Постанова від 24.02.2010 по справі 2-а-280/10/1970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а-280/10/1970

24 лютого 2010 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич Н.А.

при секретарі Лавренюк О.М

за участю:

представника позивача ОСОБА_1 (Довіреність від 15.02.2010 р.)

представника відповідача ОСОБА_2 (Довіреність від 11.01.2010р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом приватного підприємства «ЮСТАС» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконним, не чинним та скасування рішення від 06 січня 2010року №1433 про застосування до позивача штрафних фінансових санкцій у розмірі 1700грн., суд-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «ЮСТАС», надалі позивач, звернувся до суду з позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції, надалі відповідач, про визнання незаконним, не чинним та скасування рішення від 06 січня 2010року №1433 про застосування до позивача штрафних фінансових санкцій у розмірі 1700грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що рішенням Тернопільської ОДПІ №1433 від 06.01.2010р., яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1700 грн. за незаконну торгівлю алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без наявності іншого асортименту товарів є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки позивач відповідно до торгового патенту, ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями має право здійснювати торгівлю алкогольними напоями на розлив у приміщені кафе по вул.Сагайдачного, 11, м.Тернополя, яке є підприємством громадського харчування відповідно до технологічного паспорта виданого 23.11.2005р. Тернопільською міською радою.

Також, позивач посилається на те, що відповідачем порушено порядок проведення перевірок визначеним Законом України «Про державну податкову службу в Україні», оскільки позивачу не було завчасно повідомлено про проведення перевірки.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити, пояснивши, що посадовцями Тернопільської ОДПІ незаконно проведено перевірку у магазині, що належить позивачу та винесено незаконне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкції в розмірі 1700 грн. яке підлягає скасуванню, з мотивів, вказаних у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що 21.12.2009року працівниками Тернопільської ОДПІ, відповідно до плану перевірок на грудень 2009р. проведено планову виїзну перевірку приватного підприємства «ЮСТАС», по результатах якої складено акт та встановлено продаж алкогольних напоїв на розлив без дотримання вимог статусу підприємства громадського харчування, підприємства з універсальним асортиментом товарів, чим порушено ст.15 - 3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95 ВР від 19.12.1995р. із змінами та доповненнями. За результатами перевірки прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій №1433 від 06.01.2010р. у розмірі 1700 грн.

Представник відповідача зазначив, що посадові особи ОДПА мають право здійснювати планові перевірки за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари без письмового повідомлення за 10 днів, тому враховуючи викладене, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши в судовому засіданні представників позивача та відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.

На підставі направлень №3189/23-03, №3188/23-03 від 17.12.2009 року та затвердженого плану проведення перевірок на грудень 2009р., посадовцями Тернопільської ДПА 21.12.2009р. проведено перевірку за дотриманням СГП порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій кафе в по вул.Сагайдачного, 11, м.Тернопіль, що належить ПП«ЮСТАС». В результаті перевірки складено акт №1269/19/18/23/31080353 від 21.12.2009 року (а.с. ) (надалі Акт перевірки).

Перевіркою встановлено та зафіксовано в Акті перевірки, факт реалізації 200грм. коньяку «Арарат» для споживання на місці, чим порушено вимоги ст.15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95 ВР від 19.12.1995р. із змінами та доповненнями, та п.3.8 «Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства», а саме здійснено продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без дотримання вимог статусу підприємства громадського харчування (не виробляє і не реалізовує продукцію громадського харчування).

Перевірка здійснювалась в присутності бармена, яка отримала копію акту, про що свідчить її особистий підпис.

Перевіркою встановлено, та матеріалами справи і поясненнями представників сторін підтверджено, що у торговому приміщені, яке розташоване по вул.Сагайдачного, 11 м.Тернополя підприємницьку діяльність здійснюють ПП «Юстас» та СПД ОСОБА_3, яка одночасно є і директором ПП «Юстас». СПД ОСОБА_4 здійснює виготовлення і реалізацію продуктів харчування, закусок, страв як закуплених так і власного виробництва, а реалізацію алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці проводить ПП «Юстас». Факт продажу 200гр. коньяку «Арарат» позивач не заперечує, як і не заперечує того, що ПП «Юстас» здійснювало на час перевірки лише продаж алкогольних напоїв на розлив, а кухнею займалася СПД ОСОБА_4

Позивачем на адресу Тернопільської ОДПІ було направлено пояснюючу - оскарження від 22.12.2009р. де вказано, що ПП«ЮСТАС» має статус підприємства громадського харчування, підприємства з універсальним асортиментом товарів. Відповідачем на вказану пояснюючу листом надано відповідь від 24.12.2009р., яким заперечення до акту перевірки залишено без розгляду.

На підставі вищевказаного акту перевірки прийнято рішення Тернопільської ОДПІ №1433 від 06.01.2010р. про застосування фінансових санкцій до приватного підприємства «ЮСТАС» на суму 1700грн. згідно з абзацом 8 частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без отримання статусу підприємства громадського харчування, підприємства з універсальним асортиментом товарів.

Відповідно до Технологічного паспорту закладу ресторанного господарства виданого приватному підприємства «ЮСТАС» від 23.11.2005р. на приміщення по вул.Сагайдачного, 11, вказане приміщення відповідає типу та класу закладів громадського харчування.

На момент проведення перевірки ПП «Юстас» мало діючу ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольним напоями Серія АВ №934449.

Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Стаття 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” (пункт 11) надає право органам державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим і т.д. на території України визначено ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового,алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95 від 19.12.1995р. (надалі Закон № 481/95).

Статтею 1 ЗУ №481/95 визначено, що роздрібна торгівля це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, в тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб»єктах господарювання громадського харчування.

Згідно ст.15 ЗК «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95 від 06.07.1995р. (зі змінами та доповненнями) контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право:

- здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Згідно ч.7 ст.11-1 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших видках -за рішенням суду.

Стаття 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” (пункт 11) надає право органам державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» № 98/96-ВР від 23 березня 1996 р. та Постанови Кабінету Міністрів України № 854 від 30.02.1996 р. «Про затвердження правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями» основною умовою продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці є наявність у суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснює такий продаж, статусу підприємства громадського харчування та наявності у спеціалізованому відділі універсального асортименту товарів, як власного виробництва так і закупних товарів.

Як встановлено в судовому засіданні при проведенні перевірки ПП «Юстас» у кафе по вул..Сагайдачного,11 м.Тернополя, ПП «Юстас» здійснював продаж алкогольних напоїв на розлив, без наявності будь-яких інших продовольчих товарів власного виробництва, придатних для харчування та споживання у якості закусок, що не дає права називати такий відділ спеціалізованим відділом із статусом підприємства громадського харчування та універсальним асортиментом товарів.

Посилання відповідача на те, що у ПП «Юстас» є технологічний паспорт закладу ресторанного господарства про підтвердження відповідності типу і класу підприємства громадського харчування суд до уваги не приймає, оскільки даний технологічний паспорт вказує на можливість здійснення діяльності підприємства громадського харчування, але не підтверджує дотримання даним закладом усіх необхідних вимог при здійсненні даного виду діяльності.

Згідно із Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів у відповідності до ст.15 прим. 3 вищевказаного Закону України.

Згідно з пунктом 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854 із змінами та доповненнями, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованим відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Ч. 2 або ч. 8 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95 ВР (із змінами та доповненнями) передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15 прим. 3 Закону України у розмірі 1 700 грн., у разі повторного протягом року порушення - 3 400 грн.

Правилами роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства (громадського харчування), затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 року № 219, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2002 року за №680/6968, регламентуються основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється суб'єктами господарської діяльності за наявності відповідних ліцензій (пункт 1.4 Правил). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України ( пункт 1.5 Правил).

Суд не погоджується з посиланням позивача, що кафе по вул.Сагайдачного, 11 є закладом громадського харчування, оскільки ПП «Юстас» не дотримано вимог передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» № 98/96-ВР від 23 березня 1996 р. та Постанови Кабінету Міністрів України № 854 від 30.02.1996 р. «Про затвердження правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями», а саме не забезпечено продаж універсального асортименту товарів, продовольчих товарів власного виробництва так і закупних товарів придатних для харчування та споживання у якості страв чи закусок .

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що Тернопільською ОДПІ правомірно було прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій №1433 від 06.01.2010р. на суму 1700 грн., а відповідно підстав для задоволення позову немає.

Суд не приймає до уваги посилання представника позивача, що відповідачами порушено порядок проведення перевірок, оскільки позивачу не було не пізніше ніш за 10 днів до проведення перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення, по тій причині, що ст.11-1 ЗУ «Про державну податкову службу» визначає підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок стосовно своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обовязкових платежів), але в даному випадку податковим органом була проведена перевірка, щодо дотриманням СГП порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, а Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95 не встановлює періодичність проведення перевірок.

Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, , суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову приватного підприємства «ЮСТАС» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконним, не чинним та скасування рішення від 06 січня 2010року №1433 про застосування до позивача штрафних фінансових санкцій у розмірі 1700грн. - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст..254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.

Головуючий суддя Данилевич Н.А.

Копія вірна