Постанова від 02.09.2015 по справі 162/779/15а,2а/162/1235/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2015 року Справа № 876/8222/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 23 квітня 2015 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

У 2015 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж 15 років; допустити рішення суду до негайного виконання.

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 23 квітня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії та зобов'язано відповідача, починаючи з 13 лютого 2015 року, провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 % заробітку. Постанову у межах суми стягнення за один місяць звернуто до негайного виконання. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із постановою суду, її оскаржив відповідач, який вважає, що судом при винесенні рішення допущено неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та закрити провадження по справі.

Свої вимоги мотивує тим, що із введенням в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) порядок здійснення перерахунку пенсії змінився, а тому подальше її збільшення має проводитись відповідно до вимог цього Закону. Крім того, у 2013 році позивачка зверталась з аналогічними позовними вимогами, проте рішенням апеляційного суду в задоволенні позову відмовлено.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі ст. 197 КАС України колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити частково з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Задовольняючи позовні вимоги позивача суд першої інстанції виходив із того, що оскільки позивачка обрала умови та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796, тому дії відповідача при перерахунку її пенсії є протиправними, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справами, що позивачка є потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 4).

З матеріалів справи вбачається, що позивачка отримує пенсію за віком з 13.04.1995 року, яка призначена і обрахована на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У 2014 році позивачка зверталася до відповідача із заявою про перерахунок понаднормового страхового стажу із збільшенням розміру пенсії на 1 процент заробітку за кожний рік роботи понад 15 років відповідно до положень ст. 56 Закону № 796.

Листом від 12.12.2014 року № 1572/Б-01 відповідач відмовив позивачці у вказаному перерахунку у зв'язку з відсутністю підстав для такого у відповідності до ст.56 Закону № 796-XII та повідомив, що пенсія обчислена згідно вимог чинного законодавства.

У лютому 2015 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про вибір умов та порядку пенсійного забезпечення, відповідно до Закону № 796, проте листом від 27.02.2015 року № 146/Б-01 позивачці було відмовлено в такому (а.с. 5-6).

Відповідно до статті 56 Закону № 796 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796 або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним Законом № 796.

Крім того, в матеріалах справи міститься заява позивачки про вибір умов та порядку пенсійного забезпечення відповідно до Закону № 796 (а.с. 6).

Обставини справи свідчать про те, що позивачка обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796. Аналіз ст. 56 наведеного Закону свідчить про те, що вона визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Отже, потерпілий від наслідків Чорнобильської катастрофи особа має право за своїм вибором на одержання пенсії на умовах, визначених вказаним Законом.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону № 796 та частини 1 статті 28 Закону № 1058, колегія суддів прийшла до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Посилання відповідача на рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.12.2014 року за результатами розгляду позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, за результатами якого в задоволенні позову відмовлено не береться судом до уваги, оскільки вказаним рішенням позивачці відмовлено в перерахунку пенсії з тих мотивів, що вона не зверталась до відповідача із заявою про одержання пенсії відповідно до Закону № 796.

Проте, у квітні 2015 року позивачка звернулась з заявою про вибір умов пенсійного забезпечення, передбачених Законом № 796, проте відповідач відмовив позивачці в такому, що призвело до необхідності звернення до суду за захистом своїх прав. Таким чином, підстав для закриття провадження по справі колегія суддів не вбачає.

Таким чином, дії відповідача щодо відмови в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону № 796, є протиправними.

Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону № 1058 перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги слід задовольнити з 01.02.2015 року.

Відповідно до ч.4 ст.202 КАС України, оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, а оскаржувана постанова - скасуванню.

Керуючись ст.ст.195,197,198,202,205,207,254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області задовольнити частково.

Постанову Любешівського районного суду Волинської області від 23 квітня 2015 року у справі № 162/779/15-а скасувати, та прийняти нову постанову якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але не вище 75 % заробітку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області, починаючи з 01 лютого 2015 року, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75 % заробітку.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий : А.Р. Курилець

Судді : М.П.Кушнерик

Д.М.Старунський