Ухвала від 02.09.2015 по справі 903/692/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"02" вересня 2015 р. № 903/692/15

Суддя господарського суду Волинської області Бондарєв С.В., розглянувши матеріали по справі

за позовом Луцької міської ради, м. Луцьк

до Приватного підприємства "Торговий Альянс", м. Луцьк

про внесення змін в договір оренди земельної ділянки

За участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1-дов. №1.1-8/3256 від 11.06.2015р.

від відповідача: ОСОБА_2-дов. №7/7 від 14.07.2015р.

Суть спору: Позивач- Луцька міська рада-звернувся до господарського суду з позовом до відповідача- Приватного підприємства "Торговий Альянс"-про внесення змін в договір оренди землі, укладений між Луцькою міською радою та Приватним підприємством "Торговий Альянс", який зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 02.06.2006р. за №040607700176, а саме внести зміни в пункт 9 договору, виклавши його в новій редакції:

"9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Луцькою міською радою на адресу відповідача було надіслано пропозицію за вих. №1.1.-16/2288 укласти додаткову угоду до договору оренди землі в частині внесення змін (збільшення) розміру орендної плати та направлено примірник додаткової угоди. Однак, відповідач не повідомив про результати розгляду даної пропозиції.

У зв'язку з тим, що сторони добровільно не досягнули домовленості про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, зареєстрований 02.06.2006р. за №040607700176, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Як на правові підстави позову позивач посилається на ст.ст. 287, 288, 290 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 2, 13, 15, 17, 18, 21, 30 ЗУ "Про оренду землі", ст.ст. 59,73 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 651, 652, 653 ЦК України.

Ухвалою суду від 23.06.2015р. порушено провадження по справі та зобов'язано сторін представити суду: позивача- оригінали, долучених до позову доказів, довідку державного реєстратора про реєстрацію відповідача та за якою адресою; відповідача- письмові пояснення (обгрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог, статут.

Представник відповідача в судовому засіданні 14.07.2015р. вказав, що вже підписав додаткову угоду зі змінами до договору оренди землі, укладеного між Луцькою міською радою та Приватним підприємством "Торговий Альянс", зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 02.06.2006р. за №040607700176, проте в установленому законому порядку не зареєстрував та не надіслав позивачу.

Представник позивача в судовому засіданні 14.07.2015р. звернувся до суду з заявою б/н (вх.№01-66/111/15 від 14.07.2015р.), в якій з метою мирного врегулювання спору та відпусткою уповноваженого представника позивача, просив суд продовжити термін розгляду справи та відкласти розгляд спору.

Представник відповідача проти клопотання не заперечив.

Ухвалою суду від 14.07.2015р. продовжено розгляд справи та відкладено розгляд спору згідно ст.ст. 69, 77 ГПК України з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин по справі, зважаючи на необхідність витребування додаткових доказів по справі.

Крім того, зобов'язано сторін представити суду: позивача-додаткові пояснення та докази з врахуванням пояснень представника відповідача; відповідача-додаткові пояснення та докази по суті позовних вимог; статут.

31.08.2015р. через відділ документального забезпечення та контролю - канцелярію суду від відповідача надійшли до суду письмові заперечення №17/8 від 31.08.2015р. (вх.№01-54/8540/15), в яких він просив в позові відмовити, вказавши, що Луцька міська рада звернулася з вказаним позовом до суду в липні 2015 року. В той же час між ПП "Торговий Альянс" та Луцькою міською радою ще 23.04.2015 року було підписано додаткову угоду №1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.06.2006року, яка передбачала сплату орендарем орендної плати в розмірі 3 відсотки.

Повідомив, що вказана додаткова угода №1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 02.06.2006 року зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

Долучив до матеріалів справи копії Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №42587663 від 20.08.2015р. та Додаткової угоди №1 від 23.04.2015р.

В судовому засіданні 02.09.2015р. представник позивача звернувся до суду з клопотанням б/н (вх. №01-80/151/15 від 02.09.2015р.), в якому просив припинити провадження у справі на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України, у зв'язку з відсутністю предмету спору, а саме підписанням додаткової угоди про внесення змін та її державної реєстрації після звернення позивача з позовом.

У відповідності до ЗУ "Про судовий збір" просив повернути йому судовий збір.

Представник відповідача проти задоволення судом даного клопотання не заперечив.

Як встановлено судом, 02 червня 2006 року між Луцькою міською радою (як орендодавцем) та Приватним підприємством "Торговий Альянс" (як орендарем) був укладений договір оренди землі №б/н, який 02.06.2006р. було зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №040607700176., згідно з п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку для обслуговування будівель технічного водозабору, які знаходяться на вул. Глушець (кадастровий номер 221260004).

Відповідно до п. 5 договору грошова оцінка земельної ділянки станом на березень 2006 року становить 105 937, 29 грн.

Пунктом 9. договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі 1,5 % від грошової оцінки земельної ділянки на рік.

Відповідно до п.12 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках передбачених законом.

Згідно п. 42 даного договору, цей договір набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Даний договір підписано сторонами, підписи скріплені відтиском їх печаток.

В ст.14.1.136. Податкового кодексу України вказано, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно із ст.14.1.147. Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Статтею 274.1. Податкового кодексу України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

.

Відповідно до статті 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Ставки земельного податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із середніх ставок податку, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.

Статтею 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок; центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Рішенням Луцької міської ради №25/62 від 26.03.2008 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька" було змінено грошову оцінку земель територіальної громади м.Луцька в залежності від її місцезнаходження та функціонального використання для економічного регулювання земельних відносин при укладенні цивільно-правових угод та визначення розміру земельного податку.

Рішенням Луцької міської ради №42/20 від 24.06.2009р. "Про впорядкування орендної плати за землю" було встановлено річний розмір орендної плати за землю у відсотках від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в залежності від функціонального використання земельної ділянки.

Додатком до уього рішення встановлено, що відсоток від грошової оцінки земельної ділянки встановлюється в залежності від функціонального використання земельної ділянки.

Якщо земельна ділянка використовується для обслуговування будівель технічного водозабору, що належить до категорії функціонального використання земельної ділянки-"інші види діяльності", то річний розмір орендної плати становить 3% від грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 вищевказаного Закону встановлено, що однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір, вирішується в судовому порядку.

Листом за вих. №1.1.-16/2288 від 27.04.2015р. позивач звертався до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі в частині зміни (збільшення) розміру орендної плати, а також надсилав примірник додаткової угоди, проте відповідач не повідомив про результати розгляду пропозиції, що і стало причиною звернення позивача з позовом до суду.

Водночас, як встановлено судом, між сторонами було досягнуто домовленості та підписано додаткову угоду №1 від 23.04.2015р. до договору оренди землі, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 02.06.2006р. за №040607700176.

Згідно п. 4.1. даної додаткової угоди орендар зобов'язаний за власний рахунок зареєструвати внесення змін до договору оренди землі в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п. 5, додаткова угода №1 до договору оренди землі є невід'ємною частиною договору оренди землі та набуває чинності після підписання сторонами та в день проведення державної реєстрації змін в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Як вбачається з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №42587663 від 20.08.2015р., дана додаткова угода була зареєстрована 14.08.2015р.

Враховуючи вищевикладене, матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі щодо внесення змін в договір оренди земельної ділянки підлягає припиненню на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України, у зв'язку з відсутністю предмету спору.

Згідно п. 5 ст. 7 ЗУ "Про судовий збір" (з врахуванням внесених змін) сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатили за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), а тому з врахуванням викладеного, зважаючи на те, що провадження у справі підлягає припиненню на підставі п.1-1 ч.1 ст.80, та клопотання позивача, судовий збір підлягає поверненню позивачу.

Беручи до уваги викладене, керуючись п.1-1 ч.1 ст.80, ст.ст. 44, 49, 86 ГПК України, ЗУ "Про судовий збір", господарський суд, -

ухвалив:

1. Провадження у справі припинити.

2. Повернути з Державного бюджету України Луцькій міській раді (м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, буд. 19, код 34745204) 1 218,00 судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення №765 від 18.06.2015р. (оригінал платіжного доручення знаходяться в матеріаліх справи).

Суддя С. В. Бондарєв