Ухвала від 02.09.2015 по справі 813/6192/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2015 року Справа № 876/10084/14

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Старунського Д.М., Курильця А.Р.

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2014р. по справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

09.09.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області від 08.08.2014р. №0005471700, щодо збільшення суми грошового зобов'язання по податку з доходів найманих працівників на загальну суму 47445,80 грн., у т.ч. за основним платежем - 28395,49 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) -19050,31 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що дільниці, які входять до складу Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО "Львівська залізниця», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб. Сплачуючи ПДФО за місцезнаходженням ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» позивач керувався положеннями пп.168.4.3, 168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України. При цьому позивач зазначає, що обов'язок розподіляти та спрямовувати до відповідних місцевих бюджетів сплачений ПДФО, відповідно до положень Бюджетного кодексу України, покладено на органи державної казначейської служби України, а не на позивача чи його відокремлених підрозділів.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2014р. позов задоволено.

Податковий орган оскаржив дану постанову з підстав невірно встановлених обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що з 1 липня 2012 року відокремлені підрозділи для цілей розділу IV Податкового кодексу України визначаються з урахуванням норм ст.64 Господарського кодексу України, а не згідно із статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців", тобто дотримання умови щодо внесення юридичною особою до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців інформації про такі підрозділи не вимагатиметься.

Відповідно до ст.63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах ДПС за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування чи об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних органах ДПС за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи ДПС за місцезнаходженням таких об'єктів відповідно до Порядку N1588.

пп.7.1 п.7 цього Порядку визначено, що якщо відповідно до законодавства у платника

податків, крім обов'язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або

нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов'язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то він зобов'язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному органі ДПС. Повідомлення про об'єкт оподаткування або об'єкт, пов'язаний з оподаткуванням, або через який провадиться діяльність, за ф. N 20-ОПП (додаток 11 до Порядку N 1588) подається протягом 10 робочих днів після його реєстрації, створення чи відкриття до органу ДПС за місцезнаходженням такого об'єкта.

Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом Податкового кодексу (пп. 8.2 п. 8 Порядку N 1588).

Порядок сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету передбачено ст.168 ПК України, відповідно до норм якої податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу. При цьому обов'язки з нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету покладено на податкового агента, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку і зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст.167 Податкового кодексу.

Згідно з п.2 ст.64 Бюджетного кодексу податок на доходи фізичних осіб, який сплачується податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за її місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що сплачуються фізичній особі.

Крім того, пп.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України передбачено, що суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період

перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, за такий відокремлений підрозділ усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно з пп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України - юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням сплачують (перераховують) суми утриманого податку (одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів) на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Таким чином, структурний підрозділ (цех) у розумінні Господарського кодексу при

застосуванні норм Податкового кодексу в частині сплати податку на доходи фізичних осіб слід відносити до відокремленого підрозділу, не уповноваженого нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб. Відповідно обов'язок податкового агента щодо нарахування (сплати) податку на доходи фізичних осіб з найманих працівників структурного підрозділу (цеху) виконує юридична особа. При цьому податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу (цеху), перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу (цеху).

Відповідно до пп.168.4.7 п.168.4 ст.168 розділу IV Податкового кодексу України відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Згідно п.127.1 ст.127 ПК України - ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків,- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента.

Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця» зареєстрований Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції, організаційно-правова форма - Філія (інший відокремлений підрозділ). Згідно з довідкою Головного управління статистики у Львівській області дата створення Відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця» 11.11.1946р., місцезнаходження: місто Ужгород, вулиця Артилерійська, будинок, 1а. Вказаний відокремлений підрозділ перебуває на обліку в ДПІ у м.Ужгород.

Відповідно до Положення про Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця» (нова редакція) (далі-Дистанція) від 20.09.2011р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений відповідно до наказу начальника залізниці від 17.02.1997р. №72/Н і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Дистанція є відокремленим підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" без права юридичної особи та перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленому підрозділу "Служба будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДТГО «Львівська залізниця».

Відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку Дистанції (код 00267507) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010р по 31.12.2012р. Перевіркою встановлено, що ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» в порушення пп.168.4.3, пп.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України за період з 01 липня 2012 року по 31 грудня 2012 року перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно - господарського управління (м.Ужгород), а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу ВП «Ужгородська дистанція водопостачання», про що складено акт від 28.07.2014р №2042/07-01/22-01/00267507 та встановлено, що в порушення п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця» у липні-грудні 2012 року перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м.Ужгород, а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу відокремленого підрозділу. Кредиторська заборгованість за липень-грудень 2012 року по структурному підрозділу - Дільниця станції «Королево» становить 28395,49 грн.

На підставі Акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.08.2014р. №0005471700.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, оскільки вважає помилковим твердження відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - дільниця станції «Королево» з наступних підстав:

До складу Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" - юридичної особи входить, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі ряд структурних підрозділів, в тому числі структурний підрозділ - Дільниця станції «Королево» (кількість працюючих 13), місцезнаходження - Виноградівський район, с.Королево, вул.Станційна, 26.

Відповідно до п.63.2. ст.63 Податкового кодексу України взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

п.15.1 ст. 15 ПК України передбачає, що Відокремлений підрозділ Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця» є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 20.09.2011р. Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м.Ужгород, вул. Артилерійська 1а, та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.

Згідно з ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами - ст.64 Господарського кодексу України.

Вказаний підрозділ за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.

п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений у статті 168 Податкового кодексу України. У п.168.1.1 названої статті передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Згідно з п.168.4.1 тієї ж статті податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

п.п.168.4.4 та 168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України - суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів. Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Згідно з п.176.2 ст.176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

Колегія суддів погоджується з висновком суду про помилкове прирівнювання відповідачем структурного підрозділу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - дільниця станції «Королево» до відокремленого підрозділу, оскільки такий є виробничим структурним підрозділом та не має затвердженого ДТГО положення, яке б надавало їй статус відокремленого підрозділу та у відповідності до ч.4 ст.64 ГК України, не погоджувало питання про розміщення такого підрозділу ДТГО «Львівська залізниця» з відповідним органом місцевого самоврядування (Виноградівський район) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність такої дільниці процедури погодження не потребує.

Колегія суддів вважає, що Відокремлений підрозділ "Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця» юридично наділений статусом податкового агента, вказаним підрозділом подано ДПІ в м.Ужгороді податкові розрахунки за ІІI-IV квартал 2012 року, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ в м.Ужгороді не зазначено.

Дана правова позиція стверджується ухвалою ВАС України від 06.07.2015р. у справі №К/800/28408/14.

При цьому, колегія суддів враховує вимоги ч.2 ст.71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Керуючись ст.ст.160, 195 - 197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Виноградівському районі Головного управління Міндоходів у Закарпатській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2014р. по справі №813/6192/14 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя: М.П.Кушнерик

Судді: Д.М.Старунський

А.Р.Курилець