03 березня 2007 р.
№ 5/499ад
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П. -головуючий, судді Бенедисюк І.М. і Львов Б.Ю.,
розглянувши матеріали касаційної скарги комунального підприємства "Краснодонське тролейбусне управління", м. Краснодон Луганської області,
на постанову Луганського апеляційного господарського суду від 25.01.2007
зі справи № 5/499ад
за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Луганськ,
до комунального підприємства "Краснодонське тролейбусне управління"
про стягнення 6 987,42 грн.,
Постановою господарського суду Луганської області від 27.11.2006 у позові відмовлено.
Постановою Луганського апеляційного господарського суду від 25.01.2007 зазначене рішення суду першої інстанції скасовано та позов задоволено.
Відповідачем подано касаційну скаргу з проханням скасувати постанову апеляційного господарського суду зі справи.
У зв'язку з набранням чинності Кодексом адміністративного судочинства України (далі -КАС України) до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50 і 104 названого Кодексу).
Пункт 4 статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно з статтею 8 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.
Згідно з пунктом 9 цього ж Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
За змістом статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» саме Фонду соціального захисту інвалідів надано право на стягнення адміністративно-господарських санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Таку правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 17.01.2006 зі справи № 13/189, від 24.01.2006 зі справи № 11/268 та інших.
Абзацами першим та другим пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» (в редакції Закону України від 06.10.2005 № 2953-IV) КАС України передбачено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України. Касаційний перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами КАС України.
Провадження зі справи місцевим та апеляційним господарськими судами здійснювалося відповідно до приписів КАС України, про що свідчить зміст судових рішень, копії яких додано до касаційної скарги.
Касаційну скаргу також подано за правилами КАС України, але при цьому її помилково спрямовано до Вищого господарського суду України.
З урахуванням викладеного та керуючись пунктом 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» КАС України, Вищий господарський суд України
Касаційну скаргу комунального підприємства "Краснодонське тролейбусне управління" на постанову Луганського апеляційного господарського суду від 25.01.2007 зі справи № 5/499ад передати для вирішення до Вищого адміністративного суду України.
Суддя В.Селіваненко
Суддя І.Бенедисюк
Суддя Б. Львов