Ухвала від 03.09.2015 по справі 809/2718/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2015 року Справа № 876/9937/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.09.2014 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Укртрансінспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Укртрансінспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови.

Позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансінспекції в Івано-Франківській області № 025240 від 24.07.2014 року про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.09.2014 року позивачу в задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1, який в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Апелянт посилається на те, що суд першої інстанції, порушивши норми матеріального та процесуального права, не врахував, що позивачем не було порушено вимог законодавства про автомобільний транспорт, тому фінансові санкції згідно оскаржуваної постанови відповідача до нього застосовані безпідставно.

Особи, які беруть участь в справі, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що є підставою для її розгляду в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

У справі встановлено, що 8.07.2014 року на ділянці 66+635 км. автомобільної дороги Н-10 Стрий-Чернівці на підставі завдання на перевірку №005494 та графіка щоденної роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на липень 2014 року, державними інспекторами управління Укртрансінспекції в Івано-Франківській області здійснювалася перевірка вагових та габаритних параметрів транспортних засобів, що рухалися вказаною автодорогою.

У ході перевірки складено акт № 001968 від 8.07.2014 року про перевищення автомобілем марки МАЗ, державний номер НОМЕР_1 з причепом державний номер НОМЕР_2, який належить на праві власності фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, нормативних вагових параметрів - навантаження на здвоєну (третю і четверту) вісь на 1,85 тони. При цьому, інспекторами виявлено, що у водія автомобіля ОСОБА_2 відсутній дозвіл, який дає право на рух транспортного засобу автомобільними дорогами з перевищенням вагових обмежень або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Відповідно до акта перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №097057 від 8.07.2014 року, під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та вказаного вище акта №001968 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів установлено фактичні вагові параметри навантаження на осі автомобіля марки МАЗ-9397/54341, державний номер НОМЕР_1 з причепом з причепом марки МАЗ-9397, державний номер НОМЕР_2: першу - 5,2 т., другу - 10,3 т., третю - 8,15 т., четверту - 9,7 т. Відстань між осями транспортного засобу становить: 4,0 м., 7,0 м., 2,4 м. Фактична повна маса автомобіля становить 33,350 тонни, нормативно допустима - 38,0 тонн. В актах зазначено власника транспортного засобу - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 та дані щодо вантажу - «ліс», згідно товарно-транспортної накладної від 8.07.2014 року №790113, відправник - ДП «Івано-Франківське лісове господарство», одержувач вантажу - ТОВ «Кроно-Україна» .

Зважування транспортного засобу проводилося вагою пересувною автомобільною марки «CHEKLODE FREEWEIGHT» заводський номер 008238, фірми виробника CENTRAL WEIGHING LTD. Дані ваги зареєстровано в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за номером У2570-07.

Вищевказані акти від 8.07.2014 року за № 097057 та № 001968 без зауважень та заперечень були підписані водієм транспортного засобу ОСОБА_2 Вагові параметри та параметри автомобіля МАЗ щодо відстані між осями, які зазначені в актах перевірки, не заперечуються й самим позивачем.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що постанова відповідача про застосування до ОСОБА_1, адміністративно-господарського штрафу є правомірною, оскільки транспортним засобом позивача було допущено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі Закон №2344-ІІІ) визначено, що автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно ч. 1 ст. 47 Закону №2344-ІІІ, до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями, а також технологічні перевезення вантажів, що здійснюються в межах одного виробничого об'єкта без виїзду на автомобільні дороги загального користування.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 48 Закону №2344-ІІІ, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Згідно абзацу 3 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року (далі Правила дорожнього руху), маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху, нормативно допустима фактична загальна маса типу транспортного засобу, який належить позивачу, становить не більше 38 тонн, а осьове навантаження на вказаний у постанові автомобіль, який належить ОСОБА_1 не повинні перевищувати вагових параметрів - 11/11/16 тонн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі Порядок № 879).

Відповідно до пп. 3 п. 2 розділу «Загальні питання» Порядку № 879, великовагові транспортні засоби - транспортні засоби, вагові параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Відповідно до п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ, що забезпечую безпеку дорожнього руху.

Згідно п. 21 Порядку № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №221 «Про утворення відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України» утворено відкрите акціонерне товариство «Державну акціонерну компанію «Автомобільні дороги України».

Наказом Державної служби автомобільних доріг України від 17.07.2007 року № 377 «Про організацію та забезпечення контролю за проїздом великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування», з метою збереження автомобільних доріг та штучних споруд на них від руйнувань при проїзді великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та на виконання постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, передано ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» повноваження з організації та проведення габаритно-вагового контролю за проїздом автомобільними дорогами загального користування великогабаритних і великовагових транспортних засобів, крім великовагових транспортних засобів, загальна вага яких перевищує 60 тонн та (або) осьове навантаження перевищує 15 тон. Забезпечення організації та виконання робіт з проведення габаритно-вагового контролю за автомобільних дорогах покладено на Служби автомобільних доріг в областях та дочірні підприємства ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» спільно з підрозділами Державтоінспекції.

Відповідно до п. 15 Порядку №8 79, контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансінспекції, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.

Відповідно до частин 1, 2, 4, 5 і 10 пункту 4 спільного наказу Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 року №1007/1207 «Про затвердження Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4.02.2014 року № 215/24992 (далі Порядок №1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю:

визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування №879;

розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів;

видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);

складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування №879;

у разі відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Результати вимірювання вагових параметрів транспортного засобу розраховуються автоматично за допомогою спеціального програмного забезпечення, записуються до бази даних вагового індикатору та роздруковуються.

У справі встановлено, що результати вимірювання вагових параметрів автомобіля марки МАЗ-9397/54341, державний номер НОМЕР_1 з причепом марки МАЗ-9397, державний номер НОМЕР_2 розраховані за допомогою спеціального програмного забезпечення, записані до бази даних вагового індикатору та роздруковані.

За таких обставин, розрахунок від 8.07.2014 року № 16 плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування - вказаного вище автомобіля марки МАЗ-9397/54341 з причепом, яка складає 24,30 євро, складений правомірно.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що постанова відповідача про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн. прийнята правомірно, тому суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Постанова суду першої інстанції про відмову ОСОБА_4 в задоволенні позову прийнята на підставі повно встановлених обставин справи, належної оцінки доказів, правильно застосованих нормах матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому не можуть бути підставою для її задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.09.2014 року в справі № 809/2718/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : А.І. Рибачук

Д.М.Старунський