Справа № 1319/8957/2012
Номер рядка звіту 100
10 грудня 2012 року Сихівський районний суд м.Львова в складі:
головуючої судді - Волоско І.Р.
при секретарі - Соколовій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій по нарахуванні та виплаті коштів на компенсацію 50 % вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими МОЗ України та зобов'язання провести донарахування та виплату цих сум, -
Позивач звернувся до суду із позовною заявою, в якій просить дії відповідача в частині недорахування та недоплати коштів на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за нормами, встановленими Міністерством охорони здоровя України за період квітень-червень 2012 р. визнати протиправними; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити йому недоотриману суму коштів в розмірі 865,22 грн. на компенсацію 50% вартості продуктів харчування за нормами, встановленими Міністерством охорони здоровґя України згідно п.14 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”за період за період квітень-червень 2012 р. Покликається на те, що є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалід ІІІ групи. Відповідно до п.14 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”йому як інваліду, який віднесений до першої категорії, передбачається забезпечення продуктами харчування за медичними нормами, які встановлені Міністерством охорони здоров'я і затверджені постановою КМУ від 21 травня 1992 р. №258. Інвалідам І категорії держава компенсовує 50% вартості цих продуктів харчування. До 2006 р. відповідно до постанови КМУ від 21 травня 1992 р. №258 Львівська облдержадміністрація кожного місяця визначала суму, яка повинна бути виплачена інваліду на продукти харчування. 20 вересня 2005 р. була прийнята постанова КМУ “Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”№936, згідно з п.9 якої сума коштів на забезпечення продуктами харчування, встановлюється облдержадміністраціями, а з 2007 р. Міністерством праці та соціальної політики (постанова КМУ від 14 лютого 2007 р. №211) незмінною на цілий рік, визначаючи її як середню величину вартості цих продуктів за три останні місяці попереднього року з врахуванням вимог ст..51 Бюджетного кодексу України. Вважає такий підхід до обрахунку даної допомоги є незаконним, необґрунтованим та суттєво занижує суму компенсації. Оскільки згідно з новим порядком сума є незмінною протягом року, а ціни на продукти харчування є змінними і вартість продуктів харчування за медичними нормами, визначеними згідно Додатку №4 постанови КМУ №258 від 21 травня 1992 р. коливається в залежності від пори року і, як склалося на практиці, є суттєво вищою від того, що він отримує від держави згідно з цією постановою (таблиці цін на продукти, вартості продуктів за нормами МОЗ, розрахунок недоплати з квітня по червень 2012 р. додає). Таким чином, він не в змозі забезпечити його харчування відповідно до норм МОЗ, які затверджені постановою КМУ від 21 травня 1992 р. №258.
Позивач в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги, дав пояснення аналогічні фабулі позову та просив такий задоволити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та поясниа, що позивачу здійснюються виплати компенсації вартості продуктів харчування у порядку та розмірі визначеному чинним законодаством, а тому позов вважає безпідтавним та необгрунтованим, просить у задовлені позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що у задоволені позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок Чорнобильської ктастрофи, віднесений до І категорії та є інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, що настало внаслідок аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача - Сихівського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.
Пунктом 14 ст.20 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи І категорії передбачено гарантоване державною забезпечення продуктами харчування за медичними нормами з обов'язковим прикріпленням до відповідних магазинів за місцем проживання. Вказаним особам компенсується 50% вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України.
Згідно ст.62 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Фізіологічні (медичні) норми забезпечення продуктами харчування розроблені Міністерством охорони здоров'я України згідно з постановою КМУ “Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждли внаслідок Чорнобильської катастрофи”від 21 травня 1992 р. №258 (Додаток №4).
У відповідності до вищезгаданих норм доЗакону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”Кабінет Міністрів України своєю постановою від 20 вересня 2005 р. N 936 затвердив Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постановою КМУ від 14 лютого 2007 р. №211 до наведеного Порядку внесено зміни та п.9 викладено в такій редакції: Мінпраці в десятиденний строк після прийняття закону про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з розроблених МОЗ фізіологічних (медичних) норм харчування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 1992 р. N 258, і даних Держкомстату щодо середніх цін на продукти харчування, що склалися в регіонах за попередні три місяці, визначає в розрізі Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування відповідно до Закону для громадян, віднесених до категорій 1 і 2.
На виконання Порядку, після прийняття Закону України “Про Державний бюджет України на 2012 рік” наказом Міністерства праці та соціальної політики від 30.01.2012 р. №44 встановлено та затверджено розміри грошової компенсації вартості продуктів харчування, особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на 2012 р. Зокрема, для громадян І категорії у Львівській області передбачено виплату компенсації у розмірі 302 грн. щомісячно.
Відтак, аналізуючи вищевикладене, відповідач, згідно до ст.116 Конституції України, керується постановою КМУ від 20 вересня 2005 р. № 936, яка не оскаржена і тому залишається чинною, тобто обов'язковою до виконання, та прийнятим в межах наданих йому повноважень наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.2012 р. № 44.
Визначення чи встановлення розмірів компенсаційних виплат постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи не входить до компетенції органів місцевого самоврядування, яким є відповідач, - це виключна компетенція КМУ згідно із ст.ст.62, 67 Закону та ст.116 Конституції України; органи місцевого самоврядування не наділені повноваження надавати оцінку відповідності нормативно-правових актів України законам чи Конституції України, а зобов'язані їх виконувати і не можуть відповідати за позовами про порушення прав постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, які порушуються протиправними діями та бездіяльністю іншого суб'єкта владних повноважень -Кабінету Міністрів України.
Враховуючи зазначене, відповідачем в межах наданих йому повноважень під час здійснення функцій з виплати компенсації позивачу вартості продуктів харчування було дотримано норм чинного законодавства та не допущено його порушень. Зі сторони відповідача не приймалось будь-яких рішень щодо визначення розмірів компенсації (вирішення даного питання виходить за межі повноважень відповідача) та не вчинялось будь-яких незаконних дій, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними.
Ч.1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч.1 ст.71 КАС України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є недоведеними та безпідставними, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
На підставі ст.ст.20, 62, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п.9 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20 вересня 2005 р. N 936 (із змінами) та керуючись ст.ст.2, 6, 11, 17, 18, 70, 71, 72, 87, 94, 99, 158-163, КАС України, суд -,
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Сихівського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій по нарахуванні та виплаті коштів на компенсацію 50 % вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановленими МОЗ України та зобов'язання провести донарахування та виплату цих сум за період квітня-червня 2012 року - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту її проголошення.
Головуючий