Справа № 646/8821/14ц
Провадження № 22-ц-/790/6243/15 Головуючий І інстанції: Журавель В.А.
Категорія: відшкодування шкоди Доповідач: Івах А.П.
27 серпня 2015 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - Івах А.П.,
суддів - Пономаренко Ю.А., Шевченко Н.Ф.,
при секретарі - Курносовій К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 поданої в особі його ОСОБА_2 на заочне рішення Червонозаводського районного суду м. Харкова від 26 листопада 2014 року по справі за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди,-
У серпні 2014 року Харківська міська рада звернулася до суду з позовом про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди.
В обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що на виконання вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (зі змінами рішення від 22.05.2013 року № 319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.
Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 18.12.2013 року за №ХК 182133500880, було прийнято в експлуатацію індивідуальний садибний житловий будинок загальною площею 2889,0 кв.м літ."М-2" по АДРЕСА_1, замовником будівництва за даною декларацією є відповідач ОСОБА_1
Однак, визначений Законом та Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконано та не укладено з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття вищевказаного садибного (індивідуального) житлового будинку в експлуатацію. Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 27.02.2014 року №129/0/114-14 та від 02.04.2014 року № 214/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розі інфраструктури м. Харкова (докази направлення додаються). Відповідь на вказані лист ОСОБА_1 не надійшла. Такими діями забудовника порушуються права та інтересів територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради на отримання ко пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватися для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова оскільки внаслідок неукладення замовником будівництва договору пайової участі, невиконання зобов'язань, що прямо встановлені Законом, Харківській міській раді заподіяно збитки вигляді неодержаних доходів. Відповідно до проведеного Департаментом економік комунального майна розрахунку кошторисна вартість будівництва індивідуального сади( житлового будинку загальною площею 2889,0 кв.м літ."М-2" по АДРЕСА_1, яке було прийнято в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єків експлуатації № ХК 182133500880 від 18.12.2013 року становить 23 374 899,00 грн. Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 4 °/ вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва, тобто 1028495,56 грн..
Неукладення відповідачем відповідного договору пайової участі до прийняття до експлуатації та несплата коштів пайового внеску до місцевого бюджету спричинили Харківській міській раді збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 1028495,56 грн. згідно з розрахунком величини пайового внеску виконаного за показаннями опосередкованої вартості будівництва.
Рішенням Червонозаводського районного суду м. Харкова від 26 листопада 2014 року позовну заяву Харківської міської ради задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 збитки вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 1 028 495,56 грн., згідно з рахунком величини пайового внеску виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва. Вирішено питання щодо судових витрат.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким Харківській міській раді у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
На обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представника позивача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, що були заявлені сторонами у суді першої інстанції, дослідивши матеріали справи, судова колегія приходить до наступного:
Відповідно до положень ст. ст. 3, 11 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
За положеннями ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання:
-чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та яким доказами вони підтверджуються;
-чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження;
-які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин;
-яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Розглядом справи встановлено, що відповідно до декларації про готовність об'єкта експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно будівельного контролю у Харківській області від 18 грудня 2013 року за №ХК182133500880, прийнято в експлуатації індивідуальний садибний житловий будинок загальною площею 2889,0 кв.м. літ «М-2» по АДРЕСА_1 - замовником за даною декларацією є ОСОБА_1.(а.с.16-17).
Рішенням Харківської міської ради від 24 червня 2009 р. № 130/09 затверджено "Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю" (далі - Порядок).
Задовольняючи позовні вимоги міської ради, суд першої інстанції виходив із доведеності позову та правових підстав для його задоволення.
При цьому суд керувався тим, що відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належать залучення на догові засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координація цієї роботи відповідній території.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльно замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту та укласти договір про па участь з органом місцевого самоврядування, не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Згідно з ч. 1. ст. 40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської раді 09.11.2011 р. № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвиток інфраструктури м. Харкова (зі змінами рішення від 22.05.2013 року № 319), який механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку величини пайового внеску.
Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України "Про інформацію" на офіційному сайті Харківської міської ради, на офіційному сайті комунального підприємства "Харківській міській інформаційний центр та у газеті "Харьковские известия" .
Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.
Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова. Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради. Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 18.12.2013 року за №ХК 182133500880, прийнято в експлуатацію індивідуальний садибний житловий будинок загальною площею 2889,0 кв.м літ."М-2" по АДРЕСА_1. Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1.
З метою попередження збитків Харківською міською радою було вжито всіх заходів, направлених на одержання коштів пайової участі, що встановлені розділом 5 Порядку, листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 27.02.2014 року №129/0/114-14 та від 02.04.2014 року № 214/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Оскільки до Харківської міської ради не надано документів про кошторисну вартість будівництва об'єкта Департаментом економіки та комунального майна розрахунок величини вартості будівництва здійснено на підставі наявних в декларації показників загальної площі завершеного забудовою об'єкта містобудування та показників опосередкованої вартості будівництв встановлених наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за відповідний квартал на відповідній території.
Так, відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість будівництва індивідуального садибного житлового будинку загальною площею 2889,0 кв.м літ.«М-2» по АДРЕСА_1, яке було прийнято в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ХК 182133500880 від 18.12.2013 року становить 23 374 899,00 грн.
Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 4 % від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва, тобто 1 028 495,56 грн.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, ухвалив законне рішення на основі повно в всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду судова колегія не вбачає.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 308, 313, 314, 315, 317 ЦПК України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Червонозаводського районного суду м. Харкова від 26 листопада 2014 року залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і протягом двадцяти днів може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий -
Судді -