Справа: № 826/10051/15 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
Іменем України
03 вересня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Ганечко О.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Хрімлі О.Г.,
при секретарі Біднячук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бі Сі Інвест» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2015 року позов задоволено в повному обсязі.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 16.03.2015 р. №4125/10/26-50-15-01-10, згідно якого Товариству з обмеженою відповідальністю "Бі Сі Інвест" було відмовлено у прийнятті його податкової декларації з податку на додану вартість з додатком №5 за лютий 2015 р.
Вважати податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Бі Сі Інвест" (код 39379356) з податку на додану вартість за лютий 2015 р. з додатком №5 такою, що подана у момент фактичного її отримання ДПІ у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві, тобто 13.03.2015 р.
Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві відобразити задекларовані Товариством з обмеженою відповідальністю "Бі Сі Інвест" (код 39379356) показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 р. з додатком №5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ "Бі Сі Інвест" (код 39379356).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Представник апелянта підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити. Постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову в повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Бі Сі Інвест" було зареєстроване 05.09.2014 р. Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Голосіївського району реєстраційної служби ГУЮ у місті Києві, з 08.09.2014 р. перебуває на податковому обліку в ДПІ у Голосіївському р-ні ГУ ДФС у м. Києві.
13.03.2015 р. ТОВ "Бі Сі Інвест" засобами електронного зв'язку в електронній формі було надіслано до ДПІ у Голосіївському р-ні ГУ ДФС у м. Києві податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2015 р. (реєстраційний номер 9037675493) з додатком №5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів".
ДПІ у Голосіївському р-ні ГУ ДФС у м. Києві Листом №4125/10/26-50-15-01-10 від 16.03.2015 р. було повідомлено ТОВ "Бі Сі Інвест", що надіслана ним податкова декларація з податку на додану вартість за лютий 2015 р. (реєстраційний номер 9037675493) з додатком №5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (реєстраційний номер 9037675563) вважаються неподаними.
Згідно положень пп.21.1.1 - пп.21.1.5 п.21.1 ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності.
Пунктом 46.1 ст.46 ПК України, передбачено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Відповідно до п.49.8 та п.49.9 ст.49 ПК України, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених п.48.3 та п.48.4 ст.48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом (п.49.9 ст.49 ПК України).
Положеннями п.48.3 та п.48.4 ст.48 ПК України, передбачено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (п.48.4 ст.48 ПК України).
Згідно п.48.7 ст.48 ПК України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.49.11 ст.49 ПК України, у разі, подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог п.48.3 та п.48.4 ст.48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови
В Листі №4125/10/26-50-15-01-10 від 16.03.2015 р. відповідачем, в порушення вимог податкового законодавства, не було зазначено причин, через які подані ТОВ "Бі Сі Інвест" податкова декларація з податку на додану вартість за лютий 2015 р. (реєстраційний номер 9037675493) з додатком №5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (реєстраційний номер 9037675563) вважаються неподаними.
Водночас, в обґрунтування правомірності зазначених вище дій відповідача, останній посилався на те, що ДПІ у Голосіївському район ГУ ДФС у м. Києві отримано довідку 18-ОПП за №717 від 11.03.2015 р. про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, відповідно до якої місцезнаходження ТОВ "Бі Сі Інвест" не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" №755-IV від 15.05.2003 р. (надалі - Закон №755-IV), Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які, відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Згідно ч.1 ст.18 Закону №755-IV, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Нормами пункту 45.2 ст.45 Податкового кодексу України, визначено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Судом першої інстанції встановлено, що в поданій позивачем податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 р. в якості податкової адреси зазначено - 03191, м. Київ, вул. Лятошинського композитора, 14-а, при цьому, аналогічна адреса зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як місцезнаходження ТОВ "Бі Сі Інвест".
Крім того, на підтвердження свого місцезнаходження за зазначеною вище адресою позивачем було надано Договір про співробітництво №05/07/КЛ/15 від 22.01.2015 р., укладений між ТОВ "Бі Сі Інвест" та ТОВ "Консалтингова компанія "Бізнес-Проект", відповідно до якого визначено умови використання позивачем права тимчасового спільного користування частиною приміщення ТОВ "Консалтингова компанія "Бізнес-Проект", що знаходиться за адресою: Україна, 03191, м. Київ, вул. Лятошинського композитора, 14-а.
Однак, відповідачем не було надано належних доказів того, що адреса, зазначена позивачем в поданій ним податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 р., не відповідає дійсності.
Крім того, відповідачем не було зазначено та не надано належних доказів того, що подана позивачем податкова декларація з податку на додану вартість з додатком №5 за лютий 2015 р. не відповідає іншим вимогам чинного законодавства.
Враховуючи вищезазначене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інтсанції, що ДПІ у Голосіївському р-ні ГУ ДФС у м. Києві було необґрунтовано відмовлено позивачу у прийнятті його податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 р. (реєстраційний номер 9037675493) з додатком №5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (реєстраційний номер 9037675563).
Згідно з вимогами п.49.13 ст.49 ПК України. у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Таким чином, податкова декларація ТОВ "Бі Сі Інвест" за лютий 2015 р. від 13.03.2015 р. з додатком №5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" вважається прийнятою та зареєстрованою 13.03.2015 р.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача відобразити задекларовані ТОВ "Бі Сі Інвест" показники (дані) у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 р. з додатком №5, в електронних базах даних податкової звітності ДПІ, у тому числі в інтегрованих картках ТОВ "Бі Сі Інвест", колегія суддів зазначає наступне.
На час звернення до суду із адміністративним позовом, чинними є Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України №165 від 14.06.2013 р. (надалі - Методичні рекомендації №165).
Вказані Методичні рекомендації №165 були запроваджені в органах Міністерства доходів і зборів України з метою поліпшення адміністрування податків, повноти декларування податкових зобов'язань в умовах впровадження спеціального програмного забезпечення для удосконалення діючих процедур проведення камеральних перевірок, що покращить якість матеріалів перевірок та сприятиме зменшенню термінів їх проведення.
В п.1.3 Методичних рекомендацій №165, визначено, що під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти: підсистеми інформаційної системи "Податковий блок" - "Реєстрація ПП", "Обробка податкової звітності та платежів", "Податковий аудит", "Аналітична система", "Облік платежів"; єдиний реєстр податкових накладних; АРМ "Митниця"; підсистема "Реєстрація та облік РРО та книг обліку розрахункових операцій АІС "Реєстри платників податків".
Єдина система "Податковий блок" та її підсистеми є програмними продуктами, створеними для використання органами Державної податкової служби для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі.
Водночас, механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів визначений Порядком ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України №765 від 05.12.2013 р. (далі - Порядок №765).
Згідно з п.1 р. ІІ Порядку №765, з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
Пунктом 11 р. І Порядку №765, за даними оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати та єдиного внеску Міндоходів та його територіальними органами в автоматичному режимі формуються звітність і зведена інформація про нарахування та надходження податків, зборів, митних платежів, коштів передоплати, єдиного внеску, податковий борг, недоїмку із сплати єдиного внеску відшкодування податку на додану вартість, результати перевірочної роботи, розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), надміру сплачених сум платежів та єдиного внеску тощо.
Враховуючи те, що встановлена протиправність невизнання відповідачем податкової декларації позивача з податку на додану вартість за лютий 2015 р. з додатком №5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів", колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання відповідача відобразити задекларовані позивачем показники (дані) у вказаній податковій декларації в електронних базах даних податкової звітності податкових органів, у тому числі в інтегрованих картках позивача.
За таких обставин, апеляційна скарга є необґрунтованою, її доводи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у її задоволенні необхідно відмовити, а рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Ганечко
Судді: О.Г. Хрімлі
А.Ю. Коротких
Повний текст ухвали виготовлено 04.09.2015 року.
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Коротких А. Ю.
Хрімлі О.Г.