Справа № 1319/10779/2012
28.11.2012 Сихівський районний суд м.Львова
в складі: головуючого-судді Борейка С.В.
при секретарі Калітовській А.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації ОСОБА_3 міської ради, Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Львівгаз”, ОСОБА_3 міського комунального підприємства “Львівтеплоенерго”про надання дозволу на відключення квартири від мережі центрального опалення та влаштування автономного опалення, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Львівське міське комунальне підприємство “Львівтеплоенерго”розробити та надати технічні умови на розробку робочого проекту з влаштування автономного опалення в квартирі №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові та надати погодження на відключення даної квартири від мережі ЦО і ГВП; зобов'язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Львівгаз”розробити та надати технічні умови облаштування в квартирі №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові автономного опалення шляхом монтажу двоконтурного котла; зобов'язати ОСОБА_2 районну адміністрацію ОСОБА_3 міської ради видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові від мережі ЦО і ГВП та влаштування індивідуального (автономного) опалення шляхом монтажу двоконтурного котла.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що є власником квартири №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові. У зв”язку з неналежним наданням послуг з теплопостачання вирішила відмовитись від централізованого опалення. ОСОБА_2 районна адміністрація відмовила їй у наданні дозволу на встановлення індивідуального опалення в квартирі, хоча іншим мешканцям такі дозволи надавались, тому змушена звернутись до суду.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 районної адміністрації м.Львова в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, покликаючись на те, що постановою КМУ від 31 жовтня 2007р. №1268 “Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. №630, змінено порядок надання дозволів на встановлення індивідуального опалення в будинках, а саме: “Видача дозволів проводиться лише на будинок в цілому, за умови висловлення письмової згоди усіх мешканців будинку та технічної можливості”. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представники відповідачів ОСОБА_3 міського комунального підприємства “Львівтеплоенерго”та Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Львівгаз”в судове засідання не з'явилися, подали суду заяви про розгляд справи у їх відсутності.
Заслухавши пояснення представника відповідача ОСОБА_2 районної адміністрації м.Львова, вивчивши та оцінивши всі докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 ЦПК України, завдання цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до положень ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Більше того, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно обмежений у його здійсненні (ч. 1 ст. 321 ЦК України).
Як вбачається із свідоцтва про право власності серії САС№865050 від 27 січня 2010 року позивач є власником квартири №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові.
З метою влаштування автономного опалення в квартири, та у відповідності до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання, позивач звернулася до ОСОБА_2 районної адміністрації ОСОБА_3 міської ради про надання дозволу на відключення нежитлових приміщень від системи централізованого опалення та центрального водопостачання, у зв'язку з неналежним наданням послуг з постачання теплової енергії з боку ЛМКП “Львівтеплоенерго”та економністю індивідуальної системи, для влаштування автономного опалення.
ОСОБА_2 районна адміністрація відмовила позивачу у задоволенні прохання щодо надання дозволу на встановлення автономного опалення.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Відносини у сфері житлово-комунальних послуг врегульовані Законами України „Про житлово-комунальні послуги” та „Про теплопостачання”.
Закон України „Про теплопостачання” в редакції від 02 червня 2005 року, діючий на момент встановлення системи індивідуального опалення, визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, транспортуванням, постачанням і використанням теплової енергії, державним наглядом за режимами споживання. Державне управління у сфері теплопостачання здійснюють: на загальнодержавному рівні - Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади у межах свої повноважень.
Згідно зі статтею 13 Закону України „Про теплопостачання”, до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать регулювання діяльності суб'єктів відносин у сфері теплопостачання в межах, віднесених до відання відповідних рад.
Статтею 8 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” встановлено нормативне регулювання у сфері житлово-комунальних послуг, згідно якої стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють та затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах свої повноважень та згідно з законодавством.
Постанова КМУ від 31 жовтня 2007 р. № 1268 “Про внесення змін до правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630, прямо обмежує конституційні права громадян та норми Закону України “Про теплопостачання”від 2 червня 2005 року N 2633-IV, а саме ч. 1 ст. 24. “Права та основні обов'язки споживача теплової енергії”, щодо права споживача на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Так, згідно технічних умов №19/822 на МВК, виданих ПАТ по газопостачанню та газифікації "Львівгаз" 16.11.12р. за №19/822 можливо здійснити відключення квартири №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові від мереж ЦР і ГВП та облаштувати індивідуальне опалення квартири.
Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 липня 2005р. №630 “Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення”: “Споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води”.
Положення п. 25 цієї ж постанови вказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. А відтак самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється. Відповідно до наведеного положення, позивач звернулася до ОСОБА_2 районної адміністрації м. Львова (як центрального органу виконавчої влади) про надання дозволу на встановлення індивідуального опалення в будинку для реалізації свого права.
Відповідно до “Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання”, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р. для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП.
Для вирішення питання відключення окремих приміщень житлового будинку від мереж централізованого опалення власник, наймач (орендар) приміщення повинен звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник, наймач (орендар) приміщення зазначає причини відключення.
Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має враховувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного поселення або окремого мікрорайону.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові.
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.
Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є неможливість забезпечення, у разі відокремлення приміщення даного споживача (секції, під'їзду) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому.
У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.
У ч.2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 24 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч.10 ст. 59, ч. 2 ст. 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Діючі норми і правила допускають встановлення автономних газових опалювальних котлів. При цьому враховуються характерні особливості в кожному окремому випадку. Якщо діючий переріз труб системи газопостачання квартир в будинку не дозволяє додаткового підключення газового опалювального котла, то таке підключення можливе шляхом окремого вводу в приміщення будинку від зовнішньої газової труби газопостачання будинку.
Відповідно до ст. 6, 7, 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Представник відповідача не зміг надати суду переконливих пояснень та доказів неможливості забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання сусідніх приміщень або будинку в цілому внаслідок відокремлення окремого приміщення будинку від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
У відповідності до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення.
Таким чином, з огляду на вищенаведене, та керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 19, 22, 55, 124 Конституції України, ст.ст. 319, 383 ЦК України, ст.ст. 3, 4, 15, 31, 60, 88, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 24, 59, 77 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 5, 6, 15, 16, 19, 24, 25 Закону України “Про теплопостачання”, рішенням виконкому ОСОБА_3 міської ради від 10.03.2006р. №297, наказом міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України за №4 від 22.11.2005р., суд, -
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної адміністрації ОСОБА_3 міської ради, Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Львівгаз”, ОСОБА_3 міського комунального підприємства “Львівтеплоенерго”про надання дозволу на відключення квартири від мережі центрального опалення та влаштування автономного опалення задоволити.
Зобов'язати Львівське міське комунальне підприємство “Львівтеплоенерго”розробити та надати технічні умови на розробку робочого проекту з влаштування автономного опалення в квартирі №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові та надати погодження на відключення даної квартири від мережі ЦО і ГВП.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Львівгаз”розробити та надати технічні умови облаштування в квартирі №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові автономного опалення шляхом монтажу двоконтурного котла.
Зобов'язати ОСОБА_2 районну адміністрацію ОСОБА_3 міської ради видати розпорядження про надання дозволу на відключення квартири №38, у будинку №64 на пр.Ч.Калини у м.Львові від мережі ЦО і ГВП та влаштування індивідуального (автономного) опалення шляхом монтажу двоконтурного котла.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий Борейко С.В.