбі забезпечити починаючи з 01.03.2006 митне оформлення товарів і транспортних засобів, що ввозяться в Україну з Республіки Молдова, з дотриманням положень Протоколу між Державною митною службою України і Митним департаментом Республіки Молдова про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень від 15.05.2003 року.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

Згідно ч. 3 с т. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням того, що Протокол про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень, який укладений 15.05.2003 між Державною митною службою України й Митним департаментом Республіки Молдова, набрав чинності з 25.05.2003 та є чинним і спірним розпорядженням Держмитслужбу було зобов'язано забезпечити митне оформлення товарів і транспортних засобів, що ввозяться в Україну з Республіки Молдова, з дотриманням положень зазначеного Протоколу, то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне розпорядження було прийнято в межах наданих Кабінету Міністрів України повноважень, відповідно до норм чинного законодавства України та міжнародних договорів.

Приймаючи до уваги те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то колегія суддів вважає, що відсутні підстави для зміни чи скасування постанови господарського суду м. Києва від 02.10.2006.

Доводи ЗАТ «Молдавкабель» наведені в апеляційній скарзі стосовно того, що суд першої інстанції не дав оцінки доводам позивача, що відповідно до ст. 9 Конституції України і ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори України» тільки ратифіковані міжнародні договори можуть бути частиною національного законодавства колегією суддів до уваги не приймаються з таких підстав.

Протокол про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень, який укладений 15.05.2003 між Державною митною службою України й Митним департаментом Республіки Молдова є міжнародним договором і набрав чинності з 25.05.2003.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про міжнародні договори України» в редакції від 22.12.1993 № 3767-ХІІ міжнародні договори України підлягають неухильному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права.

Президент України і Уряд України вживають заходів щодо забезпечення виконання міжнародних договорів України ( ст. 13 Закону України «Про міжнародні договори України» в редакції від 22.12.1993 № 3767-ХІІ).

Згідно ст. 14 Закону України «Про міжнародні договори України» в редакції від 22.12.1993 № 3767-ХІІ міністерства та інші центральні органи державної виконавчої влади України, Уряд Республіки Крим, інші державні органи, до компетенції яких входять питання, що регулюються міжнародними договорами України, забезпечують виконання зобов'язань, взятих за міжнародними договорами Українською Стороною, стежать за здійсненням прав, які випливають з таких договорів для Української Сторони, і за виконанням іншими учасниками міжнародних договорів їх зобов'язань.

Також ст. 16 Закону України «Про міжнародні договори України» в редакції від 29.06.2004 № 1906 - ІV передбачено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інші органи державної влади, до відання яких віднесені питання, що регулюються міжнародними договорами України, забезпечують дотримання і виконання зобов'язань, взятих за міжнародними договорами України, стежать за здійсненням прав, які випливають з таких договорів для України, і за виконанням іншими сторонами міжнародних договорів України їхніх зобов'язань.

Отже, частиною національного законодавства є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а міжнародні договори, які не потребують ратифікації підлягаю обов'язковому виконанню відповідно до норм міжнародного права.

Окрім того, Протокол про взаємне визнання товаротранспортних, комерційних і митних документів та митних забезпечень, який укладений 15.05.2003 між Державною митною службою України й Митним департаментом Республіки Молдова не є предметом спору у даній справі.

Інші доводи ЗАТ «Молдавкабель» наведені в апеляційній скарзі також колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки вони не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, спростовуються матеріалами справи і тому не можуть бути підставою для зміни чи скасування постанови суду першої інстанції.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Постанову господарського суду м. Києва від 02.10.2006 у справі № 38/374-А залишити без змін, а апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства “Молдавкабель» - без задоволення.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України з дня складення ухвали в повному обсязі.

3. Ухвалу в повному обсязі складено 07.03.2007.

4. Копію ухвали надіслати сторонам та третім особам.

Головуючий суддя Студенець В.І.

Судді

Андрієнко В.В.

Малетич М.М.