справа № 2-а-19/10
28 квітня 2010 року м. Житомир Житомирський районний суд Житомирської області
в складі: головуючого судді - Чернявського М.В.
секретаря судового засідання Лех Г.А.
за участі позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення України Житомирської районної державної адміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі за 2007 та 2008 роки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку,
Позивачка просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в 2007 та 2008 роках у розмірі меншому, ніж це визначеност. 15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " та просить суд стягнути з відповідача на її користь недоплачені суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за 2007 рік в сумі 2323 грн. 80 коп. та за 2008 рік 4496 грн. , зобов'язавши відповідача в подальшому виплачувати зазначену допомогу в повному обсязі згідно діючого законодавства України.
У судовому засіданні позивачка підтримала заявлені нею позовні вимоги та пояснила суду, що вона здійснювала догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку з чим їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до б років. Однак в 2007 та 2008 роках їй виплачувалась відповідачем матеріальна допомога у меншому розмірі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, але до суду надійшла письмова заява його представника в якому він просить проводити розгляд справи за його відсутності, заперечує проти задоволення позовних вимог позивачки посилаючись на доводи, зазначені в своїх письмових запереченнях, зокрема, посилається на Закон України " Про державний
бюджет на 2007 рік ", Закон України " Про державний бюджет на 2008 рік " і на те, що виплати здійснювалися в розмірах бюджетних асигнувань.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлені наступні факти.
, Згідно свідоцтва про народження І-ТП № 053016, виданого 25травня 2007 року Станишівською сільською радою ОСОБА_2 народилася 19 травня 2007 року, а її батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ( а.с.5 ).
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " (далі - Закон) особам, що фактично здійснюють догляд за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, щомісячно повинна надаватись грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
За довідкою управління праці Житомирського району №7542 від 13 жовтня 2008 року позивачка отримала щомісячну грошову допомогу у наступному розмірі: за липень 2007 року 90 грн. 07 коп.; за серпень
2007року 99 грн. 72коп.; за вересень 2007 року 104 грн. 85 коп., за жовтень 2007 року 104 грн. 85 коп.; за листопад 2007 року 107 грн. 73 коп., за грудень 2007 року 110 грн.88 коп. (а.с.9 ).
За довідкою управління праці Житомирського району №8273 від 05 листопада 2008 року позивачка отримала щомісячну грошову допомогу у наступному розмірі: за січень 2008 року 555 грн., за лютий 2008 року 555грн., за березень 2008 року 555 грн., за квітень 2008 року 555 грн., за травень 2008 року 555 грн., за червень 2008 року 130 грн., за липень
2008року 130 грн., за серпень 2008 року 130 грн., за вересень 2008 року 130 грн., за жовтень 2008 року 130 грн., за листопад 2008 року 130 грн.(а.с.6).
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року були визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік ", отже, з цього часу відновлено дії ст.12 та ч.І ст.15, п.З розділу VIII " Прикінцеві положення " Закону щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Всупереч рішенню Конституційного Суду України вказана допомога позивачці виплачувалася не в повному розмірі, а її заява з цього питання відповідачем залишена без задоволення, а тому такі дії відповідача є неправомірними.
Суд вважає, що позивачка має право на отримання щомісячної грошової допомоги за період з липня по грудень 2007 року, оскільки визнані неконституційними положення Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік " втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення.
З урахуванням розміру прожиткового мінімуму на одну особу виходячи з розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років з 1 квітня 2007 року - 463 грн., азі жовтня 2007 року - 470 грн. (ст.62 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік " ) сума заборгованості становить
2
г
2180 грн.90 коп. ( 4 63 х 3 + 470 х 3 = 2799 грн. - фактично отримані кошти 618 грн. 10 коп ).
Статтею 5 Закону передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), у зв'язку із чим суд дійшов висновку, що невиплачену разову грошову допомогу слід стягувати з управління праці.
Вирішуючи позовну вимогу позивачки про стягнення з відповідача на її користь щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період січень листопад 2008 року в сумі 4496 грн. суд дійшов висновку, що дана позовна вимога задоволенню не підлягає.
Суд бере до уваги ту обставину, що Законом України " Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " внесено зміни до ст.15 Закону, у зв'язку з чим розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Саме у таких розмірах відповідач виплатив, а позивач отримав допомогу по догляду за дитиною. Будь-яких даних про склад сім'ї та сукупний її дохід, позивачка суду не надала.
Питання неконституційності зазначених положень законів, які стосуються виплат допомоги по догляду за дитиною Конституційним Судом України не вирішено.
Таким чином, суд дійшов висновку що у задоволенні позовних вимог в частині надання допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за 2008 роки необхідно відмовити за необґрунтованістю.
На підставі викладеного і керуючись ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми ", Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007, ст.7,8,9, 11,23,71,160, *161,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення України Житомирської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку за період липень - грудень 2Р07 року у меншому розмірі, ніж це встановлено Законом України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми ".
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1
Олександрівни 2180 грн.90 коп. заборгованості по недоплаченій щомісячній дрпомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В решті позову відмовити.
На постанову суду, протягом 10 днів з дня її проголошення до Житомирського районного суду може бути подано заяву про її апеляційне оскарження.
У разі надходження до суду такої заяви, протягом 20 днів після її подання, на постанову І суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного!І адміністративного суду через Житомирський районний суд. Л \
Суддя: