11 січня 2011 р. Справа № 2а-6090/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2,
за участю:
представника позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» про зобов'язання вчинити певні дії, -
Контрольно-ревізійне управління в Дніпропетровській області (далі - КРУ в Дніпропетровській області, позивач) звернулось до адміністративного суду з позовною до Комунального підприємства «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» (далі - відповідач, КП ДЕУМШ), в якій просить зобов'язати відповідача виконати вимоги КРВ в м. Дніпродзержинську від 26.05.2009 року №15/871, а саме, забезпечити повне відшкодування усіма підприємствами-користувачами меліосистеми вартості послуг із приймання стічних вод з їх території в сумі 61271,49 грн., в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
В обґрунтування позову зазначено, що в ході ревізії фінансово-господарської діяльності КП ДЕУМШ Контрольно-ревізійним відділом в м. Дніпродзержинську встановлено порушення відповідачем вимог чинного законодавства, які виразилися у втраті активів та недоотримання доходів на загальну суму 95259,83 грн., в тому числі невідшкодування усіма підприємствами-користувачами меліосистеми вартості послуг із приймання стічних вод з їх території в сумі 61,27 тис. грн. За насідками ревізії Контрольно-ревізійним відділом в м. Дніпродзержинську винесено вимогу №15/871 від 26.05.2009 р. „Про вжиття заходів”, яка відповідачем в частині позовних вимог не виконана. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Судом було направлено на адресу відповідача копію ухвали про відкриття провадження у справі та повістку про виклик в судове засідання, призначене на 10.08.2010 р., які були отримані відповідачем 12.07.2010 р., що підтверджується поштовим повідомленням. Судом було направлено на адресу відповідача повістку про виклик в судове засідання, призначене на 12.11.2010 р., проте конверт повернувся до суду. Судом було направлено на адресу відповідача повістку про виклик в судове засідання, призначене на 11.01.2011 р., проте конверт повернувся до суду з відміткою поштового відділення «за зазначеною адресою не проживає». За таких обставин, на підставі ч.11 ст. 35 КАС України та ч.4 ст.128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу за відсутності відповідача.
Дослідивши письмові докази по справі, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до п. 1.4.11 плану контрольно-ревізійної роботи КРВ в м. Дніпродзержинську на IV квартал 2008 року та підставі направлень на проведення ревізії від 06.10.2008 року № № 250, 251провідним контролером - ревізором ОСОБА_4, головним контролером-ревізором ОСОБА_5 проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КП ДЕУМШ за період з 01.01.2006 р. по 30.09.2008 р. Ревізію проведено з 06.10.2008 р. по 31.10.2008 р. у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану, з відома директора - ОСОБА_6 та в присутності головного бухгалтера ОСОБА_7
В ході ревізії встановлено, що основними видами діяльності відповідача є надання послуг з приймання та відведення зливних, стічних вод, які надходять до зливної каналізації відкритого типу м. Дніпродзержинська. Рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 15.08.2005 р. №631 «Про утримання меліосистеми міста» затверджені переліки підприємств та організацій, що здійснюють скид стічних та технологічних вод у міську меліосистему (з яких 23 розташовані вздовж системи та 7 не розташовані, але здійснюють скиди) та рекомендовано цим підприємствам укласти з відповідачем угоди на оплату за користування меліосистемою. Співставленням кількості фактично укладених з підприємствами-користувачами меліосистеми договорів із затвердженими переліками встановлено, що в ревізійному періоді діяло 13 договорів, за якими здійснювались взаєморозрахунки щомісяця, нарахування плати за надані послуги решті користувачів зливової каналізації не здійснювались. З приводу укладення договорів не з усіма користувачами меліосистеми директор КП ДЕУМШ ОСОБА_6 пояснив, що в зв'язку з тим, що рішення виконкому міської ради № 631 підприємствам пропонувано, а не зобов'язано укласти договори, деякі підприємства відмовляються від укладання договорів.
За результатами проведеної ревізії складено акт № 05-26/05 від 31.10.2008 р., в якому встановлено порушення відповідачем вимог чинного законодавства, які виразилися у втраті активів та недоотримання доходів на загальну суму 95259,83 грн., в тому числі невідшкодування усіма підприємствами-користувачами меліосистеми вартості послуг із приймання стічних вод з їх території в сумі 61,27 тис. грн.
26.05.2009 р. керівником контрольно-ревізійного відділу в м. Дніпродзержинську винесено вимогу №15/871, якою зобов'язано відповідача відшкодувати суми виявлених порушень та в строк до 15.06.2009 р. надіслати відповідну інформацію про вжиті заходи із доданням копій підтверджуючих документів.
Згідно з п.2. ст.8 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 р. (далі - Закон № 2939-XII) головне контрольно-ревізійне управління України, контрольно-ревізійні управління в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі виконують такі функції: проводять у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
Відповідно до п.7 ст. 10 Закону 2939-XII головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Частинами 1 та 2 ст. 15 Закону 2939-XII встановлено, що службові особи державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної влади; законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Судом встановлено, що вимога КРВ в м.Дніпродзержинську про відшкодування усіма підприємствами-користувачами меліосистеми вартості послуг із приймання стічних вод з їх території в сумі 61271,49 грн. не виконана.
Згідно з п. 10 ст. 10 Закону 2939-XII контрольно-ревізійні органи мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вирішуючи спір, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Дніпродзержинське експлуатаційне управління мостів та шляхопроводів» виконати вимогу контрольно-ревізійного відділу в м. Дніпродзержинську №15/871 від 26.05.2009 року, а саме, забезпечити повне відшкодування усіма підприємствами-користувачами меліосистеми вартості послуг із приймання стічних вод з їх території в сумі 61271 (шістдесят одна тисяча двісті сімдесят одна) гривня 49 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений 14.01.2011 року.
Суддя ОСОБА_1