№2-а-862/09р.
10 червня 2009 року Немирівський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого судді: Алєксєєнка В.М.
при секретарі: Грабар Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації м. Немирів Вінницької області та Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій суб'єктів владних повноважень щодо недоплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і стягнення зазначеної допомоги, -
01.04.2009 року позивачка звернулася до суду із даним позовом мотивуючи тим, що вона є матір'ю чотирьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народження; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народження; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народження.
В даний час позивачка ОСОБА_1 перебуває у відпустці по догляду за дітьми: - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 народження та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народження до досягнення ними трирічного віку.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивачка зазначила, що відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років як особі, що фактично здійснює догляд за дітьми до досягнення трирічного віку. Але всупереч вимогам ст. 15 зазначеного Закону та п. 3 ст. 22 Конституції України, щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною (дочкою ОСОБА_4 ) у 2007 році виплачувалась не в повному обсязі.
При цьому позивачка вважає, що з ухваленням рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007 втратили чинність не лише норми Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” №489-V від 19.12.2006 року, які регулюють відносини з приводу нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а й положення законів про Державний бюджет на попередні роки в цій частині.
ОСОБА_1 ., не згодна з діями посадових осіб управління праці щодо невиплати належних їй коштів, тому і змушена звернутися із позовом до суду для захисту своїх конституційних прав і гарантій.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила виключити з числа відповідачів Головне управління праці та соціального захисту Вінницької обласної державної адміністрації, так-як воно є неналежним відповідачем.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації Яремчук Віктор Вікторович, позов не визнав мотивуючи тим, що всі виплати проводились і проводяться відповідно до Держбюджету, а додаткових коштів на виплату не виділялось.
Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, вислухавши в судовому засіданні пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що заявлені ОСОБА_1 . вимоги підлягають до задоволення частково з наступних підстав, а саме: судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_3 народила доньку ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 ( а. с. 6 ), та 16.10.2007 народила доньку ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ( а. с. 7 ), факт перебування позивачки на обліку в Немирівському управлінні праці та соціального захисту населення як малозабезпечена сім'я, яка отримує допомогу по догляду за дитиною, підтверджується копією довідки № НОМЕР_2 від 25.12.2007 року ( а. с. 8 ).
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років як особі, що фактично здійснює догляд за дітьми до досягнення трирічного віку.
Але всупереч вимогам ст. 15 зазначеного Закону та п. 3 ст. 22 Конституції України, щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною (дочкою ОСОБА_4 ) у 2007 році виплачувалася не в повному обсязі.
Разом з цим з довідки №4061180 від 25.12.2007 року, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Немирівської РДА вбачається, що позивачка з 2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною яка не відповідає розміру прожиткового мінімуму, що згідно Законів про Державний бюджет на відповідні роки з 01.01.2007 року становить - 492 грн., з 01.04.2007 року - 525 грн.
У 2007 році відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Немирівської РДА, виплачуючи зазначену допомогу, діяв в порядку, визначеному ст. 56 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” №489-V від 19.12.2006 року, відповідно до якого: “допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України”. Згідно п. 7 ст. 71 даного Закону дія ст. 43 Закону України №2240-ІІІ від 18.01.2001 року зупинена на 2007 рік.
Разом з цим, 09 липня 2007 року Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №1-29/2007, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 7 статті 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” №489-V від 19.12.2006 року.
Згідно частини 2 статті 152 Конституції України від 28.06.1996 року: Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність”.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що при нарахуванні та виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною з 09.07.2007 року слід керуватися вимогами ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” відповідно до якого їй щомісячно повинна надаватися грошова допомога в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років як особі, що фактично здійснює догляд за дітьми до досягнення трирічного віку.
Разом з цим, згідно постанови Кабінету Міністрів України №32 від 16.01.2007 року з 01 січня допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається, а у ІІ-ІV - виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Враховуюче викладене, позов ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку підлягає часткову задоволенню за період з 09.07.2007 року по 01.08.2007 року. При цьому, боржником у даному зобов'язанні є Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації м. Немирів Вінницької області.
З урахуванням викладеного, керуючись Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007; ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”; Постановою Кабінету Міністрів України №32 від 16.01.2007 року; ст.ст. 7, 71, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації м. Немирів Вінницької області - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Немирівської державної районної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість зі сплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року з урахуванням сум, що отриманні нею, згідно ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” №489-V від 19.12.2006 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Немирівської державної районної адміністрації призначити та виплачувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною у розмірі не меншому розміру прожиткового мінімуму встановленого законом.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Немирівської районної державної адміністрації 3 грн. 40 коп. державного мита в дохід держави.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодекс - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: підпис
Копія вірна:
Суддя: