Ухвала від 08.04.2010 по справі 09-07/354

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ПРИЙНЯТТІ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

08.04.10

№ 09-07/354

Суддя Кутіщева-Арнет Н.С.

розглянувши позовну заяву

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “ПП Спеценергомонтаж”,

м. Запоріжжя

До відповідача: Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у

Запорізькій області, м. Запоріжжя

Про постанову про накладення штрафу скасувати

Встановив: позовна заява підлягає поверненню у зв'язку з тим, що:

З 01.09.2005 р. набрав чинності КАС України. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено ін. порядок судового провадження.

Поняття “справа адміністративної юрисдикції” визначено у ст. 3 КАС України, де під такою справою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.

Отже, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти, відповідно, зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.

Також ст. 3 КАС України визначено поняття “суб'єкт владних повноважень” - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в т.ч. на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій. При цьому, ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

У випадку, якщо суб'єкт владних повноважень (у т.ч. орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказаних владних управлінських функції (щодо ін. суб'єкта, який є учасником спору), то такий суб'єкт не знаходиться “при здійсненні управлінських функцій”, та не має встановлених нормами КАС України необхідних ознак суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до ст. 4 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.

Частина 1 ст. 17 КАС України передбачає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори: фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їх компетенції у сфері управління, у т.ч. делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади АР Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки.

Відповідно до вимог ст. 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, ін. юридичні особи, громадяни ... мають право звернутись до господарського суду згідно із встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно із ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі:

1) справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у т.ч. щодо приватизації майна та з інших підстав крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до Компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; ін. спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;

2) справи про банкрутство;

3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;

4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником) ... крім трудових спорів ...

Відповідно до ст. 13 ГПК України (справи, підсудні місцевим господарським судам), місцеві господарські суди розглядають у першій інстанції усі справи, підвідомчі господарським судам.

Як вбачається із змісту позовних вимог позивач просить суд скасувати постанову інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 04.02.2010 р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування. Вказаною постановою накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю “ПП Спеценергомонтаж” штраф у розмірі 66810,50 грн. за правопорушення у сфері містобудування.

Таким чином, з наведеного вище вбачається, що інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області у спірних правовідносинах діє як органи державної влади у здійсненні ним владних управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.

Аналіз норм чинного законодавства надає суду підстави для висновку про те, що дана позовна вимога не повинна вирішуватись господарським судом, оскільки, як зазначалось вище, і про це свідчить ст. 12 ГПК України, така позовна вимога не підвідомча господарським судам.

Зазначений висновок суду відповідає правовій позиції викладеній у роз'ясненнях Президії Вищого господарського суду України від 27.06.2007 р. № 04-5/210 “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам” (з подальшими змінами і доповненнями), згідно з якими до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах:

- а) про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність, за умови, що оскаржуваний акт згідно із законодавством є обов'язковим до виконання;

- б) про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їх посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, врегульованими господарським договором;

- в) між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління;

- г) з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;

- д) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Інші справи за участю господарюючих суб'єктів та суб'єктів владних повноважень не мають ознак справ адміністративної юрисдикції і повинні розглядатись господарськими судами на загальних підставах.

Згідно з вимогами ст. 62 ГПК України, суд відмовляє у прийняті позовної заяви, якщо справа не підлягає розгляду в господарських судах України. До ухвали про відмову у прийнятті позовної заяви, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Ухвалу про відмову у прийнятті позовної заяви може бути оскаржено.

Судом роз'яснюється, що в офіційному друкованому видані “Урядовий кур'єр” від 09.12.08 № 231 було опубліковано оголошення про початок діяльності Запорізького окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, буд. 65-в. А тому, вказаний спір підлягає розгляду зазначеним вище судом за нормами КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 12, п.1 ч. 1 ст. 62 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “ПП Спеценергомонтаж” про скасування постанови інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 04.02.2010 р.

Додаток: на 16 аркушах (в тому числі оригінали квитанцій № 3136751, № 3136714 від 02 квітня 2010 р.).

Суддя Н.С. Кутіщева