Постанова від 17.06.2011 по справі 2а-1649/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" червня 2011 р. cправа № 2a-1649/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

за участю секретаря судового засідання Галімурки Т.Є.

представника позивача: Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку -ОСОБА_1

представника відповідача: закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" -ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" про стягнення штрафних санкцій в сумі 85 000,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

19.05.2011 року Івано-Франківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондовому ринку (далі -позивач, територіальне управління Комісії) звернулося в суд з адміністративним позовом до закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" (далі -відповідач) про стягнення штрафних санкцій в сумі 85 000,00 грн.

Заявлені позовні вимоги мотивовано тим, що за порушення відповідачем вимог пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України", в частині невиконання розпорядження за №18-ІФ від 26.05.2010 року щодо усунення відповідачем порушення чинного законодавства про цінні папери, визначені частиною 3 статті 155 Цивільного кодексу України, позивачем застосовано до закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" санкції за повторне порушення на ринку цінних паперів в розмірі 85 000,00 грн. Вказані санкції відповідачем у передбачений строк до державного бюджету добровільно не сплачені.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позовній заяві та пояснила, що заборгованість відповідача по санкціях, застосованих до нього постановою за правопорушення на ринку цінних паперів, підлягає стягненню в дохід бюджету.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив, та пояснив, що позивачем неправомірно винесено постанову за №120-ІФ від 26.11.2010 року про накладення санкцій в сумі 85 000,00 грн. Вважає, що підставою для винесення даної постанови було порушення, за яке відповідача раніше притягнено до відповідальності іншими постановами позивача за №06-ІФ від 27.01.2009 року, за №124-ІФ від 17.09.2009 року та за №34-ІФ від 26.05.2010 року про накладення санкцій в сумі 850,00 грн., 17 000,00 грн. та 85 000,00 грн. відповідно. Вказує, що санкції в розмірі 85 000,00 грн. за постановою за №120-ІФ від 26.11.2010 року не підлягають стягненню з відповідача, так як, у відповідності до вимог статті 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Крім того, зазначив, що положення частини 3 статті 155 Цивільного кодексу України виключені із спеціального законодавчого акта - Господарського кодексу України, а тому у зв'язку із відсутністю у ньому імперативної (обов'язкової) норми щодо відповідності вартість чистих активів товариства розміру його статутного капіталу, не має правових підстав для визначення порушення.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення до них, дослідивши і оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з таких мотивів.

Судом встановлено, що закрите акціонерне товариство "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" у відповідності до частини 2 статті 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" є емітентом.

Приписами статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 3 статті 155 Цивільного Кодексу України, товариство у якого після закінчення другого та кожного наступного фінансового року вартість чистих активів виявиться меншою від статутного капіталу, зобов'язане оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати відповідні зміни до статуту у встановленому порядку.

Згідно вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Комісія має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 2 Розділу ХІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 року за №2272 (далі - Правила) передбачено, що розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем за результатами аналізу річної звітності закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" за 2007 рік виявлено порушення вимог частини 3 статті 155 Цивільного кодексу України, в частині невідповідності вартості чистих активів розміру статутного капіталу товариства. За наслідками виявленого порушення, позивачем винесено розпорядження за №19-ІФ від 01.08.2008 року щодо усунення порушення законодавства про цінні папери в термін до 29.12.2008 року. Однак, дане розпорядження у вказаний термін відповідачем не виконано (а.с. 61).

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або своєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів -у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року -у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно пункту 1 Розділу ХІV Правил, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.

За невиконання вищезгаданого розпорядження, позивачем винесено постанову за №06-ІФ від 27.01.2009 року про накладення санкції в сумі 850,00 грн. (а.с. 62). Разом із вказаною постановою, позивачем 27.01.2009 року прийнято розпорядження за №08-ІФ, відповідно до якого відповідача зобов'язаний привести вартість чистих активів у відповідність до вимог законодавства у термін до 26.06.2009 року (а.с. 63). У зв'язку із невиконання розпорядження від 27.01.2009 року за №08-ІФ, позивачем 17.09.2009 року винесено постанову за №124-ІФ про накладення санкцій в сумі 17 000,00 грн. (а.с. 64). Вказаний штраф відповідачем у добровільному порядку сплачений не був, а тому позивач звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду, постановою якого від 07.04.2010 року по справі №2а-258/10/0970 позов Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задоволено -стягнуто із закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" в дохід державного бюджету санкції в сумі 17 850,00 грн. (а.с. 65-66). Дане судове рішення у відповідності до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набрало законної сили.

Не відповідність вартості чистих активів розміру статутного капіталу відповідача також встановлена аудиторським висновком про його фінансову звітність від 28.04.2009 року, виконаного незалежною аудиторською фірмою закритим акціонерним товариством ''Аудит-Сервіс Inc'' (а.с. 46-52).

Враховуючи те, що станом на день винесення постанови від 17.09.2009 року за №124-ІФ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не усунуто порушення вимог частини 3 статті 155 Цивільного кодексу України, визначеного у розпорядженні від 27.01.2009 року за №08-ІФ, позивачем 17.09.2009 року, одночасно із постановою, прийнято розпорядження за №47-ІФ, яким зобов'язано відповідача у термін до 30.04.2010 року усунути порушення законодавства про цінні папери (а.с. 67). Вказане розпорядження відповідачем не виконано, в результаті чого 26.05.2010 року позивачем винесено постанову за №34-ІФ про накладення санкцій в сумі 85 000,00 грн. (а.с. 68).

Відповідачем сума вищевказаного штрафу добровільно не сплачена, а тому позивач звернувся з позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду про стягнення із закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" санкцій в сумі 85 000,00 грн. в судовому порядку. 19.01.2011 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом прийнято постанову по справі за №2а-3718/10/0970 про задоволення позовних вимог Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та стягнуто з відповідача штраф в сумі 85 000,00 грн. (а.с. 69). Дане судове рішення також у відповідності до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набрало законної сили.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, позивачем у відповідності до пункту 1 Розділу ХІV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, разом із постановою за №34-ІФ від 26.05.2010 року про накладення санкцій, в той же день одночасно прийнято розпорядження за №18-ІФ, відповідно до якого відповідача зобов'язано усунути порушення чинного законодавства про цінні папери в термін до 29.10.2010 року та проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження в термін до 30.10.2010 року. Однак відповідач у встановлений термін вказане розпорядження також не виконав (а.с. 10).

Згідно із вимог частин 1, 2, 5 статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф.

В ході судового засідання судом встановлено, що по факту зазначеного вище правопорушення та наявності вини юридичної особи, позивачем складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів за №125-ІФ від 15.11.2010 року (а.с. 11).

На підставі зазначеного акту виконуючим обов'язків начальника управління Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, згідно Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, щодо закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" за порушення пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та на підставі пункту 8 частини 1 статті 11 вказаного Закону прийнято постанову за №120-ІФ від 26.11.2010 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 85 000,00 грн. за невиконання відповідачем розпорядження за №18-ІФ від 26.05.2010 року (а.с. 13).

Суд не бере до уваги посилання відповідача про те, що постанова за №120-ІФ від 26.11.2010 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 85 000,00 грн. є неправомірною, так як до відповідача уже були застосовані санкції за вказане правопорушення, з наступних підстав.

Постанова за №06-ІФ від 27.01.2009 року прийнята позивачем за невиконання відповідачем розпорядження за №19-ІФ від 01.08.2008 року, постанова за №124-ІФ від 17.09.2009 року прийнята за невиконання відповідачем розпорядження за №08-ІФ від 27.01.2009 року, постанова за №34-ІФ від 26.05.2010 року прийнята за невиконання відповідачем розпорядження за №47-ІФ від 17.09.2009 року, а постанова за №120-ІФ від 26.11.2010 року прийнята за невиконання відповідачем розпорядження за №18-ІФ від 26.05.2010 року.

З вищевказаного вбачається, що до відповідача за порушення вимог частини 3 статті 155 Цивільного кодексу України застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 850,00 грн. лише один раз у відповідності до постанови позивача за №06-ІФ від 27.01.2009 року. Усі інші постанови, в тому числі і постанова за №120-ІФ від 26.11.2010 року, яка є предметом судового дослідження, прийняті у відповідності до вимог пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" за невиконання розпоряджень територіальних управлінь Комісій щодо усунення порушень законодавства про цінні папери, які, згідно вимог пункту 10 статті 8 коментованого Закону, є обов'язкові для виконання емітентам, особам, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям.

Крім того, суд відхиляє доводи представника відповідача про відсутність правових підстав вважати допущення відповідачем порушень частини 3 статті 155 Цивільного кодексу України, так як останні виключені із спеціального законодавчого акта -Господарського кодексу України, як єдиного нормативно-правового акта, яким у своїй діяльності керуються господарські товариства, у зв'язку із тим, що станом на час розгляду і вирішення даної справи приписи частини 3 статті 155 Цивільного кодексу України є чинними.

Суд вважає звернути увагу на те, що позивачем правомірно визначено розмір штрафу у постанові за №120-ІФ від 26.11.2010 року у зв'язку із повторністю вчинення відповідачем протягом 2010 року аналогічного порушення (тих самих дій), допущення якого підтверджується постановою позивача за №34-ІФ від 26.05.2010 року.

Відповідно до розділу XVII Правил штраф має бути сплачений юридичною особою шляхом перерахування коштів до Державного бюджету не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови.

Частиною 5 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначено, що рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було прийнято міри щодо оскарження зазначеної постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, отже дану постанову слід вважати чинною та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем не надано суду доказів виконання розпорядження позивача за №18-ІФ 26.05.2010 року, в тому числі сплати штрафу в сумі 85 000,00 грн.

Згідно частини 6 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.

З огляду на вказане, суд приходить до переконання про правомірність застосування позивачем до закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" санкцій за невиконання розпорядження за №18-ІФ від 26.05.2010 року, а також про наявність у відповідача обов'язку сплати застосованих до нього санкцій у вигляді штрафу в розмірі 85 000,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути із закритого акціонерного товариства "Торговий дім "Калуський машинобудівний завод" (ідентифікаційний код 33163373, вул. Долинська, 88а, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) за постановою Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за №120-ІФ від 26.11.2010 року в дохід державного бюджету заборгованість зі сплати штрафу в сумі 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Чуприна О.В.

Постанова в повному обсязі складена 22.06.2011 року.