Постанова від 19.02.2010 по справі 2-а-282/10/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-282/10/1970

19 лютого 2010 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич Н.А.

при секретарі Лавренюк О.М.

за участю:

прокурора Стадника В.О. (Посвідчення №55)

представника позивача ОСОБА_1 (Довіреність 11.02.2010р.)

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі справу за адміністративним позовом прокурора Чортківського району в інтересах держави в особі Чортківського районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до приватного агропромислового підприємства «Березина» про стягнення штрафу на суму 13278,18 грн, суд-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Чортківського району в інтересах держави в особі Чортківського районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, надалі позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до приватного агропромислового підприємства «Березина», надалі відповідач, про стягнення штрафу у розмірі 13278,18 грн.

Позов вмотивовано тим, що відповідач при звільнені працівників у 2006 році порушив вимоги п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме, щодо строків подання списків і даних фактично вивільнених працівників. За вказане порушення позивачем направлено відповідачу претензію від 02.12.2009р. в якій позивач просив перерахувати в 10 - денний строк штраф в розмірі 13278,18 грн. Відповідачем дана сума штрафу у вказані строки сплачена не була.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали, пояснивши, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати штрафу на суму 13278,18 грн., просять винести рішення про стягнення вказаного штрафу.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що звільнення працівників ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 по скорочення штатів відбулося у 2006році, про що позивач був повідомлений письмово, однак поштові квитанції про надсилання звітів позивачу на підприємстві не збереглися. В грудні 2009року відповідач отримав претензію про перерахування на рахунок позивача 13278,18 грн. штрафу за порушення п.5 ст.20 ЗУ «Про зайнятість населення» , а саме, за неповідомлення у двохмісячний термін службу зайнятості про заплановане вивільнення працівників та не подання інформації про фактичне вивільнення працівників. Відповідач вимоги позивача вважає необґрунтованими, оскільки штраф, встановлений ст.20 ЗУ «Про зайнятість населення» є адміністративно - господарською санкцією, а позивачем пропущено строк для застосування адміністративно - господарських санкцій, встановлений ст.250 ГК України, просив у задоволені позивних вимог відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

06.01.2006 року в центр зайнятості в пошуку роботи звернулася ОСОБА_6, 04.12.2006 року - ОСОБА_3, 06.12.2008 року - ОСОБА_4, звільнені відповідно 03.01.2006 року, 01.12.200 року та 01.12.2006 року з ПАП „Березина" у зв'язку з скорочення чисельності працівників, згідно п. 1 ст. 40 Кодексу Законів про працю України.

Вказаним особам було надано статус безробітних (а.с.4-12).

Списків про заплановане та фактичне вивільнення вищевказаних працівників позивач від ПАП „Березина" не отримував, чим було порушено відповідачем п.5 ст.20 Закону України „Про зайнятість населення", а саме, не дотримано двохмісячний термін повідомлення служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників та не подано інформацію про фактичне вивільнення працівників.

Чортківським районним центром зайнятості з приводу даного порушення протягом 2006-2009 років неодноразово, в тому числі і за участю працівників прокуратури планувалися перевірки ПАП „Березина", щодо дотримання вимог Законів України „Про зайнятість населення" та „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", однак керівництвом ПАП «Березина» не надавалися документи для перевірки (книга наказів про прийняття та звільнення працівників, книга нарахування заробітної плати та ін.). Дані обставини підтверджуються Актами про ненадання документів для проведення перевірки від 16.01.2007р., 15.03.2007р., 28.09.2007р.

Керуючись ст.19 Закону України „Про зайнятість населення", центром зайнятості неодноразово надсилались запити на адресу ПАП „Березина" від 19.03.2007р., 02.04.2009р. 18.05.2009р., з проханням повідомити про всіх вивільнених згідно ст. 40 п. 1 КЗпПУ працівників.

Відповіді на запити підприємством на адресу РЦЗ не було надано.

На основі даних від 25.11.2009 року Управління Пенсійного фонду в Чортківському районі про заробітну плату за останній рік роботи в ПАП „Березина" ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_6, відповідачу нараховано штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільнено працівника, що складає 13278,18 грн.

02.12.2009 року центром зайнятості було відправлено на адресу ПАП „Березина" претензію про перерахування на рахунок центру зайнятості 13278,18 грн. за порушення п. 5 ст. 20 ЗУ „Про зайнятість населення".

03.12.2009 року ПАП „Березина" було отримано вказану претензію, проте на даний час вказана сума коштів підприємством не сплачена.

Відповідно до ч. 1 п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організації, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення направляють списки фактично вивільнених працівників.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Пунктом 6 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюється законодавством України.

Відповідно до ст. 2 ГК України учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділенні господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Згідно ч. 1 ст.3 ГК України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до ст. 7 ГК України відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.

Законом України "Про зайнятість населення" визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.

Згідно ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно-господарської санкції, передбаченої ст. 239 ГК України.

Таким чином, встановлений ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" штраф за своєю правовою природою є адміністративно-господарською санкцією, оскільки він встановлений законом, застосовується уповноваженим державним органом до суб'єктів господарювання, за порушення ними правил здійснення господарської діяльності, встановленими законодавчими актами.

З огляду на викладене ПАП «Березина» є суб'єктом господарювання і порушення ч. 1 п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" ним вчинено в процесі здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Враховуючи, що порушення відповідачем вимог ч. 1 п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" відбулося у 2006 році, а претензію про перерахування на рахунок центру зайнятості штрафу на суму 13278,18 грн. відправлено 02.12.2009 року то позивачем пропущений строк встановлений ст.250 ГК України для застосування вказаного штрафу.

У відповідності з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є безпідставними, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір та судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.6,86,158,163,186 КАС України, ч. 1 п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення", ст.2, 218, 238,239,250 Господарського кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог прокурора Чортківського району в інтересах держави в особі Чортківського районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до приватного агропромислового підприємства «Березина» про стягнення штрафу на суму 13278,18 грн. - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

Головуючий суддя Данилевич Н.А.