760/8375/15-а
2-а-346/15
27 квітня 2015 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Козленко Г.О. надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Бобкової Ірини Олександрівни, ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4 про визнання незаконним договору купівлі-продажу, -
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом в якому просить визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язати нотаріуса Бобкову І.О. скасувати запис належності речових прав ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, приходжу до наступного висновку.
Згідно п.4 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Завданням адміністративного судочинства, згідно з ч.1 ст.2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 1 ч.1 ст.3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зі змісту вказаних статей випливає, що для спору, який може бути вирішених в порядку адміністративного судочинства має бути уповноваження одного суб'єкта владно керувати поведінкою іншого суб'єкта (суб'єктів), а ці суб'єкти зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. До юрисдикції адміністративних судів віднесені тільки ті публічно-правові спори, які виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктами владних повноважень, віднесених до їх компетенції владних управлінських функцій, а не взагалі всіх функцій, які виконують суб'єкти владних повноважень.
Основною ознакою публічно-правового спору, що підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства є те, що у цих відносинах домінує публічно-правовий інтерес (прагнення забезпечити блага, які мають загальносуспільну вагу, тобто блага, що є важливими не лише для однієї окремої особи, а для значної кількості людей - громади, суспільства).
Юрисдикція адміністративного судочинства поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму (ч.2 ст.17 КАС України).
Згідно з вимогами ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, спірні правовідносини виникли між сторонами у зв'язку з реалізацією права власності на майно.
Даний спір є спором з правовідносин власності, а тому виключає можливість його розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Держава, юридичні особи публічного права (у даному випадку - Відділ приватизації державного житла управління житлово-комунального господарства Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації) можуть виступати учасниками цивільних відносин (статті 2, 80 Цивільного кодексу України) і розгляд такого спору між ними проводиться за правилами цивільного судочинства.
Частиною 1 ст.15 Цивільного процесуального Кодексу України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, які виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено винятків з установленого Цивільним процесуальним кодексом України правила, зокрема щодо розгляду спорів про порушення реалізації права власності на майно.
Таким чином, вирішення вищевказаного спору не відноситься до компетенції адміністративних судів і не може бути розглянутий за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, дані вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя,-
У відкритті провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Бобкової Ірини Олександрівни, ОСОБА_3, третя особа: ОСОБА_4 про визнання незаконним договору купівлі-продажу - відмовити.
Роз'яснити позивачу можливість звернутися із відповідною заявою в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя - Г.О. Козленко