Постанова від 18.03.2015 по справі 760/28007/14-а

Справа №2-а-86/15

760/28007/14а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2015 року м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Солом'янського районного суду м. Києва з позовом до відповідача та просив визнати противоправними дії УПФУ в Солом'янському районі м. Києва щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу»; зобов'язати УПФУ в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок пенсії позивача за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» виходячи з з усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації сум заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, що зазначені в довідках від 14.11.2014 року №16/6-292, 14.11.2014 №16/6-293, 14.11.2014 №16/6-294, у графі «Інші виплати» та здійснювати виплату пенсії з 14.11.2014 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 14.11.2014 йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте, при розрахунку відповідачем розміру пенсії складові заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією враховано було неповністю, а саме: не було враховано графу «Інші виплати», яка складається з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку. З цього приводу позивач звернувся до відповідача із заявою, на яку отримав відповідь 11.12.2014 про відсутність підстав для перерахунку її пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу». Таку відмову позивач вважає протиправною, у зв'язку з чим просив позов задовольнити.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Згідно ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Проте, при розрахунку розміру пенсії складові заробітної плати за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією враховано було неповністю, а саме: не було враховано графу «Інші виплати», яка складається з матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; індексація заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.

11 грудня 2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва з заявою про перегляд розрахунку пенсії з урахуванням інших виплат та надання розрахунку пенсії.

Листом №16945/09/Є-1910 від 11.12.2014 управлінням Пенсійного Фонду України в Солом'янському районі м. Києва позивачу відмовлено в здійсненні перерахунку з врахуванням вказаних виплат, з посиланням на те, що такі виплати, як зазначає позивач в своїй заяві, до заробітної плати з якої повинні обраховуватись пенсійні виплати, до самої заробітної плати не включаються.

Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Судом встановлено, що про порушення свого права, позивач дізнався 11.12.2014, отримавши письмову відмову управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з чим до суду звернувся 25.12.2014.

Таким чином, позивач звернувся до суду в межах місячного строку звернення до суду з зазначеними вимогами.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у межах затвердженого фонду оплати праці працівникам можуть надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення.

Відповідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №212 «Про затвердження Порядку видачі грошової допомоги державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» - грошова допомога, сума яка згідно з пунктом 4 цього порядку включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства та враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року за №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класичний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до частини 1 ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

При цьому, Законом України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, крім основної і додаткової, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Як вбачається з довідки виданої позивачу на отриману ним матеріальну допомогу, індексацію заробітної плати та компенсацію за невикористану відпустку нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, перерахунок пенсії здійснюється в такому ж порядку, наведеному вище, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, що вказані позивачем, відносяться до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Такої ж правової позиції дотримується Вищий адміністративний Суд України в Узагальненнях судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам від 25.12.2006.

Таким чином, перевіривши підстави для відмови в перерахунку пенсії із включенням позивачу всіх складових заробітної плати, суд вважає, відмову відповідача, такою, що суперечить законодавству, оскільки перерахунок пенсії повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 09 березня 2006 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 24 лютого 2003 року, ст.ст.9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 128, 158-163, 167 КАС України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, призначеної йому відповідно до Закону України «Про державну службу» виходячи з усіх сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації сум заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, що зазначені в довідках від від 14.11.2014 №16/6-292, 14.11.2014 №16/6-293, 14.11.2014 №16/6-294 Державного агентства екологічних інвестицій у графі «Інші виплати» та здійснювати виплату пенсії з 14.11.2014, з урахуванням раніше проведених виплат.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Г.О. Козленко