Справі №760/14138/13-ц
3-5192/13
15 травня 2014 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Українець В.В., розглянувши клопотання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання по адміністративній справі за ч. 7 ст. 121 КпАП України відносно ОСОБА_1,
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 17.07.2013 року на ОСОБА_1 накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень на користь держави.
31.03.2014 року ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві звернулась в суд з заявою про поновлення строку на пред'явлення до виконання виконавчого документа в цій справі.
Посилається на те, що строки подання до ВДВС Солом'янському РУЮ у м. Києві постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 17.07.2013 року були пропущені, оскільки зазначена постанова надійшла до ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві лише 17.03.2014 року.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Судом встановлено, що постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 17.07. 2013 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень на користь держави.
Стаття 304 КпАП України встановлює, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ч.3 ст. 8 ЗУ «Про виконавче провадження» встановлюється, що за виконавчим документом про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави від її імені виступає орган, за позовом якого судом винесено відповідне рішення, або орган державної влади (крім суду), який відповідно до закону прийняв таке рішення. За іншими виконавчими документами про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави від її імені виступають органи доходів і зборів.
Згідно п.1.ч.1 ст.22 ЗУ «Про виконавче провадження», постанови судів у справах проо адміністративне правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть бути пред'явлені - протягом трьох місяців.
Разом з тим, ч. 2 ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» встановлює, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення строку пред'явлення до суду, який видав виконавчий документ, або до суду за місцем виконання. Суд розглядає таку заяву в десятиденний строк, якщо інше не передбачено законом.
Так, як вбачається з матеріалів справи, постанова Солом'янського районного суду м. Києва від 17.07.2013 року надійшла до ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві на виконання від ДПІ у Святошинському районі ГУ Міндоходів у м. Києві лише 17.03.2014 року, в зв'язку з чим заявник 31.03.2014 року звернувся до суду з заявою про поновлення строку пред'явлення постанови до виконання.
Оцінивши надані докази, вважаю, що причини пропуску ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання є поважними та пропущений строк має бути поновлено.
З огляду на наведене, клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.22 24 Закону України «Про виконавче провадження», статтями 1, 245, 246, 280, 294 КпАП України, суд, -
Клопотання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання по адміністративній справі за ч. 7 ст. 121 КпАП України відносно ОСОБА_1 задовольнити.
Поновити Державній податковій інспекції у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м. Києві строк для пред'явлення до виконання постанови Солом'янського районного суду м. Києва від 17.07.2013 року за ч. 7 ст. 121 КпАП України відносно ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: