Ухвала від 30.07.2010 по справі 2а-33/10/0508

Головуючий у 1 інстанції - Івашура В.О.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2010 року справа №2а-33/10/0508

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючої Арабей Т.Г., суддів Жаботинської С.В., Міронової Г.М., при секретарі Козлової О.М., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3,представника третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Донецької області - прокурора м. Донецька на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 01 червня 2010 року № 2а-33/10/0508 за позовом Прокурора м. Донецька до Донецької міської ради, третя особа Приватне підприємство "Украромат" про визнання рішення № 25/202 від 21.11.2008 року протиправним та його скасування,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - заступник прокурора Донецької області - прокурор м. Донецька, звернувся до суду з позовом до Донецької міської ради, третя особа Приватне підприємство "УКРАРОМАТ" у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Донецької міськради від 21.11.2008 року № 25/202 «Про погодження ПП «УКРАРОМАТ» місця розташування торгівельно-складської будівлі і дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду по вул. Петровського (південно-західніше перехрестя з вул. Ляшенко) в Кіровському районі», посилаючись на те, що передача в оренду земельної ділянки не передбачена без проведення торгів.

Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 01 червня 2010 року № 2а-33/10/0508 у задоволенні вищевказаного позову відмовлено.

Заступник прокурора Донецької області - прокурор м. Донецька з постановою суду першої інстанції не погодився і подав апеляційну скаргу в якій, посилається на неправильне застосування судом першої інстанції, при винесенні рішення, норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Доводи апеляції обґрунтував тим, що передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключною компетенцією, відповідно до вимог Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та за проектом відведення. Чинне законодавство не передбачає надання в оренду земельних ділянок на підставі рішення суду без розроблення такого проекту. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача в суді апеляційної інстанції доводи апеляційної скарги підтримав.

Представники відповідача та 3-ї особи проти задоволення апеляційної скарги заперечували, показали, що спірне рішення Донецької міськради лише перший етап до підготовки документів та подальшого можливого прийняття рішення щодо передачі ПП «УКРАРОМАТ» земельної ділянки в оренду відповідно до діючого законодавства.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, позивача та перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне:

10.08.2007 року ПП «УКРАРОМАТ» звернулося до Донецького міського голови із заявою про виділення земельної ділянки для надання послуг населенню.

17.04.2008 року постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів ПП «УКРАРОМАТ» надано акт вибору земельної ділянки, в якому зазначено, що земельна ділянка орієнтованою площею 0,214 га по вул. Петровського у Кіровському районі м. Донецька є придатною для проектування та будівництва торгівельно-складської будівлі, після чого, ПП «УКАРОМАТ» розробило містобудівне обґрунтування та отримало інші дозволи.

Листом від 17.04.2008 року постійно діючою комісією з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів ПП «УКРАРОМАТ» повідомлено про неможливість передачі в оренду спірної земельної ділянки. Підставою для відмови в передачі позивачу земельної ділянки на праві оренди стало внесення змін до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі» отримання права оренди земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, на теперішній час відбувається виключно на аукціонах. Внаслідок бездіяльності органів місцевого самоврядування щодо своєчасного оформлення документів і відмови, між третьою особою ПП «УКРАРОМАТ» та відповідачем - Донецькою міськрадою виник спір який був предметом розгляду по справі № 8/114пн у Господарському суді Донецької області.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 07.07.2008 року визнано право Приватного підприємства "УКРАРОМАТ на отримання в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,214 га для розміщення об'єкту - торгівельно-складської будівлі за адресою: вул. Петровського, Кіровський район, м. Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Приватного підприємства "УКРАРОМАТ", м. Донецьк з листом до Донецького міського голови (а.с. 26-31). Рішення сторонами не оскаржувалося і набрало законної сили 29.07.2008 року.

На виконання вищевказаного рішення суду, відповідачем - Донецькою міською радою, 21 листопада 2008 року, ухвалено рішення № 25/202 «Про погодження ПП „УКРАРОМАТ" місця розташування торгівельно-складської будівлі і дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду по вул. Петровського (південно-західніше перехрестя з вул. Ляшенко) в Кіровському районі" (а.с.8), в якому погоджено ПП «Украромат» місце розташування торгівельно-складської будівлі на земельній ділянці загальною орієнтовно площею 0,214 га по вул. Петровського в Кіровському районі. Дозволено ПП „УКРАРОМАТ" розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в оренду загальною орієнтовно площею 0,214 га, у тому числі: 0,037 га - в красних смугах без права забудови і викупу, для будівництва торгівельно - складської будівлі по вул. Петровського в Кіровському районі. Зобов'язано приватне підприємство «Украромат» в місячний строк після прийняття цього рішення звернутись до організації, що має відповідну ліцензію для укладення договору на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки.

12.12.2008 року позивачем внесено протест на вищевказане рішення відповідача. У своєму протесті прокурор вимагав скасувати спірне рішення посилаючись на порушення норм чинного Земельного кодексу України.

19.12.2008 року, на сесії Донецької міської ради протест прокурора відхилено у зв'язку з чим він звернувся до адміністративного суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції з посиланням на ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої обставини, встановлені судовим рішення в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, виходив з того, що господарським судом Донецької області вже визнано право 3-ї особи на отримання в оренду земельної ділянки шляхом підписання прямого договору в передбаченому Земельним кодексом України порядку з Донецькою міською радою у зв'язку із чим доводи прокурора, що суд не зобов'язував відповідача укладати договір оренди не відповідають дійсності.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення Ворошиловського районного суду м. Донецька, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

В матеріалах справи є рішення Господарського суду Донецької області від 07.07.2008 року, яким визнано право Приватного підприємства "УКРАРОМАТ на отримання в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,214 га для розміщення об'єкту - торгівельно-складської будівлі за адресою: вул. Петровського, Кіровський район, м. Донецьк шляхом підписання прямого договору оренди з Донецькою міською радою в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Приватного підприємства "УКРАРОМАТ", м. Донецьк з листом до Донецького міського голови.

Це рішення набрало законної сили. Із змісту резолютивної частини рішення вбачається що, за третьою особою визнано право на отримання в оренду земельної ділянки в порядку передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі".

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.

Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі».

В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про оренду землі» в редакції, яка діяла на момент звернення позивача до Донецького міського голови, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.

У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом.

У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.

Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.

Відповідно до п. 2 перехідних положень Земельного кодексу України, клопотання і заяви щодо відведення земельних ділянок, не вирішенні на момент введення в дію цього Кодексу, реалізуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції у порядку та з додержанням цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України, що діяла на час прийняття рішення Донецької міської ради № 25/202 від 21.11.2008 року, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 вказаного кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 вказаного Кодексу.

Згідно зі статтею 123 Земельного Кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Отже передача в оренду земельних ділянок здійснюється, відповідно до діючих норм ЗК України на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключною компетенцією, відповідно до вимог Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» за проектом відведення та результатами проведення земельних торгів.

Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви з урахуванням відповідних положень Земельного кодексу України, що і було зроблено 3-ю особою 10.08.2007 року.

Суд апеляційної інстанції вважає, оскілки вищенаведене рішення Господарського суду Донецької області є обов'язковим для виконання Донецької міської ради, а передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки, Донецька міська рада приймаючи спірне рішення від 25.11.2008 р. за № 25/202. відносно погодження ПП «Украромат» місця розташування торгівельно-складської будівлі та даючи дозвіл ПП «УКРАРОМАТ" на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки в оренду, діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Оскаржуване рішення не є рішенням передачі в оренду земельної ділянки Приватному підприємству "Украромат", а є одним із перших етапів вирішення питання оформлення документів та передачі земельної ділянки в оренду, тому доводи апелянта, що законодавством не передбачено надання в оренду земельних ділянок на підставі рішення суду без розроблення проекту відведення цих ділянок та посилення відповідача на рішення Господарського суду Донецької області, як на підставу ухвалення спірного рішення є безпідставним, у зв'язку із чим підстав для задоволення апеляції немає.

Колегія суду вважає. що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Донецької області - прокурора м. Донецька на постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 01 червня 2010 року № 2а-33/10/0508 за позовом прокурора м. Донецька до Донецької міської ради, третя особа Приватне підприємство "Украромат" про визнання рішення № 25/202 від 21.11.2008 року протиправним та його скасування - залишити без задоволення.

Постанову Ворошиловського районного суду м. Донецька від 01 червня 2010 року № 2а-33/10/0508 за позовом прокурора м. Донецька до Донецької міської ради, третя особа Приватне підприємство "Украромат" про визнання рішення № 25/202 від 21.11.2008 року протиправним та його скасування - залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання судового рішення у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 30 липня 2010 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 04.08.2010 року.

Колегія суддів