Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02 вересня 2015 року Справа № П/811/2473/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області
відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Долинський комбікормовий завод”
про зобов'язання вчинити певні дії,
за участю:
секретаря судового засідання - Черної О.Ю.,
представників:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Долинський комбікормовий завод” про зобов'язання відповідача допустити представників органів державного нагляду у сфері пожежної техногенної безпеки у Долинському районі до території будівель, приміщень, споруд підпорядкованого об'єкта, розташованого по вул.Войкова, 1 у м. Долинська, для перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки та виділити відповідного представника (уповноважену особу) для участі у відповідній перевірці.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що незважаючи на наявність встановлених Кодексом цивільного захисту України, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та Планом основних заходів цивільного захисту на 2015 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України, підстав для проведення перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, відповідачем не було допущено посадових осіб Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до проведення перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Долинський комбікормовий завод”, що є підставою для звернення контролюючого органу до суду з відповідним позовом.
Відповідачем до суду подано заперечення, відповідно до змісту якого, позов ним не визнається в повному обсязі, з огляду на те, що згідно з чинним законодавство у позивача відсутні правові підстави звернення до суду з відповідним позовом у разі відмови підприємства від допуску до проведення планової перевірки.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України, в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 07.09.2015 р., про що повідомлено під час проголошення вступної та резолютивної частини постанови.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
13 червня 2015 року т.в.о. начальника Долинського районного відділу Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_3 винесено наказ №11 від 12.06.2015 р. про проведення перевірок у липні-серпні 2015 року, згідно з яким передбачалось проведення планової перевірки додержання законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, зокрема, Товариства з обмеженою відповідальністю “Долинський комбікормовий завод” що знаходиться за адресою: вул. Войкова, 1 у м. Долинська (а.с.10).
17.07.2015 р. Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області видано відповідне повідомлення на проведення перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, яке було отримане директором підприємства особисто 17.07.2015 р. (а.с.13).
Проте, керівником ТОВ “Долинський комбікормовий завод” відмовлено в допуску до перевірки представників Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області огляду на відсутність підстав для її проведення відповідно до вимог Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ (а.с.11).
Відповідно до ст.1 Закону України №877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі по тексту - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно з ч. ч.1-3 ст.4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю). Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Указом Президента України від 16 січня 2013 №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до п.6 вищевказаного Положення, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Згідно п.3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Дані обставини і стали підставою для звернення Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області з даним позовом.
Так, судом встановлено, що 07.07.2015 р. Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до ОСОБА_4 управління ДФС у Кіровоградській області було направлено листа №01-5881/01-26 з проханням надати перелік суб'єктів господарювання, розташованих на території області, які протягом 2014 року мали обсяги доходу 20 мільйонів гривень і більше (а.с.25).
ОСОБА_4 управління ДФС у Кіровоградській області №11-28-15-02-17 Управлінню державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області було надано такий перелік (а.с.27-31). ТОВ “Долинський комбікормовий завод” у наданому переліку відсутній.
Факт, що відповідач має обсяг доходу менший ніж 20 мільйонів гривень, встановлено судом відповідно до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2014 рік, а тому суд вважає, що на перевірки ТОВ “Долинський комбікормовий завод” існує обмеження, встановлене п.3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII (а.с.35-42).
Згідно з ч.1 ст.5 Закону №877-V, планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
В судовому засіданні представник відповідача посилався на те, що підставою, в розумінні п.3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII, для проведення перевірки у відповідача є розпорядження Кабінету Міністрів України №476-р від 14.05.2015 р. "Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік".
Так, відповідно до п.10 розпорядження Кабінету Міністрів України №476-р від 14.05.2015 р., заплановане у липні - серпні проведення перевірки стану протипожежного захисту та техногенної безпеки сільськогосподарських підприємств та господарств у місцях збирання, перероблення і зберігання врожаю, заготівлі кормів, хлібоприймальних підприємств та їх готовності до прийняття і зберігання зернових культур урожаю 2015 року органами ДСНС, Мінагрополітики, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Судом встановлено, що вищевказане розпорядження КМУ передбачає загальні ознаки та характеристики підприємств, в яких належить провести перевірки. Переліку конкретних підприємств дане розпорядження не містить, а тому розпорядження КМУ №476-р від 14.05.2015 р. за своєю правовою природою не є дозволом КМУ на проведення перевірки в розумінні пункту 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року №71-VIII, що виключало наявність у позивача підстав для здійснення перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки Товариством з обмеженою відповідальністю “Долинський комбікормовий завод”.
Водночас суд зауважує, що згідно до п.5 ч.4 ст.50 КАС України, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, зокрема, в інших випадках, встановлених законом.
Судом встановлено, що ні Кодекс цивільного захисту України, ні Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, ні Наказ Міністерства надзвичайних ситуацій України №863 від 25.05.2012 р. «Про затвердження Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МНС України» не надають права позивачеві на звернення до суду з адміністративним позовом про зобов'язання підприємства допустити представників органів державного нагляду у сфері пожежної техногенної безпеки до території будівель, приміщень, споруд підпорядкованого об'єкта для перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки та виділити відповідного представника (уповноважену особу) для участі у відповідній перевірці.
В судовому засіданні представник позивача не навів правової норми, яка би свідчила про наявність права в Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області на звернення до суду з вищевказаним позовом, а тому, з урахуванням також викладеного вище, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 160, 167 КАС України, суд,
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_5