Ухвала від 02.09.2015 по справі 803/1802/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2015 року Справа № 876/10011/14

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Старунського Д.М., Курильця А.Р.

з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2014р. по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Аванта» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

08.09.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 07.08.2014 року № 0007752205 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1168,14 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що не погоджується із вказаним податковим повідомленням-рішенням за порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з тих підстав, що ТзОВ ТД «Аванта» належним чином веде облік товарних запасів у власній торговій мережі, на вказаний у додатку №3 до акту перевірки товар наявні первинні документи бухгалтерського обліку.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 02.10.2014р. позов задоволено.

Податковий орган оскаржив дану постанову з підстав невірно встановлених обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відповідно п.75.1 ст.75 ПК України - контроль за дотриманням фактичних перевірок покладено цим Кодексом та іншими законами України та відповідно п.80.1 ст.80 цього ж Кодексу фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Тобто, фактична перевірка здійснюється по факту та перевіряються документи, які є в наявності на момент здійснення такої перевірки.

У магазині «Сонях» суб'єкта господарювання ТзОВ «Торговий дім «Аванта» на момент здійснення фактичної перевірки були відсутні первинні документи (накладні, акти прийому - передачі) на алкогольні напої в кількості 6 одиниць.

Порушення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації згідно додатку №3 до акта фактичної перевірки на загальну суму 584,07 грн. складено посадовими особами ГУ Міндоходів у Волинській області спільно з обліковцем з реєстрації бухгалтерських даних Жуковською Г.В. та керуючим магазином Ксьонзом В.П., які власним підписом засвідчили кількість товару, що не облікований належним чином на момент перевірки. В ході перевірки обліковцем Жуковською Г.В. надано пояснення щодо відсутності прихідних накладних на товар, оскільки такі передаються до центрального офісу ТзОВ «Аванта в архів щомісяця.

Вважає, що судом не взято до уваги, що у п.16 наказу від 26.08.2009 року №51 прийнятого ТзОВ «ТД «Аванта» щодо затвердження Стандарту про порядок приймання, відпуску товарно-матеріальних цінностей та їх документального оформлення у торгівельній мережі чітко не зазначено у які терміни первинні документи передаються у центральну бухгалтерію ТзОВ «Атланта» структурними підрозділами.

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфер торгівлі, громадського харчування та послуг» - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов»язання вести у порядку, передбаченому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку реалізованих товарів (наданих послуг).

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це не можливо безпосередньо після її закінчення - ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Відповідно до п.17 Порядку провадження торгівельної діяльності та торгівельного обслуговування населення, затверджених Постановою КМУ від 15.06.2006 року за №833, забороняється продаж товарів. що не мають відповідного належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів передбачених законодавством, зокрема, що засвідчують їх якість та безпеку.

До документів, що є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушення установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ст.55 КАС України Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області замінено на Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Волинській області.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників позивача, які просять залишити без змін рішення суду, представника відповідача, яка просять задоволити апеляційну скаргу, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ ТД «Аванта» зареєстроване як юридична особа, до основного виду діяльності якого відноситься - п.47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.56-57), випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 09.09.2014 року (а.с.58-59), перебуває на обліку як платник податків в Луцькій ОДПІ. (а.с.59-60).

Головним управлінням Міндоходів у Волинській області проведена фактична перевірка господарської одиниці - магазину «Сонях», розташованого за адресою: м.Луцьк, вул.Карпенка-Карого, 1а, суб'єкта господарювання ТзОВ ТД «Аванта», про що складено акт фактичної перевірки від 24.07.2014 року (а.с.73-74), яким встановлено, що позивачем порушено порядок обліку товарних запасів за місцем їх реалізації - здійснюється реалізація товарів, які не відображені в такому обліку; на господарській одиниці відсутні будь-які прихідні документи (накладні, акти прийому-передачі тощо), що підтверджують оприбуткування товару, за місцем його реалізації, згідно з відомостями додатку №3 до акту перевірки не облікованого у встановленому законом порядку перевіркою встановлено на загальну суму 584,07 грн., чим порушено п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». На вказаний акт перевірки платником були подані письмові заперечення від 29.07.2014 року № 791/1 з додатками у вигляді копій первинних документів (а.с.17-18), проте, вони були відхилені, про що Луцька ОДПІ повідомила позивача листом від 06.08.2014 року (а.с.19-20).

На підставі вказаного акту фактичної перевірки податковим органом 07.08.2014 року було прийняте податкове повідомлення-рішення форми «С» 0007752205, згідно з яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 1169,14 грн., за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, на суму 584,07 грн., вказаним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів в сумі 1168,14 грн. (а.с.75).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, оскільки доводи податкового органу про порушення позивачем законодавства у вигляді реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку, не знайшли свого підтвердження, виходячи з наступного:

Відповідно до п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (з наступними змінами та доповненнями) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 цього ж Закону визначено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Згідно із статтею 20 вказаного Закону до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ТзОВ ТД «Аванта» прийнято наказ №51 від 26.08.2009 року, яким затверджено Стандарт про порядок приймання, відпуску товарно-матеріальних цінностей та їх документального оформлення у торгівельній мережі ТзОВ ТД «Аванта» (а.с.61-70). Пунктом 16 вказаного Стандарту визначено, що відпуск товарно-матеріальних цінностей та продаж покупцям (по перерахунку) у структурних підрозділах проводиться лише на підставі належним чином оформлених видаткових або внутрішніх накладних, які містять підпис, прізвище та ініціали директора або адміністратора, який дозволив їх відпуск, підпис, прізвище та ініціали бухгалтера, який склав цей документ, підпис, прізвище та ініціали завідуючого складом (комірника), який відпустив ці товарно-матеріальні цінності та підпис, прізвище та ініціали експедитора, покупця або іншої відповідальної особи, що прийняла товар для перевезення у присутності працівника служби охорони, який засвідчує своїм підписом факт відпуску товару. Ці видаткові накладні готуються у 3-х примірниках: перший з яких залишається у завідуючого складом (комірника) (із підписом одержувача), другий залишається у бухгалтерії структурного підрозділу (із підписом завідуючого складом і отримувача), третій передається експедитору або покупцю. Ці документи разом із реєстром накладних передаються у централізовану бухгалтерію ТзОВ ТД «Аванта» у визначені терміни для подання товарних звітів структурними підрозділами.

З додатку №3 до акту фактичної перевірки від 24.07.2014 року вбачається, що на момент проведення перевірки були відсутні первинні документи на алкогольні напої в кількості 6 одиниць (а.с.80).

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, до заперечень на акт перевірки (а.с.17-18), позивачем були подані первинні документи, які підтверджують факт дотримання позивачем порядку обліку товарних запасів.

Відповідно до ч.1, 2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (з наступними змінами та доповненнями) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Факт оприбуткування товарів, їх внутрішнє переміщення зі складів ТзОВ ТД «Аванта» для роздрібного продажу через магазин «Сонях», відображення накладних у відповідних реєстрах підтверджується: накладними, реєстром накладних: за період з 01.12.2013 року по 31.12.2013 року, за період з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, за період з 01.03.2014 року по 31.03.2014 року та з 01.04.2014 року по 30.04.2014 року, за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року (а. с.17, 18, 21 - 24, 26-27, 31-35; 38 - 41, 43, 46, 47) товарним звітом №07 на липень 2014 року від 05.08.2014 року (а.с.83-84), оприбуткування товару додатково підтверджується електронним витягом із складської програми про рух товару (а.с.85-132)

Таким чином, позивачем доведено суду першої і апеляційної інстанції, факт оприбуткування товарів, їх внутрішнє переміщення зі складів ТзОВ ТД «Аванта» для роздрібного продажу через магазин «Сонях», а відсутність за місцем реалізації товарів на момент проведення перевірки вказаних первинних документів не може вважатися порушенням п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Крім того, постановою Луцького міськрайонного суду від 28.08.2014 року у справі №161/13369/14-п встановлено, що порушення Жуковською Г.В. (обліковця з реєстрації бухгалтерських даних магазину «Сонях» ТзОВ ТД «Аванта») п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не знайшло свого підтвердження. (а.с.145-146).

При цьому, колегія суддів враховує вимоги ч.2 ст.71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2014р. по справі №803/1802/14 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: Д.М.Старунський

А.Р.Курилець

Повний текст виготовлено 04.09.2015р.