Постанова від 26.08.2015 по справі 756/5840/15-а

26.08.2015 Справа № 756/5840/15-а

Унікальний номер 756/5840/15-а

Справа № 2-а/756/182/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2015 року Оболонський районний суд м. Києва у складі

головуючого судді Богдан О.О.,

при секретарі Верес Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

у травні 2015 року позивачка звернулась до суду з даним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона є пенсіонеркою та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Оболонському районі м. Києва, отримує пенсію по інвалідності в розмірі 1313 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 , учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, смерть якого пов»язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком №3923 від 07.03.2014 року, виданим Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України.

Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» пенсію у зв»язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім»ї померлого годувальника, які були на його утриманні.

Позивачка як непрацездатний член сім»ї померлого годувальника, для якої його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, хоча вона і отримувала пенсію, вважає, що має право перейти на пенсію у зв»язку з втратою годувальника.

Позивачка звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Оболонському районі м. Києва з заявою про переведення її на пенсію у зв»язку з втратою годувальника відповідно до вимог ст..37 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» та ч.1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», надала всі необхідні для відповідного призначення документи.

Проте відповідач пенсії не призначив, посилаючись на відсутність документів, але про причини непризначення пенсії офіційно не повідомив. Листом від 10.07.2014 року за №1087/06/н-29/1 відповідач повідомив про необхідність надання первинних документів, на підставі яких складено довідку про стаж та заробітну плату годувальника.

Стосовно ж доданих до звернення документів та матеріалів пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2, то вони розглянуті спеціалістами. Проте первинні документи, на підставі яких складена довідка, і які підтверджують перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження та населені пункти, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відсутні. А також відсутні докумети, які підтверджують застосування кратності, роботи у понаднормований час. При цьому спеціалісти управління не змогли провести зустрічну перевірку щодо видачі документів , оскільки Українське державне управління по забезпеченню металопродукцією «Укрметал» Державної акціонерної компанії «Укрресурси» відсутня за адресою реєстрації по вул.. Гарматній,4 в м. Києві.

Посилаючись на вищезазначене відповідач повідомив, що для розгляду питання переведення позивача на пенсію у зв»язку із втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає підстав.

Після переписки з Головним Управлінням Пенсійного фонду України та відповідачем, останнім 12.08.2014 року знову було повідомлено позивачу про відсутність підстав для призначення пенсії за наявними в матеріалах архівної пенсійної справи ОСОБА_2 документами.

Позивачка не погоджується з даними висновками відповідача і вважає дії щодо відмови у переведенні на інший вид пенсії неправомірними, ствердження відповідача про те, що до заяви про призначення пенсії у зв»язку із втратою годувальника додаються, зокрема, довідка про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою №122, первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження» є безпідставними та такими, що не відповідають діючому законодавству України.

Крім того, згідно постанови Оболонського районного суду м. Києва від 29.04.2009 року та ухвали Апеляційного суду м. Києва від 26.04.2011 року управлінням пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва було здійснено померлому ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст..50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто стаж роботи, в тому числі і перебування в зоні ліквідації наслідків ЧАЕС, і розмір заробітку встановлені рішенням суду та підтверджені спеціалістами відповідача.

Враховуючи викладене позивачка просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду в Оболонському районі м. Києва щодо відмови їй у призначенні пенсії у зв»язку з втратою годувальника та зобов»язати управління перевести її на такий вд пенсії з 13.06.2014 року у розмірі 50% від пенсії годувальника.

В судове засідання позивачка не з»явилась, про час, день та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Представник позивачки позов підтримав, пояснив, що просить саме про переведення позивачки на інший вид пенсії - на пенсію у зв»язку з втратою годувальника відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просив позов задовольнити з викладених в позові підстав.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з»явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Суд вважає можливим розгляд справи у відсутності представника відповідача.

Суд, вислухавши представника позивачки, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступне.

ОСОБА_1 має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1А, смерть якого пов»язана з Чорнобильською катастрофою. Дане підтверджується посвідченням виданим Київською міською державною адміністрацією 25.05.2014 року (а.с.9) Пред»явник посвідчення має право на пільги і компенсації, передбачені ст..ст. 20 п.5, 7, 8. 11, 12, 20, 23, 23, 22, ст.. 52, ст..ст. 53, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Довідкою Управління захисту праці та соціального захисту населення підтверджено перебування позивачки на обліку в Єдиному державному реєстрі пільговиків як дружини померлого учасника ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с.10).

ОСОБА_2 чоловік позивачки помер ІНФОРМАЦІЯ_1, зазначене підтверджується свідоцтвами про одруження та про смерть чоловіка. По день смерті ОСОБА_1 проживали разом у АДРЕСА_1 та позивачка є єдиною спадкоємицею чоловіка, про що викладено у довідці Двадцять першої київської нотаріальної контори від 08.08.2014 року №02-14/67-14.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку про те, що ОСОБА_1 має право на пільги і компенсації, передбачені ст..ст. 20 п.5, 7, 8. 11, 12, 20, 23, 23, 22, ст.. 52, ст..ст. 53, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а отже має право на переведення її на пенсію у зв»язку з втратою годувальника відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня звернення до відповідача письмово 13.06.2014 року.

Поряд з дослідженими документами вище, що встановлюють статус позивачки та її права, гарантовані державою, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на відсутність первинних документів, на підставі яких складена довідка і які підтверджують перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження та населені пункти, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відмову відповідача у переведенні ОСОБА_1 на інший вид пенсії суд вважає протиправною. Права позивачки підлягають судовому захисту.

Керуючись ст..ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст..6, 11, 18, 159-160 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію у зв»язку з втратою годувальника відповідно до ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва здійснити переведення та виплатити ОСОБА_1 пенсію у зв»язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13.06.2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Оболонському районі Києва подати у місячний строк з дня набрання даною постановою суду законної сили звіт про її виконання.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Богдан О.О.