02 вересня 2015 року Справа № 876/10165/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Большакової О.О.,
Судової-Хомюк Н.М.,
з участю секретаря судового засідання Малетич М.М.,
представника позивача Завалишина Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року в адміністративній справі № 813/6243/14 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У вересні 2014 року Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (надалі - ДТГО «Львівська залізниця») звернулося з позовом до Берегівської об'єд-наної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (надалі - Берегівська ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0003551700, № 0003561700 та № 0003571700 від 26.08.2014 р.
Позов обґрунтовано тим, що належний до сплати податок з доходів фізичних осіб відокремленим підрозділом «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» сплачений до бюджету у повному розмірі.
Зазначає, що в даному випадку вказаний відокремлений підрозділ належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету з доходів фізичних осіб, та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м.Ужгорода, що зокрема підтверджено висновками акта перевірки податкового органу.
Тому вважає, що вказані податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року позов задоволено.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржила Берегівська ОДПІ, яка вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, а тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що ВП ДТГО «Львівська залізниця» по Берегівському районі в порушення п.п.168.4.3, п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. перераховував податок з фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м.Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів (цехів, пунктів), які входять до ВП ДТГО «Львівська залізниця» по Берегівському районі.
Зазначив, що структурний підрозділ (цех) у розумінні Господарського кодексу України при застосуванні норм Податкового кодексу в частині сплати податку на доходи фізичних осіб необхідно відносити до відокремленого підрозділу, не уповноваженого нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб. Відповідно обов'язок податкового агента щодо нарахування (сплати) податку на доходи фізичних осіб з найманих працівників структурного підрозділу (цеху) виконує юридична особа. При цьому податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу (цеху), перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу (цеху). А тому вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, обговоривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що дана апеляційна скарга є безпідставна і не підлягає до задоволення з наступних міркувань.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на підставі направлень від 27.02.2014 р. ДПІ у м.Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області проведено документальну планову виїзну перевірку ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р., за результатами якої складено акт перевірки № 2120/07-01-22-01/25449675 від 11.08.2014 р.,
З висновків акта перевірки видно, що позивач допустив порушення п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 3 923 245,37 грн, в тому числі: по Свалявському району - в сумі 53 528,68 грн, по Мукачівському району - в сумі 640 868,86 грн, по Воловецькому району - в сумі 95 859,88 грн, по Виноградівському району - в сумі 367 877,62 грн, по Великоберезнянському району - в сумі 200 040,13 грн, по Перечинському району - в сумі 29 072,59 грн, по Сколівському району - в сумі 174 365,79 грн, по Берегівському району - в сумі 966 712,22 грн, по Ужгородському району - в сумі 1 169 166,37 грн, по Турківському району - в сумі 88 575,21 грн, по Хустському району - в сумі 65 140,50 грн, по Тячівському району - в сумі 47 326,84 грн, по Іршавському району - в сумі 24 710,68 грн.
На підставі вищезазначеного акта перевірки відповідачем 26.08.2014 р. винесено податкові повідомлення-рішення:
- № 0003551700, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників по акту с/р Батьово за основним платежем 842 523,73 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 610 716,30 грн;
- № 0003561700, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників по акту с/р Боржава за основним платежем 32 610,52 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 23 601,52 грн;
- № 0003571700, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників м.Берегово за актами перевірок за основним платежем 91 577,97 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 66 614,28 грн.
Відповідач на підтвердження обґрунтованості висновків перевірки, викладених в акті та правомірності винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень посилається на те, що ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» в порушення вимог п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 р. перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м.Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу Відокремленого підрозділу.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що окремі структурні підрозділи (пункти технічного обслуговування та цехи), що входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» не є самостійними відокремленими підрозділами, а тому зазначений відокремлений підрозділ, який в даному випадку є податковим агентом, не зобов'яза-ний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням своїх віддалених підрозділів.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є вірними.
Пунктом 15.1 ст.15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Згідно зі статтею 64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Відповідно до п.1.1 Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця», затвердженої начальником ДТГО «Львівська залізниця» 05.11.2009 р., дирекція є відокремленим підрозділом Залізниці з державною формою власності і не є юридичною особою.
Як видно з матеріалів справи, відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м.Ужгороді Закарпатської області згідно довідки від 02.11.2000 р. за № 28-1/668.
Відповідно до статті 64 Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента-юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Пунктом 18.1 ст.18 ПК України передбачено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно із п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Відповідно до п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007 р. № 5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи» аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Аналізуючи вимоги статті 64 Господарського кодексу України, колегія суддів апеляційного суду приходить до переконання про помилкове прирівнювання податковим органом структурних підрозділів ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» до відокремлених підрозділів, оскільки такі не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до частини четвертої 4 цієї статті не погоджувало питання про розміщення такого підрозділу ДТГО «Львівська залізниця» з відповідним органом місцевого самоврядування у Берегівському районі в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність такої дільниці процедури погодження не потребує.
Згідно із пунктом 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська залізниця» наділений статусом податкового агента.
Ним було подано податкові розрахунки і повністю виконано обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м.Ужгорода, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
Крім того, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відокремлений підрозділ, який в даному випадку є податковим агентом, не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням своїх віддалених підрозділів, оскільки такі не є самостійними відокремленими підрозділами.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія вважає, що розглядаючи спір, місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Частиною першою статті 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З врахуванням викладеного судова колегія дійшла переконання, що доводи апеляційної скарги є безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року в адміністративній справі № 813/6243/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Р.Й.Коваль
Судді О.О.Большакова
Н.М.Судова-Хомюк
Ухвала в повному обсязі складена 04 вересня 2015 року.