Постанова від 11.11.2011 по справі 2-а-3142/11

Справа №2а-3142/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.11.2011 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська у складі:

Головуючого-судді - Казака С.Ю.

при секретарі - Снаговському О.С.

розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В обґрунтування позову зазначила, що в 2010 році звернулась до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії, як працюючому пенсіонеру. Але відповідачем перерахунок пенсії їй було здійснено із застосування показника середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2007 рік -1197 грн. 91 коп., замість передбаченого законодавством показника середньої заробітної плати за 2009 рік. В зв'язку з цим, просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 19.01.2010 року із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік, з урахуванням недоплаченої суми та в подальшому виплачувати пенсію із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік.

В наданій заяві позивачка просила розгляд справи провести у її відсутності в письмовому провадженні.

Представник відповідача в наданих письмових запереченнях просили розгляд справи проводити без участі представника Управління в письмовому провадженні, позов не визнали у повному обсязі та просили відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що були внесені відповідні зміни до Законів України, якими регулювалися спірні правовідносини та позивачці нараховується та виплачується надбавка до пенсії у розмірі, визначеному законодавством.

З урахуванням зазначених обставин, судом у відповідності до ст.ст.122,128 КАС України було ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи позивачка є пенсіонером, отримує пенсію та продовжує працювати.

Відповідно до заяви позивачки від 19.01.2010 року, відповідачем було проведено останній перерахунок до пенсії відповідно до ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”із застосування показника середньої заробітної плати в цілому по Україні за 2007 рік, що вбачається з відповіді відповідача від 21.09.2011 року та письмових заперечень (а.с.8).

Не погодившись з вказаним рішенням, позивачка звернулась до суду з позовом, вважаючи, що відповідач при перерахунку пенсії повинен був застосовувати середню заробітну плату за 2009 рік.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Позивачка з позовом до суду, в зв'язку з незгодою з рішенням відповідача щодо перерахунку пенсії, проведеним відповідно до її заяви від 19.01.2010 року з 01.02.2010 року, звернулась лише 07.10.2011 року, тобто з пропуском встановленого ст.99 КАС України шестимісячного строку.

Належних доказів щодо поважності причин пропуску останнього позивачкою надано не було та вона не ставила питання про поновлення пропущеного строку.

Позивачка отримує пенсію щомісяця та мала можливість самостійно відслідкувати повноту та своєчасність її нарахування відповідачем.

З урахуванням зазначеного, позовна заява в частині заявлених позовних вимог до 07.10.2011 року у відповідності до ст.100 КАС України підлягає залишенню без розгляду.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог позивачці слід відмовити з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами виник спір щодо дій відповідача при перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру та застосування показника середньої заробітної плати працівників відповідно ст.ст.40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється п.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року, якою передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Наведена редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених п.п.“б” п.п.10 п.35 Розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007 року, визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Згідно відновленої (діючої) норми абз.3 ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.

Частина 1 ст.40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії. При цьому, термін “обчислення пенсії”у правовому розумінні тотожний терміну “призначення пенсії”, а не перерахунку.

Виходячи з наведеного при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” неконституційними, оскільки приписами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в редакції чинній з 22.05.2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.

Правове розуміння понять “середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України”та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії”є різними правовими категоріями.

Згідно змісту вищенаведених норм законів правила ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а ч.2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

Таким чином, виходячи з наведеного, середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

З урахуванням зазначених вище обставин та положень закону, суд приходить до висновку, що правові підстави для перерахунку пенсії позивачці із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік відсутні, показник середньої заробітної плати застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

В зв'язку з чим, в задоволенні позовних вимог позивачці в частині заявлених позовних вимог в межах строку позовної давності (з 07.10.2011 року) слід відмовити повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст.99,100,102,122,128,160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м.Дніпропетровська про зобов'язання вчинити певні дії в частині заявлених позовних вимог в межах строку позовної давності (з 07.10.2011 року) -відмовити повністю.

В частині заявлених позовних вимог до 07.10.2011 року позовну заяву залишити без розгляду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.Ю.Казак