Ухвала від 02.09.2015 по справі 912/3318/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ С У Д Кіровоградської області У Х В А Л А

02 вересня 2015 року № 912/3318/15

Господарський суд Кіровоградської області у склад судді Деревінської Л.В., розглянувши заяву Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області, м. Кіровоград

до товариства з обмеженою відповідальністю "Прайд-Юка", м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 50

про порушення справи про банкрутство,

ВСТАНОВИВ наступне.

Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Кіровоградській області звернулася до суду з заявою N35137/10/11-23-10 від 28.08.2015р. до ТОВ "Прайд-Юка" м. Кіровоград про порушення справи про банкрутство. Заява мотивована тим, що боржник не задовольнив безспірні грошові вимоги в сумі 1707028 грн. 08 коп., стягнутих згідно постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.11.2013р. по справі № П811/3385/13-а, на виконання якої ОДПІ направлялись інкасові доручення в банківські установи, які повертались без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках боржника.

За ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції після набрання чинності Законом України від 22.12.2011 року № 4212-VI далі (Закон), провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно із пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно з абзацом першим п. 95.3 ст. 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Механізм виконання судових рішень про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений главою 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, який передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. Відповідно до п. 12.4 зазначеної Інструкції, судове рішення, на підставі якого з платника податків стягуються кошти, до банку не подається. Натомість реквізити відповідного судового рішення зазначаються в самому інкасовому дорученні.

Аналіз положень Податкового кодексу України дає підстави для правового висновку про те, що примусове виконання рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу платника податків - юридичної особи за законом покладено виключно на контролюючі органи (органи доходів і зборів) за визначеною Податковим кодексом України процедурою, без залучення до неї органів державної виконавчої служби.

Таким чином, виходячи з приписів ст. 95 Податкового кодексу України, частини третьої ст. 10, частини сьомої ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", доказами в підтвердження безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора - органу доходів і зборів, є рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, що набрало законної сили, інкасові доручення для примусового стягнення коштів в дохід бюджету у рахунок погашення податкового боргу та докази вжиття відповідних заходів до отримання відповідної заборгованості за процедурою, визначеною Податковим кодексом України.

Перебіг трьохмісячного строку, визначеного частиною 3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", починається з моменту прийняття банком платника (боржника) інкасового доручення для примусового стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, оформленого стягувачем (контролюючим органом) на підставі рішення суду, що набрало законної сили.

Зазначена позиція викладена в постанові ВГСУ від 10.03.2015р. N923/1649/14.

Під час вирішення питання про прийняття зазначеної заяви до розгляду, суд перевіряє, чи відповідає вона за формою і змістом вимогам ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрута", чи дотримано ініціюючим кредитором вимоги Закону, зокрема, щодо додання до заяви рішення суду, що набрало законної сили про стягнення податкового боргу, який відповідно до вимог ч. 3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", повинен становити не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, а також, відповідних доказів вжиття заходів стягнення податкової заборгованості у спосіб, передбачений Податковим кодексом України, після чого, приймає рішення про наявність або відсутність підстав для прийняття заяви про порушення справи про банкрутство до розгляду.

Справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ст. 9 Закону).

Відповідно до вимог ст. ст. 54 , 28 ГПК України заява подається до суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою, або його представником. Керівники організацій, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх становище.

За ч. 1 ст. 15 Закону господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, зокрема, якщо: заявник-кредитор не подав доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами в розмірі, визначеному частиною третьою статті 10 цього Закону, протягом трьох місяців після відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом; з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Із доданих до заяви кредитора документів вбачається, що інкасове доручення від 20.07.2015р. для примусового стягнення в дохід бюджету податкового боргу відповідно до постанови № П811/3385/13-а від 18.11.2013р. Кіровоградського окружного адміністративного суду та виконавчого листа по справі від 23.12.2013р., прийнято банківською установою 22.07.2015р. та повернуто без виконання в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку платника.

Отже станом на момент звернення з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство до суду - 28.08.2015р. ініціюючим кредитором не подано доказів не задоволення боржником безспірних вимог кредитора протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.

Зазначене свідчить про неподання доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами в розмірі, визначеному частиною третьою статті 10 цього Закону, протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.

За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про необхідність повернення вказаної заяви та доданих до неї документів без розгляду кредитору на підставі абз. 5 ч. 1 ст. 15 Закону та п. 3 ч. 1 ст. 63 ГПК України.

Повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 15 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст. ст. 4-1, 63, 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Заяву N35137/10/11-23-10 від 28.08.2015р. Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області м. Кіровоград про порушення справи про банкрутство до ТОВ "Прайд-Юка" м. Кіровоград та додані до неї документи всього на 51 аркуші, повернути без розгляду.

2. Ухвалу суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в установленому законом порядку.

Суддя Л. В. Деревінська