Справа № 759/10066/15-а
іменем України
"25" серпня 2015 р.
суддя Святошинського районного суду м.Києва Миколаєць І.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду із вищезазначеним позовом у якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва щодо відмови в перерахунку призначеної їй пенсії та зобов'язати останнє здійснити перерахунок пенсії з урахуванням фактично нарахованих та здійснених виплат, з яких сплачено страхові внески, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника, індексації та компенсації за невикористану відпустку починаючи з 01.06.2015 року з подальшою її виплатою. В обґрунтування позовних вимог вказала на те, що при визначенні їй пенсії відповідачем не було враховано окрему графу «інші виплати» на які нараховувалися страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування. Однак, на її звернення Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва відмовилося здійснити перерахунок пенсії, посилаючись на те, що вищевказані виплати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Ухвалою суду від 26.06.2015 року було відкрито провадження у вищезазначеній справі.
16.07.2015 року представник УПФ України в Святошинському районі м. Києві направив на адресу суду заперечення проти позову в яких зазначено, що нормами статті 33 Закону України «Про державну службу» не передбачено, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до поняття заробітної плати державного службовця та враховується при визначенні розміру пенсії державного службовця. Також зазначено, що графа у довідці № 2102-13/443 від 08.06.2015 року про складові заробітної плати має назву «інші виплати, а не «інші надбавки». Інші виплати (до яких відноситься у тому числі і матеріальна допомога) не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» та не є жодною із складових заробітної плати державного службовця. Крім того зазначено, що Законом України «Про державну службу» встановлені види оплати праці, які входять до заробітної плати та нараховуються при розмірі пенсії державного службовця, тому для включення до її складу інших виплат немає підстав.
Суддя, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Суддею встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м.Києва та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.27).
17.06.2015 року позивач звернулась із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням всіх складових заробітної плати, однак, листом від 18.06.2015 року № 1097/8-П Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва відмовило у здійсненні такого перерахунку. В листі зазначено, що пенсія позивачу виплачується в належному розмірі, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, компенсація за відпустку не входять до переліку виплат, що включаються в заробіток для призначення пенсі, оскільки це не передбачено ст.33Закону України «Про державну службу» (а.с.27).
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, з наведених положень вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Враховуючи вищевикладене, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомоги на оздоровлення, входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно довідки від 08.06.2015 №2102-13/443 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що до інших виплат включені: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку. При цьому, на всі виплати, включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування (а.с.25-26).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року та 14 травня 2013 року.
З урахуванням наведених норм та обставин справи, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є неправомірними, оскільки при нарахуванні та виплаті позивачу матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування були сплачені, а отже, наведені складові заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Дії відповідача відносно відмови у задоволенні заяви позивача щодо перерахунку пенсії не відповідають зазначеним вимогам чинного законодавства та не узгоджуються із фактичними обставинами справи, а тому вказані позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення» , ст. 33 Закону України «Про державну службу», «;Про оплату праці», ст. ст. 2, 71, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському району м. Києва щодо відмови в здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням інших виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація відпустки при звільненні).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, компенсації за невикористану відпустку, зазначені в графі «інші виплати», згідно із довідкою Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.06.2015 року № 2102-13/443 «Про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зведенням за пенсією», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Святошинский районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя: