Постанова від 24.02.2015 по справі 760/1837/15-а

Справа № 2-а-135/15

760/1837/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Калініченко О.Б., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 28.01.2015 року звернувся з позовом, в якому просив визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії з 17.11. 2014 року на підставі довідки від 14.11.2014 року №17.1-1409, виданої Державним управлінням справами, врахувавши всі складові заробітної плати, в тому числі: суми матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, які входять у склад заробітної плати державного службовця та на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що 17.11.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про державну службу», для розрахунку якої використовувалась заробітна плата станом на листопад 2014 року в розмірі 7603,79 грн., яка складалась з посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років; надбавки за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат.

Однак при розрахунку пенсії не були враховані усі складові заробітної плати, а саме розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, які входять у склад заробітної плати державного службовця та на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування .

У зв'язку з зазначеним позивач звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва про перерахунок пенсії з врахуванням всіх виплат, зазначених у довідці з місця роботи, як складових заробітної плати.

Проте, управлінням Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва листом №17575/09/П-1883 від 19.12.2014 року було відмовлено в цьому з посиланням на те, що призначення та виплата пенсії проведена відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки виплати, які зазначає позивач в своїй заяві, до заробітної плати, з якої повинні обраховуватись пенсійні виплати, не включаються.

На підставі зазначеного, позивач вважає, що дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії «інших» складових заробітної плати є неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству.

З письмових заперечень представника відповідача від 18.02.2014 року вбачається, що, на їх думку, діяльність управління здійснювалась в межах повноважень, наданих законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. Посилається на те, що обчислення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» здійснюється з урахуванням складових заробітної плати за посадою та рангом державного службовця.

Такі виплати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошова допомога відповідно до постанови КМУ від 24.02.2003 року №212, індексація, 10 місячних посадових окладів при виході на пенсію, не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Тобто, зміни до чинного законодавства, зокрема ЗУ «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії» не вносились, а тому при визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезазначеними нормативними актами.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання не проводилось та особи, які беруть участь у справі, не викликались.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивачу з 17.11.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва було призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Проте, при розрахунку пенсії не були враховані усі складові заробітної плати, а саме розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Так, відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про Державну службу» встановлено, що у разі підвищення розміру заробітку працюючим державним службовцям здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітку працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Статтею 33 ЗУ «Про Державну службу» встановлено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державнім службовцям, щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років -15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у межах затвердженого фонду оплати праці працівникам можуть надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової допомоги державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» - грошова допомога, сума якої згідно з пунктом 4 цього порядку включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ч. 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» передбачається, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким, чином, матеріальну допомогу, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії.

Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Отже, перерахунок пенсії здійснюється в такому ж порядку, наведеному вище, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, що вказані позивачем, відносяться до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Такої ж правової позиції дотримується Вищий адміністративний Суд України в Узагальненнях судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам, від 25.12.2006 року.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, перевіривши підстави для відмови в перерахунку пенсії із включенням позивачу всіх складових заробітної плати, суд приходить до висновку, що відповідні дії управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним нормативним вимогам, а тому ці позовні вимоги позивача ґрунтуються на вимогах закону і підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №268від 09 березня 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №212 від 24 лютого 2003 року, ст.ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 86, 105, 106, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити з 17.11.2014 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної йому відповідно до Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за виключенням здійснених управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва виплат за вказаний період.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: