Постанова від 04.11.2011 по справі 2-а-2983/11

Справа №2а-2983/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2011 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська у складі:

Головуючого-судді - Казака С.Ю.

при секретарі - Снаговському О.С.

розглянувши в письмовому провадженні в м.Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду із зазначеним позовом в обґрунтування якого зазначила, що відповідно до ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”є дитиною війни та відповідно до ст.6 вказаного закону має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Однак відповідачем їй допомога в зазначеному вище розмірі не виплачується. В зв'язку з цим, просила визнати неправомірними такі дії відповідача та зобов'язати останнього провести перерахунок та виплатити недоплачену допомогу за період з 01.03.2011 року по 01.09.2011 року та в подальшому здійснювати виплати відповідно до діючого законодавства.

В наданій заяві розгляд справи просила провести у її відсутності в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомили.

Ухвалою судді від 04.11.2011 року, у відповідності до ст.ст.122,128 КАС України, було ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.

Як встановлено судом позивачка має статус дитини війни.

Відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”(в редакції до 28.12.2007 року) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Згідно п.12 ст.71, ст.111 ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”було призупинено дію ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 положення п.12 ст.71, ст.111 ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”щодо призупинення дій ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”визнані неконституційними.

Частина друга ст.152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Тобто, за вказаним принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.

Відповідно до п.3 рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визначено, що положення ст.71 ОСОБА_2 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

ОСОБА_2 України "Про державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втратили чинність з 09.07.2007 року. Відповідно, категоріям осіб які підпадають під поняття "діти війни" згідно ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" з цього моменту поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, та підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”в редакції ОСОБА_2 України “Про державний бюджет України на 2008 рік”, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Тому відповідач нараховував та виплачував позивачці в 2008 році надбавки, визначені постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року, що вбачається з письмових заперечень відповідача.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року дію ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”відновлено в первісній редакції щодо підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком. Тому при визначенні розміру надбавки до пенсії дітям війни повинні застосовуватись саме положення ст.6 зазначеного ОСОБА_2, яки мають вищу юридичну силу відносно постанови Кабінету Міністрів України №530.

А у відповідності до п.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Між тим, до 22.05.2008 року, тобто до ухвалення зазначеного рішення Конституційним Судом, ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”в редакції від 01.01.2008 року, з урахуванням п.п.41 розділу 2 ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, відповідач діяв на підставі та у відповідності з діючою нормою зазначених законів.

Заперечення відповідача стосовно відсутності на законодавчому рівні механізму згідно з яким можливо було визначити величину мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсії особам, яким встановлено статус "дитина війни" судом не приймаються до уваги оскільки зазначене не звільняє суб'єкта владних повноважень в особі Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни, не можуть бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.

За чинним законодавством, розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 ОСОБА_2 України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Позивачка в своєму позові ставить питання про визнання протиправною недоплату соціальної допомоги за період з 01.03.2011 року по 31.09.2011 року та в подальшому.

Разом з тим, з позовом до суду позивачка звернулась лише 12.09.2011 року.

Доказів щодо поважності причин пропуску строку для звернення до суду з позовом позивачка не надала та не ставила питання про поновлення останнього.

Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 було опубліковано в Офіційному віснику України 27.07.2007 року, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 було опубліковано в Офіційному віснику України 06.06.2008 року.

Офіційний вісник України є загальнодоступним друкованим засобом інформації для всіх громадян. Тому позивачка мала дізнатись про порушення своїх прав з моменту опублікування зазначених вище Рішень Конституційного Суду України, якими було відновлено її право на отримання надбавки до пенсії.

Крім того, позивачка отримує пенсію щомісяця та мала можливість самостійно відслідкувати повноту та своєчасність її нарахування відповідачем.

Окрім цього, 14.06.2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, який набрав чинності 19.06.2011 року.

Пунктом 7 ч.1 вказаного ОСОБА_2 Прикінцеві положення ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”доповнено п.4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

На виконання вимог ОСОБА_2 України від 14.06.2011 року Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року було прийнято постанову №745 “Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка набрала чинності 23.07.2011 року та якою підвищення до пенсії “дітям війни” було встановлено в розмірі 49,8 грн.

З урахуванням зазначених вище обставин, встановлених судом та положень закону, внесених змін у діюче законодавство з вказаного питання на день розгляду справи в суді, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню та, в межах строку позовної давності, слід визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення нарахування та не виплати щомісячної соціальної допомоги позивачці відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” з 12.03.2011 року, зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та здійснити виплати пенсії позивачці з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 ОСОБА_2 України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з 12.03.2011 року по 22.07.2011 року, включно, з урахуванням виплаченої за цей період надбавки.

Позовну заяву в частині заявлених позовних вимог до 12.03.2010 року слід залишити без розгляду.

В іншій частині в задоволені позову відмовити.

Керуючись ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни”, ст.28 ОСОБА_2 України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, п.7 ч.1 ОСОБА_2 України “Про внесення змін до ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, постанову КМУ №745 від 06.07.2011 року “Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, ст.ст.8,9,11,128,160-163,183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська щодо не проведення нарахування та не виплати щомісячної соціальної допомоги ОСОБА_1 відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” з 12.03.2011 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська провести перерахунок та здійснити виплати пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 ОСОБА_2 України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з 12.03.2011 року по 22.07.2011 року, включно, з урахуванням виплаченої за цей період надбавки.

Позовну заяву в частині заявлених позовних вимог до 12.03.2011 року залишити без розгляду.

В іншій частині в задоволені позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.Ю.Казак