Ухвала від 03.09.2015 по справі 826/2186/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/2186/15 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.

УХВАЛА

Іменем України

03 вересня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Ганечко О.М.,

суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.,

при секретарі Біднячук Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Хьорст Шкульов Україна» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.05.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Хьорст Шкульов Україна» до Центрального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Центрального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.05.2015 року в задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позов в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Представник апелянта підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити. Постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягє задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 вересня 2014 року № 1273 зобов'язано позивача усунути порушення законодавства про цінні папери (строк виконання: до 23 грудня 2014 року) (далі - рішення № 1273).

Рішення № 1273 прийнято у зв'язку з порушенням п. 3 Розділу III Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 737 (далі - Порядок № 737).

До 23 грудня 2014 року не скасовано реєстрацію випуску акцій, тобто рішення № 1273 не виконано.

28 січня 2015 року складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 37-ЦД-1-Е.

19 січня 2015 року Центральним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів.

За результатами розгляду вказаної справи, 28 січня 2015 року прийнято оскаржувану постанову, якою, за невиконання рішення № 1273, на позивача накладено штрафну санкцію у розмірі 17000,00 грн.

Так, згідно з ст. 2, ст. 3, ч. 1 ст. 5, ч.ч. 3-6 ст. 6, п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; приюденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії; контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Голова, члени Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, керівні працівники та спеціалісти центрального апарату і відповідних територіальних органів є державними службовцями.

Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку затверджується Президентом України.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Порядок та строки розгляду справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів, метою яких є забезпечення дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог законодавства на ринку цінних паперів, захисту прав учасників ринку цінних паперів, визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням відповідача-2 від 16 жовтня 2012 року № 1470 (далі - Правила № 1470).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 12 травня 2012 року подано заяву про скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ "АФ Прес" із відповідними документами.

Центральним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження від 10 травня 2012 року № 74-ЦД-В про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій ЗАТ "АФ Прес". Підставою для відмови стали виявлені Центральним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку недоліки в поданих документах, а також факт відсутності публікації повідомлення ЗАТ "АФ Прес" в засобах масової інформації про проведення загальних зборів акціонерів та невідповідність частини документів вимогам Порядку скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 року № 222.

Центральним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 30 жовтня 2013 року прийнято постанову № 2731-ЦД-1-Е про накладення на позивача штрафу у розмірі 17000,00 грн. у зв'язку з невиконанням вимоги Центрального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ "АФ Прес".

Штраф у вказаному розмірі позивачем сплачено у добровільному порядку.

Позивач не оскаржував у судовому порядку дії щодо прийняття розпорядження № 74-ЦД-В та постанови № 2731-ЦД-1-Е. Сплата штрафу у добровільному порядку, за переконанням суду, свідчить про те, що позивач погодився з прийнятими рішеннями.

Згідно п. 7, п. 10, п. 14 Правил № 1470, розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень.

Справи про правопорушення розглядаються уповноваженими особами, на підвідомчій території яких було виявлено порушення або перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення.

Справи про адміністративні правопорушення розглядаються відповідно до законодавства.

Постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об'єкта поштового зв'язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

Особа, яка відмовилася одержати постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанову по справі про адміністративне правопорушення), постанову про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанову про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважається такою, що її повідомлено належним чином про порушення справи; дату, час та місце складення акта про правопорушення; дату, час та місце розгляду справи про правопорушення; зупинення та відновлення провадження у справі; застосування санкції; про встановлений термін розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери для виконання.

У разі відмови адресата від отримання зазначених документів особа, яка їх доставляє, робить відповідну відмітку та засвідчує її власним підписом.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку 23 вересня 2014 року прийнято рішення № 1273, яким зобов'язано позивача, як правонаступника ЗАТ "АФ Прес", у строк до 23 грудня 2014 року усунути порушення вимог п. 3 розділу III Порядку № 737, та протягом одного робочого дня повідомити про усунення порушення та надати документи, які підтверджують факт усунення порушення.

Як вже зазначено вище, рішення № 1273 позивачем не виконано, зокрема, ним не надано пакет документів, який відповідає вимогам та дає підставу скасувати випуск цінних паперів.

Позивачем у судовому порядку не оскаржувалося рішення №1273, що, у свою чергу свідчить про те, що позивач погодився із наявністю порушення.

Позивач звертався до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із проханням про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ЗАТ "АФ Прес". Крім того, позивач просив роз'яснити, яким чином позивач може виконати вимоги щодо документів, які повинні були складатись у 2005 році.

Листом від 12 листопада 2014 року № 12/02/20931/НК Національна комісії з цінних паперів та фондового ринку повідомив позивача про те, що скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення здійснюється відповідно до вимог Порядку № 737. Перелік документів, які подаються до реєструвального органу на скасування реєстрації випуску акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення, встановлений п. 3 розділу III Порядку № 737.

У зв'язку з тим, що ЗАТ "АФ Прес" реорганізовано шляхом перетворення у товариство (позивача) у 2005 році, а також у зв'язку з тим, що на дату здійснення емітентом дій щодо припинення його діяльності шляхом реорганізації діяв інший Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, для скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ЗАТ "АФ Прес" необхідно надати документи до Центрального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відповідності до вимог Порядку для прийняття відповідного рішення.

Тобто, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку надано роз'яснення позивачу яким чином підлягають скасуванню реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, проте, як свідчать матеріали справи, позивачем станом на 23 грудня 2014 року не надано відповідачу-1 документів на виконання рішення № 1273, що позивачем і не заперечується.

Згідно п. 14 ч. ст. 8, п. 8 ст. 11 Закону "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржувана постанова прийнята правомірно, а тому не підлягає скасуванню.

Заявлені позивачем вимоги щодо зобов'язання Центральний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку скасувати реєстрацію випуску акцій ЗАТ "АФ Прес", правонаступником якого є позивач, та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ЗАТ "АФ Прес", або зобов'язання Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку надати у порядку, передбаченому п. 18 ст. 4 Положення № 1063/2011 роз'яснення з приводу порядку застосування законодавства з питань, що поставлені у листі від 27 жовтня 2014 року № 299, не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку надано роз'яснення позивачу щодо того, яким чином підлягають скасуванню реєстрації випусків акцій та анулюванню свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення здійснюється відповідно до Порядку № 737. Разом з тим, доказів подання позивачем документів, які передбачені Порядком № 737, суду не надано.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих обставин вбачається, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Хьорст Шкульов Україна" до центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії є безпідставним.

За таких обставин, апеляційна скарга є необґрунтованою, її доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у її задоволенні необхідно відмовити, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Хьорст Шкульов Україна» - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.05.2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Ганечко

Судді: О.Г. Хрімлі

А.Ю. Коротких

Повний текст ухвали виготовлено 04.09.2015 року.

.

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.