Ухвала від 26.08.2015 по справі 345/275/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2015 р. Справа № 876/4171/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Костіва М.В.,

суддів Затолочного В.С., Улицького В.З.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18.03.2015 року в справі №345/275/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо невиконання рішення суду, скасування розпорядження,

встановив:

У січні 2015 року позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо невиконання рішення суду від 29.04.2014 року по справі №345/1286/14-а; скасувати розпорядження №134962 від 10.10.2014 року про зменшення розміру пенсії із 01.08.2014 року; зобов'язання провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії як інваліду 2 групи згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з 01.08.2014 року, з урахуванням проведених виплат; скерувати рішення до негайного виконання; винести окрему ухвалу та накласти штраф на керівника управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області; зобов'язати надати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18.03.2015 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії як інваліду 2 групи згідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з 01.08.2014 року, з урахуванням проведених виплат.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18.03.2015 року адміністративний позов задоволено частково: скасовано розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області №134962 від 10.10.2014 року про зменшення розміру пенсії з 03.08.2014 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі скаржник просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апеляційна скарга мотивована правомірністю обмеження проведення нарахування розміру пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 03.08.2014 року.

Сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату судового засідання. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів встановила наступне.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 29.04.2014 року в справі №345/1286/14-а адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій відповідача позов задоволено частково: визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.ст. 50. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними, зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії як інваліду 2 групи згідно зі ст.ст. 50. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з 01.01.2014 року, з урахуванням проведених виплат; зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі надати звіт про виконання рішення суду в місячний строк з дня набрання ним законної сили.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.09.2014 р. постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 29.04.2014 року в справі №345/1286/14-а залишено без змін.

На думку позивача, відповідач не виконує рішення зазначеного вище суду, а також неправомірно здійснив перерахунок пенсії, зменшивши її розмір.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, виходив з обов'язковості виконання судових рішень на всій території України, зокрема, і управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права.

Так, відповідно до розпорядження №134962 від 10.10.2014 року, виданого на виконання постанови Калуського міськрайонного суду від 29.04.2014 року, яка набрала законної сили, управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області проведено перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, та визначено її в розмірі 4842,04 грн.

Судовим рішенням, на виконання якого видано оскаржуване розпорядження, встановлено, що визначену цим рішенням пенсію слід проводити, починаючи з 01.01.2014 року. Кінцевої дати таких виплат не встановлено, виходячи з самого визначення поняття пенсії, виплата якої здійснюється на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу.

Відтак, в частині визначення кінцевої дати виплати пенсії розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області №134962 від 10.10.2014 року суперечить рішенню суду.

Окрім вказаного, спірне розпорядження, яким зменшено позивачу пенсію, не містить мотивів та підстав здійснення такого перерахунку.

Розпорядження - це документ, який видається посадовими особами, державними органами, установами, підприємствами в межах їх компетенції й має обов'язкову юридичну силу щодо громадян (працівників) та підлеглих установ, яким адресовано розпорядження.

Розпорядження складають, як правило, підзаконні акти двох типів:

- загального характеру - тривалої дії (видають ся Президентом, Кабінетом Міністрів та іншими органами виконавчої влади для виконання указів Президента, законів і рішень Верховної Ради);

- окремого характеру - стосуються конкретного вузького питання (видаються, як правило, в установах та на підприємствах їх керівниками та заступниками для вирішення оперативних завдань).

Розпорядження містить наступні реквізити: повна назва установи; назва документа; номер; дата видання; місце видання; назва (про що розпорядження); текст (констатуюча та розпорядча частини); додатки (при необхідності); посада, підпис, ініціали, прізвище особи, яка під писала розпорядження.

За своїм змістом розпорядження повинно бути логічним та зрозумілим для осіб, яким воно адресоване. В даному випадку, позивач оскаржує розпорядження, оскільки воно було видано на виконання рішення суду, хоча останнє не містило підстав для зменшення пенсії позивача.

Відтак, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про скасування розпорядження управління Пенсійного фонду України м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області №134962 від 10.10.2014 року, оскільки воно не містить підстав здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та ним встановлено кінцевий термін виконання рішення суду.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно зі ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Скаржник у встановленому законом порядку не довів наявність передбачених законом підстав для скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -

ухвалив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18.03.2015 року в справі №345/275/15-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Костів М.В.

Судді Затолочний В.С.

Улицький В.З.