Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31 серпня 2015 року Справа № П/811/2074/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд,
у складі головуючого - судді Хилько Л.І.,
за участю секретаря - Подкопаєва Д.В.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" до Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 22.06.2015 р. № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спірними податковими рішеннями було визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 262 948,32 грн. за платежем: плата за користування надрами для видобування корисних копалин та у розмірі 5 823,28 грн. за платежем: надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у воді об'єкти. Підставою винесення стали висновки податкового органу про порушення підприємством п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна сплата (перерахування) податків і зборів - затримка на 11 календарних днів. Водночас, позивачем зазначено, що зазначені висновки є необґрунтованими, оскільки підприємством було своєчасно та у повному обсязі виконано обов'язок по сплаті вищевказаних податків і зборів, а тому спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з вищевказаних підстав.
Відповідач позовні вимоги не визнав, подав до суду заперечення проти позову згідно якого зазначив, що камеральною перевіркою встановлено порушення термінів сплати самостійно визначено грошового зобов'язання плати за екологічний податок, визначених у п.250.2 ст.250 Податкового кодексу України (кількість днів затримки - 1) та з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначених у п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України (кількість днів затримки - 1). Таким чином, у зв'язку із порушенням позивачем вимог зазначених норм податковим органом було винесено податкові повідомлення-рішення, відтак, позовні вимоги є необґрунтованими (а.с.87-88).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, проте подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження (а.с.106).
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України, складення постанови у повному обсязі відкладено до 03 вересня 2015 року із проголошенням вступної та резолютивної частини постанови в тому ж самому судовому засіданні, в якому закінчився розгляд справи.
Суд, дослідивши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", код за ЄДРПОУ: 14309787, (далі - ДП "СХІДГЗК") зареєстроване 28.10.1993 року як юридична особа (а.с.46-49).
Судом встановлено, що Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" до Маловисківської ОДПІ подано 15.04.2015р. податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №1 за І квартал 2015р., в якому самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 6 956,55 грн. за видобування підземних вод та розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №2 за І квартал 2015 року, в якому самостійно визначено податкове зобов'язання у розмірі 2 624 507,19 грн. за видобування уранової руди. Всього - 2 631 463,74 грн. (а.с.12-17, 18-23).
Крім того, Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" до Маловисківської ОДПІ було подано 15.04.2015 року податкову декларацію з екологічного податку за І квартал 2015 року, якою самостійно визначено податкове зобов'язання з екологічного податку в розмірі 58 971,16 грн., в т.ч.: за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, за викиди в атмосферне повітря, за розміщення відходів у спеціально відведених місцях (а.с.24-32).
В подальшому, Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" подано до банківської установи платіжні доручення №8289 від 18.05.2015 р. про сплату 2 631 463,74 грн. за користування надрами для видобування корисних копалин за І кв. 2015 р. (а.с.34) та №8294 від 18.05.2015 р. про сплату 58 283,22 грн. екологічного податку, що справляється за скидання забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти за І кв. 2015 р. (а.с.33).
22 червня 2015 року Маловисківською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності за І квартал 2015 року, за результатами якої складено акт № 91/1503/37262160 (а.с.86, 90).
У ході перевірки встановлено, що Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" несвоєчасно сплачено суму самостійно визначеного податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначених у п.257.5 ст.257 Податкового кодексу України (кількість днів затримки - 1) та суму самостійно визначено грошового зобов'язання плати за екологічний податок, визначених у п.250.2 ст.250 Податкового кодексу України (кількість днів затримки - 1) (а.с.86, 90).
22 червні 2015 року на підставі зазначеного акта відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № НОМЕР_1 про застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 10 % від несвоєчасно сплаченого самостійно визначеного грошового зобов'язання за платежем: плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 262 948,32 грн.;
- № НОМЕР_2 про застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 10 % від несвоєчасно сплаченого самостійно визначеного грошового зобов'язання за платежем: надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти на суму 5 823,28 грн. (а.с.91).
Як пояснив суду представник відповідач, Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" вказані вище задекларовані суми грошового зобов'язання було сплачено до бюджету лише 21.05.2015 року, що підтверджено копією картки особового рахунку платника податків (а.с.93-94).
В свою чергу, позивач посилавсь на те, що норма абз.2 п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України дозволяє збільшення граничних строків подання податкової декларації у випадку, якщо кінцева дата її подання припадає на вихідний або святковий день, а тому саме від граничного строку подання податкової декларації (операційного (банківського) дня, що настає за вихідним або святковим днем) розпочинається відлік десяти календарних днів встановлених п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, протягом яких платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступні фактичні обставини у справі.
Маловисківська ОДПІ Головного управління ДФС у Кіровоградській області, в розумінні п.7 ч.1 ст.3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, рішення якої оскаржено.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами п.1, 3 частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, в тому числі: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно до п.п.14.1.133 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України операційний (банківський) день - частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.
Відповідно до підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, зокрема, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
Згідно п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.
Пунктом 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Водночас, вказана норма не містить посилання конкретно на підпункт 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України щодо визначення строків подання податкової декларації, а містить лише загальне поняття - "граничний строк, передбачений цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом".
Натомість пункт 49.20 статті 49 Податкового кодексу України чітко визначає, що якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
У вказаному пункті статті 49 немає поняття "переноситься", а вжито термін "вважається", що не допускає жодних двозначних трактувань.
Відповідно до пункту 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Європейська конвенція про обчислення строків (ETS-N 76) від 16.05.1972 року, яка застосовується до обчислення строків у цивільних, комерційних і адміністративних справах, у статті 5 вказує, що при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо diesadquem (для цілей цієї Конвенції термін "diesadquem" означає день, у який строк спливає) строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк продовжується на перший робочий день, який настає після них.
Відтак, суд дійшов висновку, що у разі якщо останній день строку подання податкової декларації, передбачений підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу, припадає на вихідний або святковий день, граничним строком подання такої декларації є перший після нього робочий день. Тому, початок перебігу встановленого пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України десятиденного строку для сплати зазначеного у декларації податкового зобов'язання пов'язаний саме із таким робочим днем.
Згідно ст.73 КЗпП України встановлено такі святкові дні, зокрема : 9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги).
Абз.3 ст.67 КЗпП України визначено, що у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.
Встановлено та підтверджено відповідачем, що згідно п.250.2 ст.250 та п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України, термін подання Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" квартальної звітності - 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового кварталу - 10 травня 2015 року.
Водночас, 10 травня 2015 р. це вихідний день (неділя), 11 травня 2015 р. також не є операційним (банківським днем), оскільки на цей день переносився вихідний день суботи, на який припав святковий день 9 травня 2015 р..
Отже, термін подання Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" квартальної звітності є саме 12 травня 2015 р., відтак, згідно п.250.2 ст.250 та п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України останнім днем сплати плати за надра та екологічного податку - 22 травня 2015 року.
Враховуючи те, що податкове зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин та з екологічного податку сплачено Новокостянтинівською шахтою ДП "СХІДГЗК" 21.05.2015 року (а.с.33-34), тобто в межах строку, встановленого п.57.1 ст.57, п.250.2 ст.250 та п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України, у податкового органу не було підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасність сплати суми самостійно визначеного податкового зобов'язання.
Судом також враховано те, що Верховний Суд України вже висловлював свою позицію щодо застосування підпунктів 4.1.4, 4.1.5 пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон N 2181-III). Зокрема, у справах NN 21-30а14 і 21-215а14, постанови у яких ухвалено 1 квітня та 24 червня 2014 року відповідно, він дійшов висновку, що за правилами абзацу першого підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону N 2181-III у його системному зв'язку зі змістом підпункту 4.1.5 цього пункту статті 4 зазначеного Закону граничним строком подання податкової декларації, зокрема, за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, у разі припадання 40 дня на вихідний день є наступний за ним робочий день. Тому початок перебігу встановленого підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст.5 Закону N 2181-III десятиденного строку для сплати зазначеного у податковій декларації зобов'язання пов'язаний саме із таким робочим днем, у який ця декларація була подана.
Водночас, норми пункту 4.1 статті 4 та пункту 5.3 статті 5 Закону N 2181-III, які втратили чинність з набранням чинності ПК, є аналогічними за своїм змістом і до чинних на час виникнення спірних відносин у справі, що розглядається, положень пункту 49.20 статті 49 та пункту 57.1 статті 57 ПК.
На підставі вищевказаного, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмір 5 823,28 грн. та 262 948,32 грн., а тому податкові повідомлення-рішення від 22.06.2015 р. № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 є протиправними та підлягають скасуванню.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. При цьому, за приписами частини другої статті 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконав покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, а тому суд вважає їх таким, що винесені не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Отже, суд вважає за необхідне присудити позивачу судові витрати з Державного бюджету України в розмірі 487,20 грн., сплачених згідно платіжного доручення № 10138 від 30.06.2015 р. (а.с.2).
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.69-72,86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Маловисківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області від 22 червня 2015 року № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2.
Присудити Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (код за ЄДРПОУ 14309787) з Державного бюджету України судові витрати по справі у розмірі 487,20 грн..
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 03 вересня 2015 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2